Brev:
Uge 55 tigerspring

Hej Helen.
Jeg har haft stor glæde af bogen "vidunderlige uger" Når min søn begynder at opføre sig anderledes end han plejer, så kikker jeg i bogen - og HVER gang har jeg kunnet finde svar. Nu reagere han på springet, ved at være lidt længere tid om at falde i søvn, også "driller" han ved bordet.
Han spiser fint ved morgen maden (havregrød som jeg giver på ske - også forsøger han selv med ske til sidst) og mellemmåltiderne (yoghurt med frugt på ske som jeg giver/ frugt som han selv spiser/brød som han selv spiser e.lign)
Problemet opstår ved frokosten og aftensmaden. Han vil KUN spise selv, giver jeg ham - ryger det ud igen. ...
... Og når han selv spiser ryger det han ikke kan li ud. Pasta, kartofler er et hit. Grønsager gider han pt ikke, og kød har heller ikke den store interesse. Prøver jeg at pakke grønt/kød ind i pastaen, finder han det også.
Han har lige haft en god periode, hvor han spiste ALT. Han er ca 80 cm og vejer ca 12 kg, så han har en fin vækst. Han er munter og glad og kan næsten gå.
Mit spørgsmål er, skal jeg skælde ham ud når han smider maden på gulvet, og spytter den ud af munden?? Skal jeg prøve at tvinge grønsager og kød i ham, som han pt ikke vil have??
Eller skal jeg bare vente på, at han bliver sig selv igen??
Venlig hilsen
Conradsmor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
3. september 2026 | Sovevaner | 14 mdr.
Morgenamning forstyrrer søvnen
Hej Helen. Vi har en sund, glad og rask dreng (V) på meget snart 14 mdr....
25. august 2026 | Amning | 10 mdr.
Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...
18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
Viden om børn:
Klumpfod (varusfod)
I Danmark fødes ca. 1 ud af 1000 børn med klumpfod. Det svarer til ca. 60 børn årligt i Danmark. Hos ca. halvdelen er der klumpfod på begge fødder.
Klumpfod kaldes også varusfod eller talipes equinovarus. Det er en fejlstilling i en eller begge fødder. Når barnet bliver født, ser foden normal ud, men den kan ikke rettes til normal stilling. Når man ser på foden, vil hælen dreje indad, forfoden pege ind mod midten, og samtidig vil mellemfoden (svangen) være løftet. Foden...
Regnslag
Du bør vælge regnslag der har Varefakta mærke. Det betyder at regnslaget er godkendt med hensyn til at kunne sikre barnet luft nok.
Du bør jævnligt sikre at elastikken i regnslaget er i orden. Er den for løs, kan selv et lille barn trække regnslaget ind i barnevognen og blive kvalt.
Regnslag bør kun anvendes, når man går tur i regnvejr og bør således ikke være på vognen, hvis det ikke regner.
Stil barnevognen under et halvtag, hvis det regner, når...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...









