Annonce

Annonce

Svar: Tage på i vægt igen


30. marts 2010

Alder:
20 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære forældre

Sygdom kan slå alle børn (og forældre) ud af kurs og det lyder som om at I har været hårdt ramt denne vinter. Heldigvis går vi jo den lysere tid i møde nu, så der er håb forude :)

Det bedste I kan gøre, for at få jeres datters vægt øget er at tilbyde hende små hyppige måltider. Hun behøver ikke spise særligt store mængder, men hyppigheden er vigtig i forhold til at sikre hendes energibehov, men også i forhold til at holde hendes blodsukker stabilt.

Det er vigtigt at det er sunde måltider I giver hende, det vil sige ikke alt for store mængder mælk og ikke alt for søde fødevarer og drikke. Store mængder mælk og søde fødevarer vil fjerne pladsen og lysten til at spise almindelig mad, det giver en falsk mæthedsfølelse og det har hun ikke brug for.

Når børn skal øge deres vægt, så skal man især se på deres indtag af fedt og protein. Mange forældre (og måske især bedsteforældre) kommer til at give barnet usunde fødevarer, som f.eks. kage, flødeskum, saftevand osv. ud fra devisen "hun kan jo tåle det" - men det er ikke hensigtsmæssigt.

Det er vigtigt at hun får mest af det sunde fedt og det får hun især fra f.eks. fisk. Det er derfor en rigtig god idé at give hende fisk næsten hver dag til frokost, det kan være makrel i tomat, tunsalat, torskerogn, rejer, muslinger, fiskefrikadelle osv. og hun må her altså så godt få lidt remoulade eller lignende på - det er okay, men det er fisken som er det vigtigste.

Også avocado er godt og du kan lave smørbar avokado eller servere avocado med rejer. Nødder af forskellig slags indeholder gode fedtstoffer, det kan være f.eks. mysli hun får på et ...


Annonce

... surmælksprodukt eller nødder og kerner indbagt i brød. Hele nødder og kerner skal du stadig være meget opmærksom på at hun ikke kan tygge og kan få galt i halsen og evt. mysli skal være uden chokolade og lignende.

Protein får hun især fra kød og her er alle typer af kød faktisk vigtigt. Du kan give hende paté eller leverpostej, frikadeller, pølser, kylling og naturligvis varme retter til aften, hvori der indgår kød af forskellig slags. Protein findes dog også i æg og hun må gerne få æg til sin frokost en gang imellem, eller du kan lave en omelet eller lignende. Protein får hun også fra forskellige fuldkornsprodukter og en portion tykmælk, ymer eller lignende med mysli kan godt være fint her.

En plan for dagen kan se således ud:

Morgen: Havregrød eller måske bare lidt almindelige havregryn med sukker og mælk. Giv hende sødmælk eller letmælk på(i havregrynene og af kop.

Formiddag: ½ bolle med smør, ost, frisk frugt, vand af kop.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Frokost: Rugbrød med forskelligt pålæg, gerne fiske- og kødpålæg af forskellig slags og også grøntsager bør gives til frokost. Vand af kop.

Eftermiddag: Et surmælksprodukt med drys, revne æbler, banan eller lignende, ½ bolle med smør og ost. Vand af kop.

Aften: Familiemad, risretter, pastaretter, kød, fisk, grøntsager. Hun kan spise alt som I spiser og det er ganske udmærket at lave retter med sovs. Sødmælk eller letmælk af en kop.

Suppleres evt. med en godnatgrød inden sengetid, så du er sikker på at hun har fået lidt ekstra i maven at sove på.

Jeg håber at mine tanker og plan for dagen hjælper videre på vej, fortsat held og lykke - og rigtig god bedring :)

Rigtig god påske!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Colostrum (råmælk)

Colostrum er navnet på den mælk der dannes i brystet umiddelbart efter fødslen. Dette kaldes også råmælk og alle kvinder vil danne råmælk, også selvom de føder for tidligt.

Råmælken er meget proteinrig og indeholder antistoffer som er med til at bekytte barnet mod sygdomme og beskytte imunforsvaret. Antistofferne beskytter mod sygdomme ved at beklæde tarmsystemet indvendigt, så bakterier mv. trænger ind i tarmen.

Colostrum er fed og gullig. Den kommer i små...

Læs mere i Babylex

Kravlegård - køb af kravlegård

Nogle familier lever fint uden en kravlegård, hvor andre familier har stor glæde af at anskaffe sig en sådan.

En kravlegård kan være praktisk, når du skal i bad, står og laver mad, måske er nødt til at gå i kælderen med vasketøj... Kravlegården giver dig mulighed for at lægge dit barn et trygt sted, hvis du ikke lige kan holde øje med barnet i nogle minutter.

I nogle familier virker kravlegården også som et trygt, genkendeligt og dejligt sted at finde ro. Hvis der...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Helen har altid et godt råd og det som overrasker mig mest er faktisk hvor go' hun er til at sætte sig ind i min verden og hvordan hun hurtigt fornemmer hvordan hun skal takle mig som person.

Camilla Martin


Annonce