Annonce

Annonce

Svar: Mad, mælk og motorik


25. april 2010

Kategori:
Alder:
7 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Diverse.

Hej med dig

De fleste børn vil i 7 måneders alderen have behov for 4 flasker dagligt, svarende til ca 750ml mme ... I 8-9 måneders alderen kan barnet nøjes med 3 flasker, svarende til ca. 600ml og først i 10 måneders alderen vil 2 flasker (400ml) være nok og det barnet har behov for, for at få sit jernbehov dækket indtil 1 års alderen.

De angivne mængder handler ikke kun om at sikre barnet nok mælk men også om at sikre barnets væskebehov.

Når man som du har et barn der afviser flasken, så må man forsøge at få barnet til at indtage det man nu engang kan. Du kan jo ikke tvinge ham til det .. To flasker dagligt a 200ml + en ekstra flaske på ca 90 ml - det lyder acceptabelt. Ved siden af dette så må du bruge mme i grød og mos så han på den måde får lidt ekstra og derudover må du så sikre hans væskebehov ved at give ham vand af kop til alle måltider og også som tørstslukker ind imellem.

Bliver hans indtag af mme samlet set under 500ml så synes jeg du skal tale med lægen om hvordan du skal forholde dig. Men sålænge han på den ene eller anden måde får ½ liter mme dagligt, så lyder det okay synes jeg :)

Med hensyn til vægtøgning, så er det altid svært at sige noget helt præcist om dette, da nogle børn tager jævnt på hele tiden, mens andre børn tager rigtig meget på de første måneder og mindre på de sidste måneder ... Gennemsnitligt vil drenge tage lidt mere på end piger.

Tallene lyder således:

5-6 måneder tager drenge ca. 530g/mdr og ...


Annonce

... piger 460g/måned. Drengene vokser 1, 9 cm og pigerne 1,8 cm

6-7 måneder tager drengene 460g/mdr og pigerne 410g/mdr. Drengene vokser 1,6 cm og pigerne 1,5

Og i 7-8 måneders alderen vil drengens vægtøgning være 420g/mdr og pigerne 379. De vokser begge 1,4 cm i længden.

Du spurgte - og derfor får du svar, men hvor meget du kan bruge dette til tvivler jeg på ...:) Jeg vil i stedet anbefale dig at gå ind i livets bog på medlemssiderne her på siden og indtaste din drengs vægt- og længdemål fra fødslen og til nu - det vil give dig en meget mere præcis vurdering af om han vokser og tager på som han skal :)


Helens bog om børn og opdragelse
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og opdragelse" - tydelige voksne giver trygge børn

Din dreng er igang med at krybe og det er rigtig fint at han kryber med den alder han har - det er også rigtig flot at han allerede har lært sig at komme fremad, - for de fleste går det baglæns i starten, til stor frustration.

Styrken til at komme op på alle fire kan sagtens komme endnu. Gennemsnitligt kravler de fleste børn ikke før de er 9 måneder gamle .. :)

Hvis han lige nu trives med 3 lure dagligt, så lad ham få dette. Man skal ikke ændre på noget som fungerer. Hans søvnrytme vil ændre sig naturligt i takt med at han bliver ældre, starter i vuggestue osv. og du må se hvad tiden bringer her. Måske vil han netop i overgangsperioden have brug for den ekstra lur fordi han får så mange nye indtryk - måske vil han hurtigt indpasse sig vuggestuens rutiner :)

Det må vi se ...

Jeg håber du kan bruge dette videre, fortsat held og lykke:)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas på din babys sarte hud

Sådan undgår du unødig kemi på puslepladsen
Som forælder vil man altid gøre det bedste for sit barn – også når det kommer til pleje af den særligt sarte babyhud. Men det kan være forvirrende og svært at finde rundt i, hvad der er sundt for huden og sikkert at bruge. Ved at vælge produkter, ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:

9. august 2025 | Diverse | 18 mdr.

Skedeindgang - pige 18 mdr.

Kære helen Jeg har et lidt spøjst spørgsmål. Men forleden da jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2025 | Diverse | 10 mdr.

Indkøring af hjemmepasser

Kære Helen. Tak for dit sidste svar angående mad. Jeg synes, at det går...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Amning og sex

Når du ammer og dit bryst er fyldt med mælk, så vil det være helt naturligt at brystet lækker eller direkte sprøjter med mælk, hvis du bliver seksuelt stimuleret.

Brysterne kan også være følsomme på en anden måde, end hvis du ikke ammer. De kan være mere ømme og mere spændte, brystvorterne kan også gøre ondt.

Det er heller ikke unormalt at man oplever brystet meget anderledes, når det pludselig tjener som næringskilde for ens barn. Nogle kvinder (og også mænd)...

Læs mere i Babylex

Sushi til gravide og ammende

Gravide og ammende må meget gerne spise sushi, og det kan være en udmærket måde at få varieret sit indtag af fisk på. Der er dog lidt forholdsregler du skal tage.

Fødevarestyrelsen pålægger både forhandlere, sushi-restauranter og øvrige leverandører at dybfryse fisken før den sælges. Fisken skal være frosset ned til til -20 grader i 24 timer for at komme eventuelle parasitter i fiskekødet til livs.

Vælger du at lave sushi selv, skal fisken på samme måde fryses ned...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Først og fremmest tak for at du er til.

Det føles som en dejlig livline at have dig og din hjemmeside, når man er usikker på ting og sager. Man vil jo så gerne gøre alt godt for sit barn:-)

Mor til dreng på 5 måneder


Annonce