Svar: Kræsenhed what to do?
Kære frustrerede forældre
Jeg kan godt forstå at I synes det er frustrerende, at jeres datter ikke spiser særlig varieret og hvad der ligger til grund for dette er svært at sige. I har jo prøvet rigtig meget, gjort rigtig mange ting for at det skulle lykkes at få hende til at synes om forskellig mad - og alligevel har hun stor modstand mod at spise, når I sidder ved middagsbordet.
Det kan naturligvis ikke udelukkes at hendes protest mod mad og mod at smage i det hele taget, skyldes den store fokus I har haft på dette rigtig længe. Hun mærker jo tydeligt den bekymring I har omkring hendes madindtag og hun ved godt, at når hun lukker munden og skubber tallerkenen væk, så sætter det en reaktion igang hos jer - hun bliver og er meget hurtigt centrum for middagsbordet og selvom I forsøger at lade som ingenting, så mærker hun det jo alligevel. Problemet hos jer er måske at I er havnet i en situation, hvor det hele mere eller mindre forstærker hinanden i negativ retning - præcis som du selv er inde på - hun er en pige, som har antennerne ude og så meget hurtigt registrerer hvis der tales om hende og hvad der tales om ...
Jeg synes det lyder fornuftigt at tale med nogen omkring denne problematik og du kan altid henvende dig til kommunens PPR-afdeling,- Pædagogisk-Psykologisk-Rådgivning. Det kan ikke udelukkes at det at tale med en børnepsykolog ville kunne hjælpe jer.
Generelt omkring kræsenhed, så anbefales det at:
- I bør servere det samme for jeres datter, som I selv spiser og det er vigtigt at I selv nyder maden og at ...
... måltidet forbindes med noget hyggeligt og rart.
- Lad hende selv spise, pres hende ikke til det.
- Respekter at der er noget mad som hun ikke kan lide. Server lidt forskelligt på hendes tallerken. Vælg mad som appellerer til synet i farverne og lad maden være adskilt på tallerkenen. Så kan hun selv vælge til og fra. Det der ikke ryger ned den ene dag, smages der måske på den næste.
- Snyd hende aldrig ved at fortælle at det er noget andet end det egentlig er. Hvis hun f.eks. ikke kan lide løg og der er løg i frikadellerne, så bild hende ikke ind at der ikke er løg i. Det vil gøre hende usikker og hun ved ikke, hvad hun skal tro fremover.
- Lad hende så vidt muligt deltage i madlavning, borddækning osv. Børn er naturligt mere positive overfor ny mad, hvis de selv har været med til at lave den.
- Spar på sukker – giv hende ikke saft, slik og kager der fjerner den naturlige sultfornemmelse og brug ikke slik og lignende som belønning for at spise sund mad.
Jeg giver dig ret i at det vil være fornuftigt at drøfte jeres situation med en, som kan møde jer og få en fornemmelse af jeres datter. Derfor henvises I til PPR. Hvis årsgen til hendes kræsenhed skal findes i det fokus der længe har været omkring hendes madindtag, så vil det være godt at tale med en psykolog som netop kan se nogle af det psykologiske processer der går igang i en sådan situation og derved også rådgive om, hvordan I får situationen brudt.
Jeg håber derfor I får den hjælp I har behov for der :)
Rigtig meget held og lykke med hende og rigtig god weekend!
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet
Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
5. august 2025 | Kost og ernæring | 4 år, 8 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge noget hjælp ang. vores datter E på 4,5...
22. juli 2025 | Kost og ernæring | 2 år, 11 mdr.
Kære Helen, Det er første gang, jeg skriver til dig, og der kommer...
2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...
18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.
Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...
12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...
Viden om børn:
C-Vitamin
Vitamin C findes i frisk frugt, grøntsager og kartofler. Danske børns indtag af vitamin C er normal tilstrækkeligt og Sundhedsstyrelsen anbefaler derfor ikke ekstra tilskud af vitamin C til mature børn.
Præmature børn, dvs. børn født før 37 uge har mindre depoter af jern, vitaminer og mineraler end mature børn. Det gælder især for de fedtopløselige vitaminer A, D, E, K, men også for C-vitamin.
På neonatalafdelingerne vil det præmature barn få ekstra tilskud af...
Vådservietter baby
Mange familier synes, det er praktisk at bruge vådservietter, når barnet f.eks. skal skiftes eller lige skal have tørret sine fingre.
Vådservietter kan dog indeholde parfume og miljøbelastende stoffer, som kan give dit barn allergi. Undgå derfor vådservietter med parfume- eller aromastoffer i indholdsdeklarationen.
Gå efter vådservietter, der er svanemærket med Svanemærket, eller med Astma Allergi Danmarks Blå Krans eller Allergy Certified.
Overvej også, om...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.