Annonce

Annonce

Svar: Stadig tidlige morgener


8. marts 2010

Kategori:
Alder:
7 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Hej med dig

Min umiddelbare tanke er at den rytme I har lyder helt fin. Jeg kan godt forstå at du gerne vil have en lidt længere morgen, men spørgsmålet er om ikke det vil ske stille og roligt mere eller mindre af sig selv, hvis du holder fast i den rytme og rutine I nu er ved at få skabt.

I princippet er det jo rigtig fint at starte med morgenmad kl. 07 og sove formiddagslur kl. 8.30, få frokost omkring 11-11.30 og så sove middagslur mellem 13.30-14. At han derefter de fleste dage kan springe den sene eftermiddagslur over, fordi han så sover til kl. 15 eller lidt derefter lyder fint. Det lyder som om at du er nødt til at være lidt fleksibel stadig væk og så arbejder tiden for jer :)

Det du måske skal prøve at arbejde på er afhængigheden af dig og dermed brystet om natten. Ernæringsmæssigt behøver han ikke længere bryst natten igennem. Hvis den sidste amning ligger kl. 21, så vil han måske have behov for en amning igen kl. 01 - men så kan han derefter undvære til næste morgen tidlig kl. 05, hvor han så måske netop via amning i din seng kan sove lidt mere end nu ... Du kan også forsøge om du ved at amme ham rigtig godt fra begge bryster kl. 24 kan være heldig at få det lidt længere søvnstræk netop mellem midnat og kl. 05 ... Alternativet kan far måske også give en flaske sen aften i håb om at lillebror så vil sove til næste morgen tidlig. Det vil i hvert fald gøre at du kan få sovet mere end du gør lige nu og så er det ikke helt så slemt at skulle tidligt op :)

Jeg synes det er meget fint at ...


Annonce

... du har ham i en sidebed, fordi du der kan amme ham rigtig godt og derefter putte ham tilbage i egen seng. Så han på den måde sove væk fra dig og ikke bare kan finde brystet selv i løbet af natten.

Når du ammer ham, skal du holde ham lidt til ilden og sikre dig at han bliver fyldt rigtig godt op. Gerne se om du kan få ham til at spise fra begge bryster, inden du putter ham i seng. Som det er lige nu, så lyder det som om at I begge falder i søvn og han ligger så og småspiser lidt hele natten igennem og I sover begge dårligt på den måde. Så prøv om ikke du kan sætte dig op, få ham til at spise effektivt og derefter putte ham tilbage i egen seng.

I stedet for brystet skal han så beroliges med dine hænder og kærtegn og det skal du så også overføre til ham når han ligger i sin sidebed. Han skal altså stadig mærke at du er der og du kan prøve at lulle ham videre i søvnen, men han skal ikke have bryst hele natten.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Det er fint at arbejde på at undvære amning nu, det bliver ikke lettere i 8-10 måneders alderen når han begynder at kravle rigtigt, tværtimod.

4 amninger dagligt er rigtig godt i denne alder og det vil meget fint kunne være amning aften, sen aften, tidlig morgen og inden middagslur.

Jeg håber du kan bruge disse tanker videre, jeg synes det lyder som om at det går bedre hos jer nu og som om at der er mere rutiner og struktur og det vil han respondere positivt på. Så det er altså amningerne natten igennem som du nu skal arbejde på at komme væk fra.

Rigtig meget held og lykke med det :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Sikring af familieliv med ked baby

Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Søvn og trivsel - 3 mdr.

Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....

Læs hele brevet og Helens svar


20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Dagsrytme - 3 måneder

Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Gulsot nyfødt

Ca. 60% af alle nyfødte får en gullig farve i huden, det kaldes gulsot eller icterus/ikterus. Det opstår ofte, når barnet er 2-3 dage gammelt, og det topper, når barnet er 5 dage.

Gulsot er hos de fleste børn en ufarlig tilstand, som ikke skader barnet, og som ikke kræver behandling. Det opstår, fordi børn fødes med en del ekstra røde blodlegemer. Da barnet lå i livmoderen, var blodlegemerne med til at ilte barnets blod, men efter fødslen har lungerne overtaget denne funktion,...

Læs mere i Babylex

Tun og børn

Har du børn mellem 0 og 14 år, er det vigtigt, at du serverer masser af forskellig fisk for dem – men nye beregninger viser, at børn under 3 år bør få andre typer fisk end tunbøffer og udskæringer fra andre store rovfisk samt dåsetun.

Problemet med tunbøffer og andre store rovfisk er, at selv ved indtag af en lille mængde, kan barnet få kviksølv i en mængde, der kan skade barnets udvikling.

Alle børn op til 14-års alderen bør styre uden om tunbøffer og andre...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tak for din altid rigtigt gode brevkasse, med masser af nyttige råd og gode, personlige og vedkommende svar.

Jeg glæder mig altid til at modtage svar fra dig.

Sebastians mor


Annonce