Annonce

Annonce

Svar: Tip til renlighed


6. maj 2010

Kategori:
Alder:
3 år, 5 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Renlighed.

Kære Helle

Det lyder som om at din datter er fysiologisk parat til renlighed - også hvad angår afføring. Mange børn ser afføringen som en del af sig selv og har meget svært ved at give slip og se det ryge i toilettet og her kan en potte nogle gange være en løsning, fordi afføringen så ikke forsvinder, men ligger i potten og først kommer i toilettet, når barnet kan følge med - du kan prøve at vurdere om en potte måske vil hjælpe din datter.

Du skriver: "Hun siger NEJ, når jeg spørger hende. Og jeg tror jo ikke på at presse hende. Men alligevel. Vi motiverede jo hende til at tisse, så er der ikke et eller andet vi kan gøre. Jeg synes, at alle dem der har lokket med gaver, eller insisteret ved at tage bleen fra dem og lign. har renlige børn".

Jeg tænker at jeres datter slet ikke skal spørges, for så længe du spørger og giver hende valget, så vil hun sige "Nej!" og så fortsætte med at lave i bleen. Jeg synes i stedet du skal tage hende i hånden og følge hende på toilet eller potte og så være der, motivere hende, betrygge og berolige og støtte hende i at hun sagtens kan.

Du skal give det tid og f.eks. læse en historie imens hun sidder der, så fokus ikke er på at hun skal sidde og presse, men mere på historien og så kan hun jo se om hun kan prutte lidt imens.

Du skal også opfordre hende til at prutte, når hun sidder og tisser, netop fordi det at presse en prut ud ...


Annonce

... nogle gange kan gøre at der kommer lidt afføring med og så oplever hun lige pludselig at kunne - og at det ikke var farligt, så tør hun måske igen en anden dag ... :)

Og så skal du også afdramatisere det med afføringen ved at læse bøger om emnet. Både bøger om hvordan vi fungerer, hvad der sker i kroppen med maden vi spiser og hvordan den kommer ud som afføring. Læs også bøger som "Muldvarpen der ville vide, hvem der havde lavet lort på dens hoved" eller Sebastian Kleins "Gæt en lort" eller lignende, så I taler om afføring som noget sjovt og noget naturligt - så det pludselig bliver lidt spændende at se hvordan hendes egen afføring ser ud - altså på potte eller toilet.


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ HELENS BOG: "Helens bog om dit barns udvikling" - fra tilfreds baby til glad tumling

Start med at læse om emnet og begynd så at lave små aftaler med hende om at det nu er tid til at lave på toilettet. Du ved godt at det er lidt svært, men du er der og støtter hende og I kan læse en bog imens osv. og grib så chancen, når den er der og hun f.eks. siger at når I kommer hjem så vil hun "Pølse og se TV" så siger du til hende at det er superfint, så er det idag I prøver at pølse på potte/toilet.

Og så synes jeg du skal prøve at undersøge om ikke de i børnehaven har et enkelt toilet som er lukket og hvor man kan tisse med privatlivets fred, så din datter ikke er tvunget til at sidde på åbne toiletter. Det er jo helt naturligt at være lidt blufærdig :)

Rigtig meget held og lykke fortsat :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan siger du farvel til røde babynumser

Sådan siger du farvel til røde babynumser: Med forebyggelse frem for behandling

Sundhedsplejersker anbefaler at forebygge bleudslæt med Olívy
Er du i tvivl om, hvad der hjælper bedst mod rød numse og bleudslæt, er du ikke den eneste. Mange bruger salver og cremer til ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om renlighed:

1. oktober 2026 | Renlighed | 2 år, 7 mdr.

Blefri og tisser meget lidt

Kære Helen Min datter på 2 år og 7 måneder har nu været blefri i 4 måneder....

Læs hele brevet og Helens svar


30. juli 2026 | Renlighed | 21 mdr.

Pottetræning - 21 måneder

Kære Helen Vores søn på 21 måneder har netop haft en længere periode hvor...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Renlighed | 19 mdr.

Pottetræning - 19 mdr.

Hej Helen Vi har overvejet om vores søn på 19 måneder er ved at være klar...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Opbevaring af modermælk

Hvis du malker ud og vil gemme din mælk til senere, så bør du straks efter udmalkning hælde mælken på en engangsflaske, der lukkes og mærkes med navn, dato og evt. klokkeslæt. Umiddelbart herefter placeres mælken i køleskab eller fryser.

Holdbarhed for ny udmalket mælk:

3 døgn i køleskab ved maks. +5 C
3 måneder ved min. -18 C
Mælk, der ikke er optøet ved hjælp af varme, d.v.s. optøet i køleskab, kan holde sig 1 døgn i køleskab
Mælk, der er...

Læs mere i Babylex

Suttekæde

En suttekæde er en kæde, som holder sutten ved barnet. Den fungerer ved at den sidder både på sutten og sættes fast i barnets tøj. Det kan være meget praktisk for forældrene, men kæden skal opfylde visse krav, for ikke at være farlig for barnet.

Sikkerhedsstyrelsen tester jævnligt suttekæder og det er desværre ikke alle suttekæder, der lever op til sikkerheden.

Det anbefales at:

- En kæde må ikke være mere end 22 cm lang, da barnet så kan få den...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Det går bare rigtig godt med vores datter :) Vi har ingen kamp ved sengetid længere, hun er endelig begyndt at gå selv og hun stortrives.

Tak, Cecilies mor


Annonce