Svar: Mælkeindtag - 7 mdr.
Kære A
Det lyder rigtig fint det du beskriver, det er meget fint med flaske 4 gange dagligt i 7 måneders alderen og det lyder ikke som om at jeres dreng indtag af mælk påvirker/nedsætter hans indtag af rigtig mad. Han sover tilmed rigtig godt om natten og lyder i det hele taget til at stortrives.
Man skal ikke ændre noget som fungerer rigtig godt og der er ingen grund til at vække ham for at give ham mælk, når han er i stand til at indtage både mad og mælk nok i løbet af dagen. Så nyd du endelig at han sover igennem - det er super flot!
Jeg synes ikke du skal skære ned til 3 flasker ...
... før han er 8-9 måneder gammel, han trives rigtig fint med rytmen og indtaget som det er lige nu. I 8-9 måneders alderen vil det normalt være super med de 3 flasker og her vil flasken om eftermiddagen meget fint kunne erstattes af et grødmåltid.
Hvis du erstatter med et grødmåltid ekstra allerede nu, så risikerer du måske at han begynder at vågne om natten for at få lidt mælk, få indhentet sit mælke-/væskebehov - og det er der jo umiddelbart ikke grund til :)
Så bibehold du planen som den er lige nu, det lyder til at fungere rigtig fint :)
Fortsat held og lykke og rigtig god weekend!
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...
18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.
Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...
12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...
8. marts 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.
Min søn på 11 måneder spiser ikke
Kære Helen, Jeg håber virkelig, du kan hjælpe mig, for jeg er en meget...
7. februar 2025 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Hej Helen Min dreng bliver 6 måneder den 18 februar, og har fået skemad i...
Viden om børn:
Øjenbetændelse
Øjenbetændelse kaldes også conjunctivitis. Det er betændelse i øjets bindehinde, som dækker indersiden af øjenlåget og det hvide af øjet.
Der er to former for øjenbetændelse - en mild og en svær.
Den milde øjenbetændelse opstår ofte hos forkølede børn. Øjet bliver let rødt, det løber i vand, og der kommer "gule klatter" i øjenkrogen, især efter søvn. Denne form for øjenbetændelse skyldes virus, som kun er lidt smitsom, og børn med denne form for øjenbetændelse må...
Babyalarm
Babyalarmer kan give et fingerpej om at det lille barn sover godt eller er ved at vågne, men babyalarmer kan ikke bruges som babysitter og når man bruger en babyalram skal man altid tjekke sit barn ved selv at se på det.
Der er stor forskel på kvaliteten af de alarmer, der er på markedet og priserne svinger fra få hundrede kroner til langt over 1000kr.
De trådløse og batterikrævende alarmer er de mest populære i Danmark, fordi danske børn ofte sover udenfor. Vælger...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.