Annonce

Annonce

Svar: Grøntsagsmos - 8 mdr.


23. marts 2010

Alder:
8 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære LM

Jeg er fuldstændig enig med dig i at grøden fylder for meget og at det er vigtigt at du får givet din dreng flere grøntsager, kød og fisk.

Med den alder han har nu, er det super vigtigt at det han får tager udgangspunkt i jeres mad og du skal ikke være bange for at maden er for krydret osv. Han må meget gerne få mad der smager af noget og han skal væk fra babymaden :)

Giv ham almindelige børnevenlige retter om aftenen, pasta med kødsovs, lasagne, laks, fiskefrikadeller, fiskefilet, sovs af alle mulige slags. I det hele taget er sovs rigtig godt til at give smag og er også en måde at tilføre ham ekstra fedtstof på, så sovs på grøntsagerne er en rigtig god idé.

Det kan både være en pastasovs bestående af hakket kød, løg, hvidløg, tomat, timian og oregano, det kan også bare være en smørsovs, som du hælder over hans grøntsager i stedet for at komme en tsk fedtstof ned i mosen :)

Det er ganske udmærket at du prøver at give ham ...


Annonce

... andet end kartofler, for nogle børn får, som du skriver, simpelthen brækfornemmelse af kartoffelmos. Prøv med alle andre grøntsager og giv ham også ris og pasta i stedet for kartoffel. Og så giv ham i stedet en kartoffelbåd i hånden, eller lav bagt kartoffel med hvidløgssmør eller lidt dressing - det vil måske også glide ned.

Jo mere smag og variation jo bedre er det med den alder han har nu og tag udgangspunkt i at han naturligvis kan spise det samme som de andre børn :)


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Hvis I en dag får noget som ikke er specielt babyvenligt, så giv ham grøntsagsmos fra glas i stedet. det er helt fint at bruge en af disse middagsretter, det er bedre end at give ham grød :)

Grød er godt morgen og som godnatgrød inden sengetid, hvis han ikke har spist noget særligt til aften. Men til frokost og om aftenen bør han få brød, kød, fisk og grøntsager. Om eftermiddagen en bolle, et surmælksprodukt og lidt frugt :)

Rigtig meget held og lykke fortsat - god appetit!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?

En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby

Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Min datter nægter at spise

Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...

Læs hele brevet og Helens svar


20. august 2026 | Kost og ernæring | 2 år, 9 mdr.

Hvordan får vi maden hen til spisebordet hjemme og i børnehave?

Kære Helen Vi har en dejlig datter, der sprogligt og motorisk er rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tun og børn

Har du børn mellem 0 og 14 år, er det vigtigt, at du serverer masser af forskellig fisk for dem – men nye beregninger viser, at børn under 3 år bør få andre typer fisk end tunbøffer og udskæringer fra andre store rovfisk samt dåsetun.

Problemet med tunbøffer og andre store rovfisk er, at selv ved indtag af en lille mængde, kan barnet få kviksølv i en mængde, der kan skade barnets udvikling.

Alle børn op til 14-års alderen bør styre uden om tunbøffer og andre...

Læs mere i Babylex

Vælling

Vælling er en tilskudsblanding, og det minder i sammensætning om en tynd grød. Tilskudsblading adskiller sig fra modermælkserstatning ved at have et højere indhold af protein og visse mineraler. I følge sundhedsstyrelsen er der ikke grund til at give barnet tilskudsblanding fremfor modermælkserstatning. Og børn der bliver ammet har heller ikke ernæringsmæssigt brug for at få vælling.

Vælling kan tidligst gives til barnet fra 6 mdr.´s alderen, og det anbefales, at man ikke giver...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Det går rigtig fint med Emilie, hun er blevet supergod til at sove i barnevognen og sover nu 2 lure om dagen på ca. 2-3 timer, så det er skønt - tak for dit forrige råd :o)

Hilsen Emilies forældre


Annonce