Brev:
Slim og mad

Hej.
Jeg har en dreng der er ca 7 mdr. Han døjer med slim og en smule hoste som ikke rigtig forsvinder efter forkølelse. I den forbindelse har jeg været til læge med ham og fået at vide at der sidder en smule på hans bronkier.
Derfor har jeg fået ventoline som jeg gav ham ca en uge uden ændring - hvorefter jeg ringede til lægen og hun synes jeg skulle doble hans dosis. Det gik jeg og tyggede på og undrede mig over at han skulle have det i det hele taget, når han ikke hostede meget. Var ikke tryg ved lægens beslutning da jeg troede jeg skulle give ham det fordi det ville fjerne det på brokierne, men ved at kontakte en anden læge fandt jeg ud af at det er noget man bruger ved hosteanfald og han synes kun jeg skulle bruge det, hvis det virkeligt blev slemt.
Har det skidt med at have givet han det og undre mig i den grad over vores egen læges beslutning. Hun sammenlignede det med panodil og sagde at det kunne jeg trygt give ham. Han har været meget urolig om natten og ved at snakke med andre forældre fandt jeg ud af at man bliver speedy af at tage det. Noget jeg ikke fik at vide af lægen!!!
Jeg er helt holdt med at give han det og skal til et aftalt tjek med ham på onsdag hos vores egen læge. Synes ikke han skulle have haft ventoline og er utilfreds med at man kan få så forskellige udsagn hos forskellige læger.
Min datter har også haft lidt på ...
... bronkierne en uges tid og fik penicillin - derfor er jeg da lidt urolig over at min lille dreng skal døje med det, men når de er så små får de vel ikke pencillin? Kan forstå på andre forældre at der er mange der døjer med lignende ting og at man bare må se om det går væk.
På grund af min søns slim har han svært ved at kapere drøj mad som kartoffelmos, havregrød o.lign. da han får opkastningsfornemmelser og dermed ikke vil spise det. Derfor har jeg holdt mig til ris- og majmelsgrød. Han har været en lidt langsom starter med mad og er ikke meget for at spise andet - bare jeg blander lidt banan eller andet frugt i så vil han ikke have det. Ren frugtmos synes han heller ikke om.
Hans dag ser sådan ud nu:
Tidlig morgen: bryst
Formiddag: bryst
Frokost: grød
Eftermiddag: bryst
Aften: grød
Sengetid: bryst
Midnat: bryst
Nat: bryst
Jeg skal jo til at trappe amningen ned (også gerne om natten) men det har været svært da han ikke er så interesseret i mad/mere mad og også har haft svært ved at spise drøjere ting.
Jeg har brug for lidt input til hvad jeg skal præsentere ham for og hvad jeg kan give ham uden at ham kaster op.
Info:
Han vejer 8 kg og ser ud som om han får det han skal have. Han er meget smilende og glad.
Han har endnu ingen tænder.
Han sover ca 2 gange om dagen formiddag og eftermiddag og kommer i seng ca. 19.30.
Med venlig hilsen
L
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid
Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
Viden om børn:
Brystspænding
Brystspænding forekommer hos mange kvinder i graviditeten. Ofte er netop brystspænding meget tidligt i graviditeten, for mange kvinder, det første tegn på at de er gravide.
Brystspænding forekommer ofte også i forbindelse med at amning etableres. I begyndelsen producerer kroppen lidt ekstra mælk som vil regulere sig ind efter barnets behov, og samtidig kommer der også lidt ekstra væske i brystvævet.
Hvis brystspændingen i forbindelse med amning er meget smertefuld...
Bæresele
En bæresele giver barn og forældre mulighed for at være tæt sammen, hvilket er ideelt især de første måneder, hvor barnet har brug for tæt kontakt og man også gerne vil have hænderne fri til at lave praktiske ting en gang imellem.
I starten bruges selen kun kortvarigt. Et barn har brug for afveksling, nogle gange vil det have ro og være i fred, andre gange har det behov for varme og nær kropskontakt.
Indtil barnet kan holde hovedet selv, er det vigtigt, at...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







