Annonce

Annonce

Brev:

Kræsenhed - 3 år, 6 mdr.


3. maj 2010

Alder:
3 år, 6 mdr.

Kræsenhed - 3 år, 6 mdr.

Kære Helen

Det er altid en fornøjelse at læse de gode råd du giver til forældre, og jeg kan se at der er mange, der står med de samme udfordringer som os. Alligevel vil jeg gerne høre, om du har nogle gode råd mht til Jonatan (3½ år) og hans kræsenhed.

Inden han blev 1 år spiste han ALT! Elskede mos og grød og rugbrød og spiste det i store mængder. Men nærmest fra den ene dag til den anden ville han pludselig kun have ganske få fødevarer, og det er blevet færre og færre ting vi kan få i ham. Vi har hele tiden tænkt, at det var noget som ville gå over af sig selv, hvis bare vi ikke fokuserede for meget på det. Han har derfor fået lov til kun at spise det han ville, dvs ris, pasta eller brød men vi har aldrig lavet speciel mad til ham. Og hvis han ikke har villet spise noget, så har han ikke fået mad senere på aftenen. Han har dog heller aldrig efterspurgt det.

I løbet af dagen spiser han ok, men ikke særlig varieret: havregryn med rosiner til morgen, 4 kvarte til frokost med kødpålæg (spegepølse ell skinke), ost og nogen gange figenpålæg. Derudover gulerødder og æble.
Han bliver altid hentet i børnehaven før 14, så vi spiser frugt herhjemme. Det er som regel en bolle med ost, smoothie og måske lidt melon eller banan.

Han får ikke kiks og saft o.lign. til daglig, så det er ikke det der mætter ham.

Til aften forsøger vi altid at lave varieret og sund mad, som vi voksne spiser og nyder. Ingen af os er bestemt ...


Annonce

... kræsne. Jonatan har aldrig lyst til at smage noget, og vi prioriterer højt, at det skal være hyggeligt at spise sammen, så derfor har vi aldrig presset ham til hverken at smage eller at spise. Han spiser som regel lidt ris, pasta eller brød, men lige så ofte vil han slet ikke have noget. Kun når vi får boller i karry spiser han noget der ligner et rigtigt måltid!

Jeg synes at vi har prøvet alle de gode råd jeg har kunne opstøve: Han har været med i køkkenet mange gange og hjulpet med at lave mad. Han synes også det er sjovt, men han har ikke haft lyst til at smage overhovedet.
Vi får tit pitabrød og lign. med maden fordelt i små skåle så det hele er lige til at gå til og ser indbydende ud, men heller ikke det har virket.
Et stort fad med grønsagsstænger og forskellig lækker dip burde friste de fleste, men Jonatan lader sig ikke lokke...

Tit ved jeg, at han vil kunne lide maden hvis bare han smagte det, men når han nægter at smage er det jo svært. Skal vi tvinge ham til at smage tror du?

Han får ikke andre grønsager end gulerødder, og sjældent kød og aldrig fisk. Jeg giver ham en vitaminpille om morgenen, men ville så gerne have noget sund og lækker mad i ham!
Han er superaktiv og løber rundt det meste af dagen, så han burde have brug for masser af energi.

Det skal siges, at han vokser som han skal; 100 cm og 16,5 kg, så han har en fin størrelse.

Håber du kan komme med lidt nye ideer!

Mange hilsener

Mille.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

13. oktober 2025 | Opdragelse | 3 år, 2 mdr.

Voldsom separationsangst

Kære Helen. Vi har storesøster på snart 5 år og tvillinger (pige+dreng) på 3...

Læs hele brevet og Helens svar


22. september 2025 | Opdragelse | 3 år, 7 mdr.

Afhængig af sut - 3 år, 7 mdr.

Kære Helen Jeg har spurgt før angående brug af sut, men jeg har brug for...

Læs hele brevet og Helens svar


10. september 2025 | Diverse | 3 år, 6 mdr.

Fridage fra institution

Kære Helen Tak for din inspirerende brevkasse. Det er så dejligt at læse...

Læs hele brevet og Helens svar


9. september 2025 | Opdragelse | 3 år, 6 mdr.

Trodsalderen - 3 år, 6 mdr.

Hej Helen. Så er vi godt igang med 3-års alderen her hjemme og vores datter...

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2025 | Opdragelse | 3 år, 6 mdr.

Tv om eftermiddagen

Kære Helen Min datter er en smule sensitiv og bliver let overvældet og træt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Gylp

Når barnet spiser, sluger det ofte lidt luft, eller kommer til at spise for meget eller for hurtigt. Det resulterer i, at barnet ofte gylper efter et måltid, og det er helt normalt. Ofte er det, når barnet bøvser, at der kommer lidt mælk med op.

Hvis dit barn får flaske, kan du forsøge med en anden type flaskesut. Hvis hullet er for stort, så løber mælken for hurtigt. Du kan også forsøge at ændre spisestillingen, så dit barn sidder mere lodret, når det får mad.

Læs mere i Babylex

Taktilsansen

Der er 3 sanser, som er fundamentet for barnets motoriske udvikling, og som er helt centrale for barnets evne til at bearbejde og bruge sine sanser og de sanseindtryk, som barnet møder i hverdagen: Det er vestibulærsansen, taktilsansen og den proprioceptive sans.

Taktilsansen kaldes også berørings- og følesansen. Den er vigtig for barnets kropsbevidsthed, og den gør, at vi kan mærke varme, kulde, smerte, tryk mm. Børn som har problemer med deres taktile sans, vil ofte ikke bryde...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Jeg skriver da jeg gerne vil takke dig for dine råd og støtte. Lige da jeg læste dit brev blev jeg ked af det, for jeg ville for alt i verden være en mor, som giver sit barn opmærksomhed nok. Men du havde jo ret :0)

Jeg har fået det godt igen, er begyndt at arbejde og får medicin og går til samtaler ved en psykolog. Det har hjulpet mig meget.

Jeg vil sige 1000 tak til dig for at støtte mig og give mig råd.

Du hører nok fra mig igen

Knus fra mig


Annonce