Annonce

Annonce

Svar: Amme i søvne sen aften


29. april 2010

Kategori:
Alder:
9 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Amning.

Kære Line

Det lyder rigtig fint det du fortæller og du kan roligt fortsætte som du gør lige nu.

Det er helt alderssvarende relevant at din datter i en alder af 9 måneder ammes 3 gange dagligt og de 3 amninger ligger meget fint aften, sen aften og tidlig morgen. Amningerne om dagen er nu erstattet af mere rigtig mad :)

Det er meget fornuftigt at tage hende op, lade hende spise mere eller mindre i søvne og så sove videre derefter om aftenen. Det giver jo netop dig mulighed for at få lidt sammenhængende nattesøvn og det er utrolig hårdt for de fleste, hvis man lader barnet styre det helt selv. Så ville hun sikkert vågne og søge brystet kl 01 hvor du selv sover allerbedst. Så din metode er fint.

I 10 måneders alderen vil man ofte kunne skære ned til 2 amninger i døgnet og de vil ...


Annonce

... så ofte ligge aften og sen aften, hvorefter barnet sover til næste morgen og starter dagen med grød. Eller de kan ligge aften og meget tidlig morgen, det vil sige at barnet f.eks. ammes kl. 20 og sover til kl. 03/04, ammes igen og sover videre og får morgengrød - hvordan det passer jer bedst, må du prøve at vurdere.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det er altså normalt den sene aftenamning eller den tidlige morgenamning der fjernes - du må her fjerne den amning du mener lettest lader sig fjerne, evt. ved at du stille og roligt afkorter amningen, trækker brystet til dig og lærer hende at sove uden at hun behøver fylde sig med mælk. Samtidig indføres kærtegn, stillingskift, beroligende ord osv. nogle af de ting du også putter hende med om dagen, som hun naturligt falder til ro med :)

Rigtig meget held og lykke fortsat :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:

28. august 2025 | Amning | 14 mdr.

Konstant ammesøgende

Kære Helen. Tak for dine tidligere, meget dybdegående og brugbare svar....

Læs hele brevet og Helens svar


13. august 2025 | Amning | 13 mdr.

Aftenamning

Kære Helen. Vores datter ammes fortsat delvist. Hun ammes slet ikke om...

Læs hele brevet og Helens svar


16. juni 2025 | Amning | 2 mdr.

Kan jeg reetablere amning?

Kære Helen, Tak for dine svar på vores seneste beskeder. Vores pige har...

Læs hele brevet og Helens svar


15. maj 2025 | Amning | 1 mdr.

Fortvivlet situation

Hej Helen, Vi vil gerne spørge generelt/åbent ind til den situation vi står...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Seng

Mange babyer har ikke brug for tremmeseng i begyndelsen, da sengen vil være for stor og dermed for utryg for barnet. I begyndelsen kan man derfor stille liften i tremmesengen, hvis man ønsker at barnet skal sove i sengen der.

Et barn vil ofte kunne bruge tremmesengen til det er ca 2.5-3 år gammelt og det er vigtigt at vælge en god seng. Her er lidt overvejelser og gode råd:

- Vælg en seng, som måler ca 110 cm x 55 cm. Den størrelse passer til de fleste børn indtil...

Læs mere i Babylex

Dagtilbud til børn

Vi har i Danmark kommunale dagtilbud til vores børn.

Dagtilbud omfatter:

- Vuggestuer og dagplejeordninger for ½-3 årige
børn

- Børnehaver for 2-6-årige

- Aldersintegrerede institutioner for flere aldersgrupper

- Fritidshjem

- Skolefritidsordninger (SFO) for børn i skolealderen.

Aldersopdelingen kan variere lidt fra kommune til kommune.

Hvis I ønsker at få jeres barn...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak ... endelig én der kan give præcise råd og som ved hvad du taler om. Tusind tak.

Venlig hilsen Mette, førstegangs mor


Annonce