Annonce

Annonce

Brev:

Problemer 1-2 timer efter putningen


16. februar 2010

Kategori:
Alder:
11 mdr.

Problemer 1-2 timer efter putningen

Hej Helen

Det går fremad med Emils nattesøvn, som du gav nogle gode råd om sidst jeg skrev, men han er stadig vågen 6-10 gange på en nat og det er godt nok hårdt at skulle ind til ham så ofte.

Putningen i egen seng går godt - at få en flaske i sengen tror jeg gjorde den helt store forskel. Han falder ofte i søvn, hvis ikke med det samme, så ret hurtigt. Men så starter problemerne 1-2 timer senere. Han vågner og er ked af det.

Nogle gange kan vi få ham til at falde i søvn igen, hvorefter han så vågner ½-1 time senere, er ked, sur, sætter sig op, og så er det måske den her gang eller en af de senere hvor det kan tage op til 2 timer at få ham til at falde i søvn igen. Han er tydeligvis træt, men meget opmærksom på at han i hvert fald ikke vil være alene og stadigvæk er det helst mor der skal være der og sidde hos ham. Selvom han også får en flaske på dette tidspunkt, fungerer den ikke helt på samme måde. Her er vi lidt uenige om hvordan det så skal håndteres.

Faderen mener at han så må ligge og græde lidt, fordi der alligevel ikke er noget at gøre. Så kommer han ind til ham senere og tager ham oftest op og går lidt med ham før han ligger ham igen. Måske falder han til ro efter dette, men ellers så starter seancen forfra. Her kommer jeg så nogle gange ind i billedet, fordi jeg har svært ved at han ligger og græder. Min metode er så at sidde hos ham, tage ham lidt op, hvis han er meget ulykkelig og når han falder til ro, så sidder jeg lidt på værelset, men rykker mig væk, så han ikke direkte kan se mig, men kan sige beroligende lyde, hvis han bliver ked af det.

Min mand synes jo nok at jeg gør det værre ved at blive derinde, og det er til dels nok også af egoistiske grunde, da jeg simpelthen ikke orker at gå frem og tilbage mellem hans værelse og min egen seng, jeg er bare for træt.... Men det stopper selvfølgelig ikke her. Som oftest har han ...


Annonce

... en længere søvnperiode efter sin lange "vågne" periode på måske 3-4 timer, men herefter vågner han gerne en gang i timen, men skal for det meste bare have hjælp til at finde sutten.

Klokken seks har jeg sat som min grænse og der kommer han med mig ind i seng og putter lidt, nogle gange sover han videre, andre gange ikke, men ligger bare og snakker og leger og brokker sig, hvis vi prøver at få ham til at sove. Få gange har han sovet længere i sin egen seng og vågnet og været frisk og så ligger han og snakker/kalder - ikke græder som han ellers gør.

Eftermiddagslurene i barnevognen går rigtig godt. Nogle gange (som nu) går formiddagsluren, måske også for godt og han sover 3-4 timer i stedet for sin sædvanlige 1-1½. Jeg har ladet han sove det, fordi jeg har tænkt at det må være fordi han behøver det ovenpå hvad der jo også må være en hård nat for ham (og måske også fordi jeg får en pause). Eftermiddagsluren er selvfølgelig herefter begrænset, men jeg tænker også at der ikke er så lang tid til han skal på institution og her kun får en lur om dagen.

Han er stadigvæk det dejligste og gladeste lille menneske, når han er vågen. Spiser og drikker fint, men er ikke så langt fremme motorisk (men det var hans storebror heller ikke), dvs. han kravler ikke (møver sig dog lidt rundt på maven), rejser sig ikke op ad ting, flytter kun sjældent fødderne hvis man holder ham stående - er til gengæld meget "snakkende" (igen ligesom hans storebror, der nu både går og snakker meget fint!).

Jeg ved ikke præcis hvad mit spørgsmål til dig er, for jeg ved ikke hvor meget man kan gøre ved Emils nattesøvn længere, frygter at han bare er sådan, men prøver at trøste mig med at det jo nok bliver bedre på et tidspunkt, så måske er det bare det jeg vil bekræftes i. Og så måske et lille hint om hvornår jeg kan forvente en sådan naturlig forbedring?

Med venlig hilsen
Eva

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan siger du farvel til røde babynumser

Sådan siger du farvel til røde babynumser: Med forebyggelse frem for behandling

Sundhedsplejersker anbefaler at forebygge bleudslæt med Olívy
Er du i tvivl om, hvad der hjælper bedst mod rød numse og bleudslæt, er du ikke den eneste. Mange bruger salver og cremer til ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

25. august 2026 | Amning | 10 mdr.

Ammenedtrapning - 10 måneder

Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...

Læs hele brevet og Helens svar


18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Dagsrutine til 1 årig

Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Seng

Mange babyer har ikke brug for tremmeseng i begyndelsen, da sengen vil være for stor og dermed for utryg for barnet. I begyndelsen kan man derfor stille liften i tremmesengen, hvis man ønsker at barnet skal sove i sengen der.

Et barn vil ofte kunne bruge tremmesengen til det er ca 2.5-3 år gammelt og det er vigtigt at vælge en god seng. Her er lidt overvejelser og gode råd:

- Vælg en seng, som måler ca 110 cm x 55 cm. Den størrelse passer til de fleste børn indtil...

Læs mere i Babylex

Navlestreng

Navlestrengen forbinder dit barn og dig til hinanden, så længe barnet ligger inde i livmoderen. Navlestrengen går fra babys navle til moderkagen, og det via navlestrengen at dit barn får alt det, som barnet har brug for, når det skal vokse og udvikle sig i livmoderen.

Lige efter fødslen vil navlestrengen stadig forbinde dig og dit barn, og navlestrengen fungerer fortsat lidt. Man kan se, at den pulserer, så barnet får den sidste ilt fra moderkagen.

Når moderkagen...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Jeg bliver nødt til at skrive igen, for at fortælle, hvor glad jeg er for at du har den her hjemmeside!

Det er så fantastisk at have et sted, hvor der er en faglig person, men også utroligt omsorgsfuld, som gider at høre og svare på alle de bekymringer og tanker man har som mor. :-D

Kærlig hilsen
Camilla, snart mor til to


Annonce