Svar: Sprog - udtalt rent?
Kære Linda
Det er helt normalt at børn i 2 års alderen har svært ved at udtale visse ord rent. Et barn kan f.eks. sige "top" i stedet for "kop" og et sådan problem skyldes, at barnet har svært ved at lave de lyde, der udføres med den bagerste del af tungen op mod ganen og i stedet lægger tungen op bag fortænderne.
Nogle børn har problemer med enkelte lyde, udtaler f.eks. altid "t" i stedet for "k", "d" i stedet for "s", men børn kan også have problemer med kombinationen af lyde og det kan gøre det svært for andre, som ikke kender barnet, at forstå hvad barnet siger.
En talepædagog fortalt mig engang, at det fungerer lidt som en gammeldags båndoptager, hvor de ord som barnet lærer først ofte bliver ved med at være udtalt forkert og i takt med at barnet modner sine muskler og bliver bedre til at udtale ord, så vil de nye ord der kommer til, naturligt blive udtalt korrekt. Mange forældre undrer sig derfor over at barnet kan sige nye og svære ord korrekt, men de første ord bliver i lang tid ved med at være forkerte - det handler om at båndoptageren skal have overspillet de gamle ord med rettelsen til de nye ord og det tager tid. For der kommer hele tiden nye ord til.
Det bedste du kan gøre er at lade din dreng tale og forstå ham. Du ...
... skal ikke presse ham til at sige ordene korrekt, han taler så godt han kan og det er vigtigt at bibeholde lysten til at tale.
Gentag hellere ordet, så han hører det korrekt udtalt, så når han f.eks. siger "bå" for bold, så varer du "ja det er din bold, bolden er blå", så han hører ordet bold korrekt udtalt og samtidig oplever at du forstår ham.
De fleste børn vil omkring 3 års alderen få tilbudt undersøgelse og samtale med en talepædagog, hvis de har problemer med sproglyde. Der er normalt tilknyttet talepædagog til institutionerne, så hvis du spørger pædagogerne, vil de kunne rådgive dig og give dig et telefonnummer du kan ringe til. Men med den alder han har lige nu, så synes jeg det lyder fint, det du fortæller og det er helt okay at se tiden lidt an.
Efter sommerferien kan du tage det op igen og evt. drøfte det med en talepædagog, der så vil kunne fortælle dig om I skal gå igang eller om I skal vente med en sprogstimulation. Hvis det bliver aktuelt på et tidspunkt at gå til talepædagog, vil det være en god idé at han har fået sine ører tjekket inden, så man sikrer sig at han kan høre godt :)
Jeg er ikke på nuværende tidspunkt bekymret, men det er naturligvis rigtig godt, at du er opmærksom :)
Rigtig meget held og lykke med ham fortsat :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?
En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby
Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:
14. september 2026 | Udvikling | 17 mdr.
Hej Helen Min datter er knap halvandet år, og jeg oplever ofte, at hun...
6. juli 2026 | Udvikling | 1 mdr.
Hej Helen. Vores datter på 6 uger har været urolig om aftenen næsten siden...
Viden om børn:
Gluten til baby
De fleste børn kan tåle gluten, og gluten kan introduceres til barnet i 4-6 måneders alderen under hensyntagen til de anbefalinger, der i øvrigt gælder om variation i kosten, når skemad gives til småbørn.
Hidtil sagde man, at spædbørn ikke måtte introduceres til gluten før efter 6 måneders alderen, men disse anbefalinger blev i 2015 lavet om, da der ikke er fundet videnskabelig dokumentation for at vente med at introducere gluten.
Gluten findes især i hvede, mens...
Arp
Arp er betegnelsen for nogle gulbrune skæl, som mange børn får i hovedbunden, på panden eller i øjenbrynene. Det er døde hudceller som bliver afstødt. Det smitter ikke og det har intet med hygiejne at gøre.
Arp i hovedbunden kan fjernes ved hjælp af en lusekam. Du kan med fordel massere lidt uparfumeret babyolie ind i barnets hovedbund. En let massage stimulerer blodcirkulationen i hovedbunden, hvilket er godt både for forebyggelse og helbredelse af arp.
Evt. arp...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Din bog om søvn har været os en rigtig stor hjælp.
Vores dreng er nu 16 måneder og vi har måtte erfare, at han hører til de børn der altid har haft et lille og uforudsigeligt søvnbehov. Men via din bog, har vi fundet ud af at give ham rutiner, der gør at han nu trives og udvikler sig sundt og godt.
Tak fordi du har skrevet den!
Hilsen de glade forældre








