Annonce

Annonce

Svar: Problemer med bad, barnevogn og autostol


9. maj 2010

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Diverse.

Hej med dig

Tak for dit brev :)

35-36 grader varmt vand lyder umiddelbart for koldt og jeg tror faktisk at din datter protesterer fordi hun fryser. Jeg vil derfor foreslå dig at gøre vandet varmere - gerne 38 grader og så skal du være opmærksom på at badevandet hurtigt bliver koldt, når badekarret står lidt, så der må ikke gå for lang tid fra du fylder badekarret til hun kommer i.

Når du stikker din albue ned i vandet, så skal det føles lunt og dejligt, vandet må ikke virke køligt på din hud - det må naturligvis heller ikke brænde :) Men umiddelbart bader du hende nok i for koldt vand.

Også rumtemperaturen kan have noget at sige, så det vil være en rigtig god idé, hvis du kunne tænde for varmen på badeværelset, sørge for at lukke døren osv. så det ikke trækker på hende.

Og så er det en rigtig god idé at give hende mælk inden hun skal bades og give mælk igen, når badet er slut.

Med hensyn til barnvogn og lærer at være i denne og forbinde det med noget rart, så tænker jeg at du med den alder hun har ...


Annonce

... nu skal sørge for at amme hende godt inden hun skal puttes i vognen. Og så skal du starte med at lade hende sidde op, kigge på verden, mærke vinden i ansigtet osv. og så trille hende en tur og lade hende opleve det I nu kommer forbi. På den måde kan du lære hende at det er dejligt at komme i barnevogn og så putter du hende først, når hun tydeligt viser sig parat :)

Og med hensyn til autostol, så skal du være opmærksom på om selerne skal rettes, så hun ikke sidder for klemt. Nogle gange når børn protesterer over at blive sat i stolen, så er det fordi selerne strammer og presser ned på deres skuldre, så måske er din datter fysisk blevet så stor nu, at du skal ændre på stolens seler.


Helens bog om børn og opdragelse
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og opdragelse" - tydelige voksne giver trygge børn

Det vil også være helt fint at aflede hende lidt, ved at give hende f.eks. et stykke agurk eller lignende i hånden, som hun kan sidde og gumle lidt på. På den måde får hun fokus på agurken mere end på stolen og vil så måske acceptere bedre at blive flyttet ud i bilen :)

Håber du kan bruge lidt af disse tip, fortsat held og lykke:)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:

9. august 2025 | Diverse | 18 mdr.

Skedeindgang - pige 18 mdr.

Kære helen Jeg har et lidt spøjst spørgsmål. Men forleden da jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2025 | Diverse | 10 mdr.

Indkøring af hjemmepasser

Kære Helen. Tak for dit sidste svar angående mad. Jeg synes, at det går...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Klumpfod

Når børn fødes med en fod, der er bøjet indad, hvor fodsålen peger bagud og fodryggen fremad, så kalder man det klumpfod. Der er ca. 1 ud af 1000 børn der fødes med klumpfod og ca. halvdelen af disse har misdannelsen på begge fødder.

Man ved ikke hvorfor nogle børn fødes med klumpfod, men der er en vis arvelig tilbøjelighed. Man siger at risikoen for at føde et barn med klumpfod øges med en faktor 30, hvis en søster eller bror har lidelsen.

Drenge fødes hyppigere...

Læs mere i Babylex

Mødregruppe

De fleste kommuner tilbyder nybagte mødre at komme i en mødregruppe, som oftest vil bestå af 5-8 mødre, som har barn i nogenlunde samme alder.

Sundhedsplejersken spørger, om man er interesseret i at være med i en mødregruppe og sender så invitationer ud til første gang, man mødes. Nogle gange mødes man første gang privat hos en af mødrene, andre gange mødes man i et lokale, som sundhedsplejersken bruger til formålet.

Det kan være en stor glæde at mødes med andre...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

..og endnu engang tak for en vidunderlig brevkasse!


Annonce