Brev:
Mælk om natten - 16 mdr.
Hej Helen.
Jeg har et spørgsmål da vi er kommet ind i en dum natrytme.
Vores pige har længe haft ondt i halsen pga den hårde vinter og startet i instution osv. Hun er derfor vågnet om natten og hostet og vi har kunne mærke på hende hun havde ondt i halsen og hun har derfor fået varm mælk i flaske. Nu er problemet bare at hun er begyndt at vågne hver nat og græder hvis hun ikke får mælk og kommer ind mellem os at ligge. Nogle gange kan vi lulle hende i søvn igen, men mange gange græder hun til hun får flasken.
Vi kunne godt tænke os ...
... at hun igen kan sove en hel nat på værelset, da hun sover så uroligt så det er svært at sove. Mit spørgsmål er derfor om det er en god ide at fjerne begge ting på en gang så når hun vågner om natten, at vi så lader hende ligge i egen seng uden flaske og så prøver at trøste hende til hun sover igen. Eller om du har en god ide. Samtidig har vi ikke noget imod at hun engang imellem kommer ind til os, men kan vi lære hende at det ikke er hver nat eller er det så bedre ikke at lade hende komme ind til os overhovedet.
Mange hilsner fra pigens mor.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
8. juli 2025 | Opdragelse | 15 mdr.
Indkøring i dagpleje - 15 mdr.
Kære Helen Min søn på 15 måneder er for en uge siden startet i dagpleje....
5. juli 2025 | Opdragelse | 15 mdr.
Hej Helen Jeg har et helt konkret problem herhjemme lige nu, og det er at...
18. juni 2025 | Opdragelse | 13 mdr.
Vil ikke spise (selv), sidde i højstol eller i bad
Kære Helen, Vi har lidt forskellige udfordringer som vi har forsøgt at...
9. juni 2025 | Opdragelse | 16 mdr.
Kære Helen Min mand har fået nyt job og skal arbejde på turnus (14 dage ude...
23. maj 2025 | Sovevaner | 15 mdr.
Problemer med rytme og dagslure
Kære Helen Vores søn på snart 16 mdr er landet i en meget dårlig søvnrytme....
Viden om børn:
Boel-prøve
Boel-prøven blev indført i Danmark tilbage i 1970´erne og var en fast del af sundhedsplejerskernes arbejde. Sådan er det ikke mere, - nogle kommuner laver stadig boel-prøver på børnene, andre kommuner har anskaffet dette. Denne ændring kom samtidig med at man begyndte at hørescreene alle børn ved fødslen.
Boel-prøven er en screeningsmetode, hvor man ser på hele barnet. Man ser på barnets evne til at have kontakt, til at styre sin motorik, til at vælge fokus og man observerer...
Psykisk udvikling børn
Lige fra dit barn bliver født, er det aktivt kommunikerende. Det har brug for at blive taget op, holdt om, trøstet og beroliget, snakket med, kærtegnet osv.
Børn vil altid have brug for at blive set og hørt. De har brug for at vide, at de har en vigtig plads i familien, og at det er dejligt at være sammen med dem. Barnets psykiske udvikling skal støttes, fra barnet er nyfødt og hjælpeløst, og til det vokser op og gradvist bliver mere og mere selvstændigt.
I en...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.