Svar: Mad og flaske - 11 mdr.
Kære J.
Det er fortsat helt relevant at jeres dreng får 2 flasker dagligt, det anbefales til han er 1 år. Men i 12 måneders alderen udgår den ene flaske normalt og han begynder at kunne nøjes med kun en enkelt flaske dagligt. I løbet af 1-2 måneder udgår denne så også og erstattes evt af en kop mælk og en godnathistorie.
De fleste børn vil kunne trappes stille og roligt ud af deres tidlige morgenflaske, så lige nu får han den og det er fint - det gør at han sover til næste morgen tidlig og sover godt. Men prøv at give ham mindre og mindre, så han stille og roligt helt lærer at undvære. Hvis han lige nu drikker 150ml, så give ham 125, så 100, så 75 osv. indtil han helt kan undvære at få noget.
Samtidig vil det være super godt, hvis I kunne erstatte flasken med noget andet, en puttebamse, putteklud eller lignende. Den skal introduceres allerede om aftenen, når han bliver puttet til natten, den skal indgå som en fast del af putteritualet både dag, aften og evt. nat, hvis han har en opvågning der. De fleste børn er mellem 12-18 måneder, når de tager en puttebamse til sig, så det vil være rigtig fint at arbejde lidt på dette netop nu.
Flasken inden putningen om aftenen skal som sagt også erstattes med en kop mælk og en godnathistorie, og den kan trappes stille og roligt ud på samme måde som den tidlige morgenflaske er blevet det :)
Jeres dreng har ikke nogen afhængighed af flasken, forstået på den måde at han ikke kan sove uden. Han får sin flaske som en del af sit putteritual og sover derfor rigtig godt indtil kl. 03, hvor han får en ny flaske og sover videre. Det lyder som et helt reelt behov og jeg synes ikke det er problematisk lige nu og med den alder han har :)
Det er helt naturligt ...
... at hans appetit svinger og at han spiser mere og mere selektivt end tidligere, men hans modstand mod maden handler også om at han nu gerne vil spise selv og det er således ikke nødvendigvis maden han ikke bryder sig om - men det at blive madet han ikke har lyst til.
Med den alder han har kan han sagtens spise med en gaffel og kan også spise med fingrene. Prøv derfor at give ham mad som appellerer til ham i farverne og som er i forskellige stykker, som han selv kan spise. Det skal være maden der er interessant og netop det at spise selv, som skal motiveres - i stedet for legetøj :)
Server maden på en opdelt tallerken, hvor du ligger lidt forskelligt i hver rum og ikke særlig meget af gangen. Hvis du lægger for meget på tallerkenen, så bliver det uoverskueligt. Så lidt brød i det ene rum, pasta i et andet, grøntsager i et tredie, sovs i et fjerde osv.
For mig er det lidt et skråplan at lade ham gå til og fra bordet imens han spiser ... men vi er jo forskellige og hvis I synes det virker bedst sådan og I alle trives med det, så er det jo godt :) Det samme gælder naturligvis regler om legetøj - I er nødt til at gøre det, som I synes virker i jeres familie og som I har det godt med. Der er mange måder at opdrage på og det er helt fint.
Jeres dreng lyder til at være glad og til at trives og udvikle sig godt - han lyder ikke umiddelbart til at mangle noget, så prøv at tage det afslappet de dage, hvor han ikke spiser så meget. Det er som sagt helt okay at appetitten varierer lidt :)
Vindruer kan være lidt farlige for børn, de sætter sig let fast i halsen. Derfor kan det anbefales at man skrælle dem og også gerne skærer dem i kvarte, så han kan spise dem :)
Fortsat held og lykke med det hele :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.
Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.
Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....
3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...
20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...
Viden om børn:
Børnevaccinationsprogram
I Danmark har vi følgende børnevaccinations program, som anbefales af sundhedsmyndighederne:
3 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio- Hib 1 og PCV-1
5 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio- Hib 2 og PCV-2
12 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio- Hib 3 og PCV-3
15 mdr.: MFR 1
4 år.: MFR 2
5 år.: Difteri-tetanus-kighoste-polio revaccination
12 år.: MFR 2 og til piger HPV 1, 2 og 3 (MFR 2 til...
Babyslynge
En babyslynge er et klæde, som man på forskellig vis binder omkring sig. Oftes er der et spænde eller en ring i den ene ende. Når Slyngen bindes fremkommer en lomme, hvori baby ligger eller sidder.
Slyngens fordel er at den yder støtte til hele babys krop og hoved, både når dit barn ligger og sidder. Der er mulighed for at variere bærestilling, hvilket er godt, hvis barnet bæres ofte eller længere tid af gangen.
I en babyslynge kan du normalt bære din baby længe...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







