Annonce

Annonce

Brev:

Mad med klumper - 7 mdr.


11. marts 2010

Alder:
7 mdr.

Mad med klumper - 7 mdr.

Hej.

Jeg er "ny" her på siden. Jeg har to børn, Lærke på 3 og Frederik på 7 mdr. Mit spørgsmål drejer sig om Frederiks mad.

Vi startede op med grød da han var 4 mdr, og det er gået rigtig fint. På nuværende tidspunkt er han oppe og få 3 måltider om dagen + flaske (jeg har aldrig ammet ham).

Han måltider ser sådan her ud:

Kl 7: Majs-eller risgrød med frugtmos
Kl 9: Flaske, ca 220 ml.
Kl 11.30: Øllebrød med frugtmos
kl 13.30: Flaske, 220 ml.
Kl 17.30: Grøntsagsmos
kl 19: Vælling- og godnat.
Natspisning ca kl 3: 170 ml flaske.

Al maden er noget jeg selv laver, medmindre vi er ude af huset.
Til alle måltiderne drikker han vand af et lille snapseglas. Det er han rigtig god til. Jeg er lige begyndt at give ham mælk, som han elsker!

Mit spørgsmål går på konsistensen af hans mad. Han kaster op hvis der er den mindste klump i hans mad, eller hvis grøden er for tyk. Og det gælder både grøden, mosen og øllebrøden.
Bare der kommer den mindste klump ind i munden så kaster han simpelthen hele måltiden op igen.

Jeg har forsøgt at lade ham sidde med en tvebak, en appelsinbåd osv for at han selv kunne styre det og måske vænne sig til andet end mos, men han kaster op bare han lige får det ind på læben. Han når ikke engang at lukke munden før han ...


Annonce

... kaster op.

Jeg har prøvet at give ham en lille bitte kage-krumme i munden, men det kastede han også op af, og der var krum´men ikke engang inde i munden, men den nåede kun til hans læbe.
Så små stykker rugbrød er jo også helt udelukket.

Jeg ville gerne give ham noget mere "gnave-selv-mad" men han har 8 tænder, så han bider kæmpe store stykker af den mad jeg giver ham til at gumle på. Og så kaster han i hvert fald også op.

Det der med at mose grøntsagerne med en gaffel så der er lidt struktur i maden er helt udelukket. Det skal igennem stavblenderen så det er HELT pureret.

Er det normalt at de ikke kan klare klumper når de er 7 måneder?
Er det noget jeg kan "træne" med ham, eller skal han bare have tid?

Det jeg synes er lidt underligt er at vi for 14 dage siden fik vafler (altså sådan nogle man laver i et vaffeljern- ikke isvafler). Der fik han et "hjerte", som han guffede i sig- uden at kaste op. Hvordan kan det lade sig gøre?

Jeg tænker om det kan være noget psykisk? For nogle gange kaster han faktisk op næsten inden det når ind i hans mund.
Jeg kan simpelthen ikke lige greje hvad problemet er, og hvad jeg kan gøre ved det.
Så jeg håber meget du kan hjælpe mig.

Måske forlanger jeg lidt for meget af ham...?

Venlig hilsen
Benedikte

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Graviditet uden for livmoderen

Graviditet uden for livmoderen er en meget alvorlig graviditetskomplikation, der optræder i ca 2 procent af alle graviditeter.

Det er forbundet med stor risiko for moderens liv og det er ikke muligt at gennemføre en sådan graviditet. Ofte er der faktisk heller ikke tale om et rigtigt foster, og dermed ikke om en rigtig graviditet.

Spiral udgør en risiko for at man bliver gravid uden for livmoderen. Derudover kan det spille ind, hvis man tidligere har haft...

Læs mere i Babylex

Sushi til gravide og ammende

Gravide og ammende må meget gerne spise sushi, og det kan være en udmærket måde at få varieret sit indtag af fisk på. Der er dog lidt forholdsregler du skal tage.

Fødevarestyrelsen pålægger både forhandlere, sushi-restauranter og øvrige leverandører at dybfryse fisken før den sælges. Fisken skal være frosset ned til til -20 grader i 24 timer for at komme eventuelle parasitter i fiskekødet til livs.

Vælger du at lave sushi selv, skal fisken på samme måde fryses ned...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak for dine dejlige, fornuftige svar. De passer så godt til mit temperament, og det giver altså ro i sjælen at høre fra dig. Mange gange hjælper det også at få sat ord på sine bekymringer.

Jeg finder mange gode råd i dine tidligere svar til andre forældre. Jeg kan nogle gange føle mig som verdens dårligste mor, når ingenting vil lykkes. Derfor trøster det mig, når jeg kan læse, at jeg ikke er den eneste, der har problemer med de kære børn. Så føler jeg mig ikke så alene.

Tak fra Lis, mor til datter på 4 måneder


Annonce