Annonce

Annonce

Brev:

Vilde ben!


2. marts 2010

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Vilde ben!

Kære Helen,

Vores første datter er nu knap 6 måneder, og hun har længe - ja nærmest altid - haft en tendens til helt vilde benspjæt. Ja umiddelbart tænker vi at det er meget normalt for en generelt glad baby, men grunden til vi er lidt usikre på hvor normalt det er skyldes, at det er tiltagende, og nu spjætter hun simpelthen helt vildt og KONSTANT med de ben fra hun står op til hun skal sove, uanset om hun er på legetæppe, i højstol, på puslebordet, i skråstol.

Hun sidder på intet tidspunkt roligt i f.eks. skråstolen. Med undtagelse af flasken midt om natten er det altid meget svært at give hende flaske (hun får MME + lidt mos og grød), da hun vrider og vender sig hele tiden i vores arme, fægter rundt og sparke.

Der er DAMP (eller ADHD som det hedder i dag) i min mands nære familie, og efter hvad jeg er blevet ...


Annonce

... oplyst af ADHD-foreningen er det meget arveligt. Derfor er vi nu ret opmærksomme på al den konstante aktivitet med de ben. Jeg ved godt, at du naturligvis ikke kan sætte diagnose på om hun evt. skulle have ADHD (og det kan man vel næppe heller konstatere før omkring skolealderen) men vi vil dog godt lige høre, hvor almindeligt det er, at en baby spjætter SÅ meget?!? Hun vil ellers gerne stå op, bryder sig ikke så meget om at sidde, ruller sjældent på eget initiativ.

Jeg ved at ADHD-børn finder indre ro ved konstant fysisk aktivitet, ved f.eks. at pille ved ting, hoppe eller køre rundt på stolen og tænker derfor om det mon kan være det samme, som vores datter oplever? Hun sidder faktisk aldrig bare stille og kigger? Mener du, det er normal adfærd for en baby i hendes alder?

Mange hilsner og tak for dine konstruktive svar,
Lone

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet

Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.

Må børn under 1 år få nødder?

Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Ekstra væske baby

Børn, der får flaske, kan i visse perioder have behov for at få ekstra væske. Det kan være ved sygdom med feber, eller i særligt varme sommerperioder.

Nogle gange vil barnet vise behov for en ekstra flaske mælk, og det er helt fint. Børn der får flaske skal have lov til at selvregulere deres behov. Men andre gange vil det være fint at tilbyde væsken som vand. De første 4 mdr. skal vandet koges. Derefter kan barnet få vand fra hanen, med mindre man har privat vandboring.

Læs mere i Babylex

Body Mass Index - BMI

Body Mass Index er en beregning af hvordan en persons højde passer til personens vægt. BMI defineres som vægten i kg divideret med højden i meter i anden (kg/m2).

Et sundt BMI for voksne ligger mellem 18.5-24.9. Man bruger ikke denne måling til små børn, men i stedet bruger man vækstkurver.

Ved at tegne barnets længde/højde og vægt ind på en kurve, så kan man følge om barnet vokser som det skal.

En tommelfingerregel lyder at små børn fordobler...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Denne gang skriver jeg bare for at udtrykke min taknemmelighed over det store arbejde du gør for at informere alle os "usikre mødre".

Normalt anser jeg mig selv for at være relativt velinformeret om de emner, der interesserer mig .....- men jeg må indrømme, at det at blive mor har ført en helt uventet usikkerhed med sig.

Når det man ønsker aller mest er at give sit barn den bedste start på livet - og man bare ikke er sikker på, hvad der er det bedste at gøre, er det fantastisk at kunne rådføre sig hos dig.

Jeg har læst stakke af bøger, Sundhedsstyrelsens anbefalinger, diverse artikler og lavet utallige google-søgninger (hvor jeg i øvrigt ofte lander på din side) om børnerelaterede emner - og alligevel bliver jeg tit i tvivl.

Trods mange spørgsmål fra min side svarer du tålmodigt, grundigt og engageret på det hele - og det betyder meget for mig som nybagt mor at få en kommentar med på vejen :-)

Mit medlemskab hos netsundhedsplejerske.dk er en rigtig god investering - og min søn får en mindre bekymret mor med i købet ;-)

God sommer


Annonce