Annonce

Annonce

Brev:

Dagplejestart og dagsplan


2. april 2010

Alder:
7 mdr.

Dagplejestart og dagsplan

Kære Helen

Min lille dreng nærmer sig nu de 8 mdr og i den forbindelse vil jeg gerne hvis du vil sende mig en plan for dagen vedr flasker, måltider og søvn.

Han sover nu 30-45 min formiddag og 2-2,5 timer eftermiddag samt ca 11 timer nat. Er det et fortsat behov frem til 1 års alderen?

Når han er omkring 10 mdr skal han starte i dagpleje. I den forbindelse opstår der jo som regel en del tanker/bekymringer. De fleste tanker går egentlig på hans opdragelse.

Jeg har siden jeg blev mor bidt mærke i at mange har en holdning til at børn skal lystre hvor jeg ofte synes der mangler vores voksnes forståelse for hvad de små går igennem udviklingsmæssigt, hvor de både skal rummes, forståes og lyttes til. Jeg bryder mig ikke om holdningen der afspejler at børn er beregnende og udspekulerede. For mig at se har alt for mange en holdning der for det til at virke som synd for de voksne.... hvis du forstår?

Man kommer selvfølgelig ikke uden om at børn skal irettesættes men et barn der græder skal for mig at se trøstes og vi voksne skal forsøge at hjælpe dem med at sætte ord på deres følelser og guide dem igennem deres udfordringer.

Mine ...


Annonce

... bekymringer går så på om jeg vil kunne mærke hvis min søn ikke trives i dagplejen? Han kan jo ikke fortælle mig hvis hun er urimelig? Jeg har hørt historier om dagplejemødre der kørte børn ned bag i haven fordi de græd i barnevognen og vækkede de andre børn og der ikke var tid til at rulle det enkelte barn.... Gyyys.... Jeg kan ikke udholde en sådan tanke!!!!

Jeg må selvfølgelig som udgangspunkt tro på det bedste men har valgt at opdrage mit barn med rummelighed og forståelse og bliver allerede mødt af fordomme om at han bliver forkælet hvilket jeg er direkte uenig i.

Iøvrigt vil jeg fortælle dig at han stortrives, kan sidde selv, pludrer i flere stavelser og sover fint om natten afbrudt at sen aftenflaske samt tidlig morgenflaske. Han sover stadig hos mig og jeg elsker det!!!

Jeg er dig dybt taknemmelig for alt din hjælp. Jeg giver min dreng det ernæringsmæssigt rigtige og det kan jeg kun takke dig for. Stod det til min egen sp så måtte han ikke få flaske om natten. I det hele taget skal du have ros for at give vi forældre så gode dagsplaner med mellemmåltider og god varieret mad!
Du er virkelig en god sundhedsplejerske!!!!!

Med venlig hilsen P

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.

7.5 måneder datter meget knyttet til mig

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


27. oktober 2025 | Udvikling | 8 mdr.

Græder, når jeg går

Kære Helen. Tak for dig og alle dine svar:) Min datter er nu blevet 8...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Steriltvandspapler

Steriltvandspapler bruges som smertestillende til fødende kvinder. Det er små indsprøjtninger af helt rent vand, som man lægger ind under huden i lænden.

Det svier, når de lægges ind og der lægges i alt 4 små steriltvandspapler ind. Når de først er lagt, oplever de fleste at de har god smertelindring. Virkningen kommer af, at stikkene afleder smerteimpulser, som netop er høje i lænden, når man har veer.

Læs mere i Babylex

Kostfibre og børn

Det lille barn kan få diarré og løs afføring af at få for mange kostfibre. Især hvis barnet spiser grød og brød med hele kerner, eller rå grøntsager og meget frugt, kan barnet få for mange kostfibre.

Små børn må gene spise fuldkorn, men det anbefales, at de også spiser andre kornprodukter, da de let kan få for meget kostfiber. Når barnet i 8 måneders alderen begynder at spise brød, så bør ca. halvdelen af brødet være rugbrød og fuldkornshvedebrød og resten varieres mellem hvidt...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen!

Tusind tak for dit tip om "drilleblæren" og "drillenumsen". Det var lige i øjet!

Pludselig blev af-med-ble et projekt, som vores datter kunne forholde sig til og føle sig som en del af. Lige fra den håbefulde: "Vi skal nok få krammet på den drilleblære, ikk?" til den lettere truende: "Jeg har sagt til drillenumsen, at hvis den ikke opfører sig ordenligt, så ringer jeg til politiet, også kommer den i fængsel".

Så nu er hun uden ble (om dagen) og siger fint til selv og overholder de faste toilettider - om morgenen og aftenen og efter måltider - uden (ret meget) brok.

Tak for hjælpen. Det er stor lettelse for os ikke at skulle skændes med hende om den åndssvage ble.

Venlig hilsen

Helt Utrolig Lettet


Annonce