Svar: Gnavemad
Kære mor til tre
Du kan give din dreng stort set alt i hånden, brødskorper, tvebakker, knækbrød og lignende. Også frugt - især de lidt blødere typer frugt er godt, det kan være appelsinbåde, både af blommer, ferskner, melon, kiwi osv. også et stort jordbær vil nogle børn fint kunne sidde med og gumle på selv. Sådan noget som æbler knækker meget let så her skal man være lidt ekstra påpasselig - også vindruer kan være lidt farligt, fordi små stykker hurtigt sætter sig fast i halsen.
Af den varme mad vil han kunne sidde med kartoffelbåde - lavet i ovnen eller kogt, det kan også være kogte større stykker af blomkål, broccoli eller hvad I nu får. Hvis du tror han kan kapere en ½ frikadelle - så prøv.
Det vigtigste er at I har ham ...
... under opsyn hele tiden og naturligvis går forsigtigt frem. Lige nu er det større stykker, som han kan sidde med i sin hånd og sutte på, suge aften ud af, opbløde med spyt osv. som er det bedste.
I 8 måneders alderen vil det som regel være passende at begynde med små brødhapsere, godt kogte pastaskruer osv. og i 9-10 måneders alderen vil små rosiner, kogte ærter, majs og små gulerodsstykker ofte kunne øves spist med pincetgreb :) I 8-10 måneders alderen kan du også, naturligvis i takt med hvor god han er til at tygge give ham rejer, muslinger, ½ hårdkogt æg, stykker af frikadelle (kød eller fiskedelle) osv. Hvad I nu har og hvad du tænker han kan kapere. Også når det gælder mundmotorisk udvikling er børn jo forskellige :)
Rigtig god appetit!
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.
Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.
Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....
Viden om børn:
Rosiner
Børn under 3 år må gerne spise rosiner, men ikke i ubegrænsede mængder. Det anbefales at børn under 3 år max spiser 50 gram rosiner om ugen.
Rosiner indeholder en svampegift, som hedder Ochratoksin A. Dette tåler barnet kun i meget små mængder. Det er det totale indtag over en længere periode der betyder noget. Derfor sker der ikke noget ved, hvis barnet spiser mange rosiner en dag og i dagene derefter ikke spiser rosiner.
Svampegiften findes også i økologiske...
Forkælelse - forkælede børn
Små børn kan kun fortælle dig, at de har brug for din hjælp ved at græde. Et lille barn kan ikke på anden måde give udtryk for, at det har behov for at blive taget op, blive skiftet, få mad, blive pludret med, krammet osv.
Derfor skal du altid reagere, når det lille barn græder. Det er en skrøne, at børn udvikler deres lunger, ved at få lov til at græde. Og det er heller ikke korrekt, at man forkæler et barn ved at reagere på dets gråd, tværtimod.
Små børn kan ikke...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.








