Svar: Listeria, toxoplasmose og amning
Kære Birgitte
Et barn kan blive smittet med Listeria monocytogenes i livmoderen og under fødslen, men normalt må man gerne amme. Det samme gælder ved toxoplasmose, sygdommen overføres normalt til barnet i graviditeten og man må normalt gerne amme. Ofte vil sygdommen jo også være eller blive behandlet og også behandlingen vil jo gå via modermælken til barnet ..
Bakterier vil naturligt kunne gå via modermælken til barnet, ved visse former for Herpes vil man f.eks. sige at børn ikke må ammes eller f.eks. ved Streptokokinfektion med hæmolytiske streptokkker gr. B. vil man ved forekomst af dette i modermælk fraråde amning. Også HIV smittede mødre må ikke amme deres børn. Men ved visse infektioner er amning altså okay.
Generelt anbefales det at gravide og ammende følger samme retningslinier:
Spis max 100g rovfisk om ugen
Spis ikke lever i større mængder, leverpostej er ...
... okay
Undgå alkohol
Undgå større mængder kaffe, te og cola
Forebyg smitte med listeria ved at skylle, koge eller stege madvarer. Overholde holdbarhedsdatoer og opbevaringstemperatuer. Undgå rå mælk og upasteuriserede oste og spis mad inden for få dage efter den er åbnet.
Forebyg smitte med toxoplasmose ved at:
Vaske hænder efter berøring af råt kød og grønsager og efter havearbejde.
Spis kun kød der er gennemstegt eller kogt.
Undgå upasteuriseret mælk og mælkeprodukter
Lad en anden tømme og rense kattebakke
Undgå at flå og håndtere harer og andre dyr.
Der er ingen grund til at udsætte hverken sig selv eller det ammende barn for den risiko der ligger i at indtage disse forskellige fødevarer. Så hvis du vil være på den sikre side, så følger du samme retningslinier både når du er gravid og når du ammer.
Jeg håber du kan bruge ovenstående videre, fortsat held og lykke :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:
16. juni 2025 | Amning | 2 mdr.
Kære Helen, Tak for dine svar på vores seneste beskeder. Vores pige har...
15. maj 2025 | Amning | 1 mdr.
Hej Helen, Vi vil gerne spørge generelt/åbent ind til den situation vi står...
16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.
Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....
24. februar 2025 | Amning | 11 mdr.
Hej Helen Min søn har nu faktisk hele sin levetid været vågen plus 10 gange...
Viden om børn:
Taktilsansen
Der er 3 sanser, som er fundamentet for barnets motoriske udvikling, og som er helt centrale for barnets evne til at bearbejde og bruge sine sanser og de sanseindtryk, som barnet møder i hverdagen: Det er vestibulærsansen, taktilsansen og den proprioceptive sans.
Taktilsansen kaldes også berørings- og følesansen. Den er vigtig for barnets kropsbevidsthed, og den gør, at vi kan mærke varme, kulde, smerte, tryk mm. Børn som har problemer med deres taktile sans, vil ofte ikke bryde...
Vådservietter baby
Mange familier synes, det er praktisk at bruge vådservietter, når barnet f.eks. skal skiftes eller lige skal have tørret sine fingre.
Vådservietter kan dog indeholde parfume og miljøbelastende stoffer, som kan give dit barn allergi. Undgå derfor vådservietter med parfume- eller aromastoffer i indholdsdeklarationen.
Gå efter vådservietter, der er svanemærket med Svanemærket, eller med Astma Allergi Danmarks Blå Krans eller Allergy Certified.
Overvej også, om...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.