Annonce

Annonce

Brev:

Døgnrytme - sovetider og mad


7. april 2010

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Døgnrytme - sovetider og mad

Kære Helen.

Håber du kan hjælpe mig med hensyn til sovevaner og mad. Jeg er lidt i tvivl om vores rytme og så er der også noget jeg gerne vil ændre på lidt.
D. 21 april er vores dreng 6 mdr. (dog født 11 dage for tidligt).

Vores putteritual har været således:

kl. 18.00 Han kommer i natdragt.
Han får en flaske.
Han får lige lov til at brænde lidt energi af på sit svøbetæppe. Vi svøber ham, holder ham i favnen, synger en sang. Når han så sover bliver lagt i vores seng. Det tager ca. 20-25 min. at få ham til at sove.

Således ser vores døgnrytme ud:
- Han vågner kl. 6.30, får flaske, er som regel ikke så sulten, så han får ca. 150 ml.
- Vågnen i ca. 1,5 time
- Tager en powernap kl. 8.00 - sover 30-45 min.
- Vågnen 1,5-2 timer. Her får han grød og vand.
- Sover igen ca. 11 og sover ca. 1,5-2 timer
- Vågen i 2 timer - her får han flaske 200 ml. nutramgen.
-Powernap igen kl. 15.00 ca. 1 time.
Vågen ca. 2 - 2,5 time. Her får han grød og vand og en flaske at sove på ca. 70-100 ml.
Han bliver puttet ca. 18.30
Sover til kl. ca. ...


Annonce

... midnat får flaske 200 ml.
og igen ved 4 tiden 200 ml.
Og så er det han vågner kl. 6.30.

Som du kan se, får han en del søvn. Er det for meget? Vi har svært ved at holde ham oppe om aften og vi synes også det er synd.

Dernæst er jeg i tvivl om hans madvaner. Han har altid kun fået flaske 6 gange i døgnet, men meget mælk. Det har passet bedst til ham, fordi han sover så meget.
Han er lige startet på grød og det går fint - han er en stor dreng med fin appetit.

Her er mine spørgsmål.

1. Hvordan får vi ham over i sin egen seng, som står i vores soveværelse?

2. Hvordan lærer vi ham at falde i søvn selv? Han har svært ved at falde ned. Ofte græder han når han skal sove.

3. Vi vil gerne have ham til at sove igennem, eller måske mad kun en gang. Kunne vi tilbyde ham lidt vand den ene gang? Eller er det fortidligt at forlange?

4. Får han jern nok igennem ME? - han får Nutramigen fordi han er disponeret for astma og eksem.

Det var mange spørgsmål, håber du bære over med mig. Jeg er lige kommet på :-)

Mange hilsner,
fra Augusts mor.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Brystspænding

Brystspænding forekommer hos mange kvinder i graviditeten. Ofte er netop brystspænding meget tidligt i graviditeten, for mange kvinder, det første tegn på at de er gravide.

Brystspænding forekommer ofte også i forbindelse med at amning etableres. I begyndelsen producerer kroppen lidt ekstra mælk som vil regulere sig ind efter barnets behov, og samtidig kommer der også lidt ekstra væske i brystvævet.

Hvis brystspændingen i forbindelse med amning er meget smertefuld...

Læs mere i Babylex

Jordemoder

En jordemoder er uddannet til at hjælpe gravide, fødende og nye familier. Når du bliver gravid, så skal du i første omgang kontakte din læge. Lægen vil herefter automatisk sørge for at give besked til dit fødested, og dermed en jordemoder, som så vil indkalde dig til undersøgelse.

Som gravid er du, så vidt det er muligt, tilknyttet een jordemoder i hele graviditetsforløbet. Du (og din partner) vil blive kaldt til samtale og undersøgelser løbende gennem hele graviditeten, og I...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for en fantastisk brevkasse og nogle fantastiske og velskrevne bøger. Begge dele har ofte hjulpet os siden vi blev forældre for ca. 1½ år siden!

Tak fra familien i København.


Annonce