Annonce

Annonce

Svar: Smider sutten hele natten


17. juni 2004

Kategori:
Alder:
5 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Det er et lidt problematisk spørgsmål, du der stiller.

Man kan sige at jeres datter jo efterhånden har fået den vane/erfaring, at hver gang hun taber sutten, så kommer I og giver hende den igen. Det betyder at I kommer til at ligge med et ben ude af sengen hver nat, parat til at hjælpe, hvilket i naturligivs gør i bedste mening og for at få så meget søvn som muligt:o)

Hvis I fortsætter med dette, så vedbliver den erfaring og det vil tage måneder før hun er i stand til at finde sin sut selv. De fleste børn skal være 8-9 mdr eller ældre, før de selv kan finde sutten om natten.

Samtidig så har I alle tre brug for en sammenhængende nattesøvn, både jer og jeres datter. Det vil derfor være en god idé at I fik ændret på det, der sker lige nu.

Hvorvidt I skal tage 'en kold tyrker'... umiddelbart er jeg ikke tilhænger af at børn skal græde sig i søvn. Jeg synes I skal vurdere hvorfor hun vågner om natten. Er det vanen, eller er det fordi hun er sulten eller er det tryghedsbehov?

Børn kan jo sove meget uroligt om natten og svinger hyppigt imellem den dybe og den lette søvn. Der er derfor ikke noget ...


Annonce

... unormalt i at et barn på jeres datters alder vågner lidt op, småklynker og laver suttebevægelser. Som de omsorgsfulde forældre I er, så tolker I dette som et behov for sut, men er I sikre på at hun vil vågne op, hvis I lader være? Nogle gange skal barnet have mulighed for at falde til ro af sig selv.

Jeg tror at det vil være en god idé, hvis I i stedet for at give hende sutten, enten trak tiden lidt, eller hjalp hende med at finde ro på en anden måde. Det kan være at hjælpe hende til at skifte stilling, stryge hende lidt over håret og putte hende igen.

Efterhånden som hun bliver ældre vil hun så selv kunne dreje sig om på den anden side og falde til ro igen, uden behov for sut.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Det kommer naturligivs til at kræve at I bruger lidt mere tid på hende om natten, så I nogle dage vil I ikke sove helt så meget som I ellers ønsker, men set i forhold til at I ellers får en usammenhængende nattesøvn flere måneder frem, så er det nok det værd:o)

Hold jer selv fast i at det også er vigtigt for hende at få en sammenhængende søvn og vigtigt at lære at falde til ro af sig selv.

Fortsat held og lykke med hende.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Vil ikke sove lur i barnevognen længere

Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...

Læs hele brevet og Helens svar


28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.

Søvnunderskud og lange putninger

Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...

Læs hele brevet og Helens svar


24. oktober 2025 | Sovevaner | 8 mdr.

8 måneder og korte lure

Hej Helen, Vi har en dreng på 8,5 måned med fuld fart på. Han rejser sig og...

Læs hele brevet og Helens svar


16. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.

Mælk om natten - 12 mdr.

Hej Helen Min søn er netop fyldt 1 år, og i den forbindelse havde vi tænkt...

Læs hele brevet og Helens svar


9. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.

Korte lure - 12 mdr.

Hej Helen Vil hører hvad du tænker om min søns lurer og om der skal gøres...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Gluten til baby

De fleste børn kan tåle gluten, og gluten kan introduceres til barnet i 4-6 måneders alderen under hensyntagen til de anbefalinger, der i øvrigt gælder om variation i kosten, når skemad gives til småbørn.

Hidtil sagde man, at spædbørn ikke måtte introduceres til gluten før efter 6 måneders alderen, men disse anbefalinger blev i 2015 lavet om, da der ikke er fundet videnskabelig dokumentation for at vente med at introducere gluten.

Gluten findes især i hvede, mens...

Læs mere i Babylex

Jern - jerntilskud præmatur

Børn, der er født for tidligt, har behov for jerntilskud, da de har mindre depot af jern ved fødslen og større væksthastighed. Jern tilskuddet startes 6 uger efter fødslen:

Fødselsvægt < 1500 gram: Ca 8 mg jern dagligt i 12 måneder
Fødselsvægt > 1500 gram: ca 8 mg jern dagligt til 6 måneder

Børn, som får mere end halvdelen af deres ernæring som modermælkserstatning, skal have ½ dosis jern, dvs. ca. 4 mg hver dag eller 8 mg hver anden dag.

Det...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Du är min absoluta förebild inom allt med barn och allt som rör barnuppfostran/sömn/mat/sjukdom. Trots att jag aldrig träffat dig känner jag ett 100% förtroende och respekt för dig och känner att din syn på barn och hur man ska hantera olika situationer är helt rätt. Det finns så många metoder och syn på området idag men du har en sån sund och kärleksfull inställning.

För att sammanfatta det jag precis skrev: Du är min "guru" inom området och jag är glad att jag Tack vare min danska svärmor fann din sida och äntligen kunde få den hjälp och feedback jag så väl behövde!

Tack
/Erika


Annonce