Svar: Mad og flaske - 11 mdr.
Kære J.
Det er fortsat helt relevant at jeres dreng får 2 flasker dagligt, det anbefales til han er 1 år. Men i 12 måneders alderen udgår den ene flaske normalt og han begynder at kunne nøjes med kun en enkelt flaske dagligt. I løbet af 1-2 måneder udgår denne så også og erstattes evt af en kop mælk og en godnathistorie.
De fleste børn vil kunne trappes stille og roligt ud af deres tidlige morgenflaske, så lige nu får han den og det er fint - det gør at han sover til næste morgen tidlig og sover godt. Men prøv at give ham mindre og mindre, så han stille og roligt helt lærer at undvære. Hvis han lige nu drikker 150ml, så give ham 125, så 100, så 75 osv. indtil han helt kan undvære at få noget.
Samtidig vil det være super godt, hvis I kunne erstatte flasken med noget andet, en puttebamse, putteklud eller lignende. Den skal introduceres allerede om aftenen, når han bliver puttet til natten, den skal indgå som en fast del af putteritualet både dag, aften og evt. nat, hvis han har en opvågning der. De fleste børn er mellem 12-18 måneder, når de tager en puttebamse til sig, så det vil være rigtig fint at arbejde lidt på dette netop nu.
Flasken inden putningen om aftenen skal som sagt også erstattes med en kop mælk og en godnathistorie, og den kan trappes stille og roligt ud på samme måde som den tidlige morgenflaske er blevet det :)
Jeres dreng har ikke nogen afhængighed af flasken, forstået på den måde at han ikke kan sove uden. Han får sin flaske som en del af sit putteritual og sover derfor rigtig godt indtil kl. 03, hvor han får en ny flaske og sover videre. Det lyder som et helt reelt behov og jeg synes ikke det er problematisk lige nu og med den alder han har :)
Det er helt naturligt ...
... at hans appetit svinger og at han spiser mere og mere selektivt end tidligere, men hans modstand mod maden handler også om at han nu gerne vil spise selv og det er således ikke nødvendigvis maden han ikke bryder sig om - men det at blive madet han ikke har lyst til.
Med den alder han har kan han sagtens spise med en gaffel og kan også spise med fingrene. Prøv derfor at give ham mad som appellerer til ham i farverne og som er i forskellige stykker, som han selv kan spise. Det skal være maden der er interessant og netop det at spise selv, som skal motiveres - i stedet for legetøj :)
Server maden på en opdelt tallerken, hvor du ligger lidt forskelligt i hver rum og ikke særlig meget af gangen. Hvis du lægger for meget på tallerkenen, så bliver det uoverskueligt. Så lidt brød i det ene rum, pasta i et andet, grøntsager i et tredie, sovs i et fjerde osv.
For mig er det lidt et skråplan at lade ham gå til og fra bordet imens han spiser ... men vi er jo forskellige og hvis I synes det virker bedst sådan og I alle trives med det, så er det jo godt :) Det samme gælder naturligvis regler om legetøj - I er nødt til at gøre det, som I synes virker i jeres familie og som I har det godt med. Der er mange måder at opdrage på og det er helt fint.
Jeres dreng lyder til at være glad og til at trives og udvikle sig godt - han lyder ikke umiddelbart til at mangle noget, så prøv at tage det afslappet de dage, hvor han ikke spiser så meget. Det er som sagt helt okay at appetitten varierer lidt :)
Vindruer kan være lidt farlige for børn, de sætter sig let fast i halsen. Derfor kan det anbefales at man skrælle dem og også gerne skærer dem i kvarte, så han kan spise dem :)
Fortsat held og lykke med det hele :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas på din babys sarte hud
Sådan undgår du unødig kemi på puslepladsen
Som forælder vil man altid gøre det bedste for sit barn – også når det kommer til pleje af den særligt sarte babyhud. Men det kan være forvirrende og svært at finde rundt i, hvad der er sundt for huden og sikkert at bruge. Ved at vælge produkter, ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
5. august 2025 | Kost og ernæring | 4 år, 8 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge noget hjælp ang. vores datter E på 4,5...
22. juli 2025 | Kost og ernæring | 2 år, 11 mdr.
Kære Helen, Det er første gang, jeg skriver til dig, og der kommer...
2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...
18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.
Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...
12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...
Viden om børn:
Epiduralblokade ved fødsel
En epiduralblokade bruges til fødende kvinder, når man ønsker at smertelindre dem fuldstændig under f.eks. udvidelsesfasen, hvorefter man så kan trappe bedøvelsen ned, og den fødende kan presse sit barn ud. Det kaldes også en rygmarvsbedøvelse.
Man har på danske fødesteder idag mulighed for at få en "walking epidual", hvor den fødende har mulighed for at bevæge sig lidt mere. Den tager toppen af smerterne, men er ikke så kraftigt bedøvende, som en egentlig epiduralblokade er.
Modermælkserstatning
Modermælkserstatning gives til børn, der ikke ammes eller tilbydes udmalket modermælk - og modermælkserstatning kan gives fra fødslen. Modermælkserstatning er sammensat, så det ligner modermælken mest muligt, og børn udvikler sig og trives rigtig godt på modermælkserstatning.
Modermælkserstatninger har et højere indhold af protein, mineraler og vitaminer, end man ser i modermælk. Det skyldes, at barnet ikke kan optage næringstofferne helt på samme måde. Modermælkserstatning...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tak for alt din støtte og hjælp indtil nu. Igennem dig har jeg lært at have tillid til mine beslutninger og oser ud af tryghedsposen til min dreng og dette med god samvittighed!!!
Ingen tvivl om at du altid skal være min sundhedsplejerske :-)
Kærlig hilsen
P, mor til dreng på 15 måneder.