Brev:
Kræsenhed - 5 år, 11 mdr.

Kære Helen
Min søn på snart 6 år, er meget kræsen. De få ting han spiser uden at gøre vrøvl er pizza, pasta, pølser, pandekager og brød med leverpostej eller søde ting på. Det er ikke ret meget mere end dette.
Min mand og jeg spiser sundt og varieret, meget fisk og grønt og vores datter på snart 3 har heller ikke de store problemer. I børnehaven hvor der jo nu er indført obligatorisk madordning har de også bemærket min søns dårlige spisevaner og tænker lige nu over hvordan vi i fællesskab kan gribe sagen an, da han nogle gange spiser meget lidt. Det er et kæmpe problem hjemme idet han udtrykker meget højlydt og under beklagelse hvilke ting han ikke kan lide hver gang vi sætter os ved bordet, og at han VIL have det og det. (altid noget andet end det der er på bordet.)
Jeg er selv meget strengt opdraget og bare lært at spise hvad der var, men jeg har været bange ...
... for at ødelægge hans madlyst. Omvendt har han fået så meget lov til at bestemme at ja - vi har opgivet at tage kampen fordi vi har haft belastende forhold i vores liv. Det går helt tilbage til hans første tid, hvor jeg havde mange ammeproblemer. Men jeg spørger mig selv igen og igen, hvorfor han dog ikke kan se det fornuftige i bare at prøve at SMAGE, fordi vi sommetider har oplevet at han i virkeligheden godt kunne lide det. Der er mange ting, jeg er helt overbevist om at han kan lide, hvis han gav sig selv chancen, men føler han ikke, det er hans egen krop og egen mave?
Nu skriver jeg til dig fordi jeg er så dybt frustreret og igen har fået ødelagt hele måltidet af hans brokkeri, og nu har vi ikke serveret noget andet for ham, men ladet ham gå sulten fra bordet. (I øvrigt fra en rest lasagne som jeg ved han godt kan lide, men altså bare ikke ville have idag!)
Hilsen
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
18. november 2025 | Opdragelse | 6 år, 7 mdr.
Kære Helen Tak for svar på det sidste brev, som jeg sendte til dig. Det gav...
20. september 2025 | Diverse | 6 år
Flytteovervejelser og skolestart/skifte
Kære Helen Mig og min kæreste er forældre til en sund og rask dreng på 6...
25. april 2025 | Udvikling | 5 år, 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en pige der skal starte i skole i år. Hun er født i...
Viden om børn:
Gravid vitaminer
Når du er gravid, er det ekstra vigtigt at spise sund og varieret - det, du spiser og drikker under graviditeten, har betydning for dit barns udvikling i livmoderen.
Sundhedsstyrelsen anbefaler, at gravide tager et tilskud af folsyre, D-vitamin og jern. Desuden anbefales gravide at få tilstrækkeligt med kalk, enten gennem kosten eller som tilskud.
Folsyre: 400 mikrogram folsyre daglig fra graviditeten planlægges til og med 3 måneder henne. Dette tages i form af...
Mælkedranker
Nogle børn drikker så meget mælk, at det tager pladsen op for den egentlige mad. Disse børn kalder man for mælkedrankere.
De første 6 måneder vil det lille barn naturligt leve af mælk, men i takt med at barnet bliver ældre, begynder at spise mere og mere rigtig mad, så er det vigtigt, at mængden af mælk skrues gradvist ned. Hvis barnet gennem for lang tid lever mest af mælk, vil barnet kunne komme til at mangle vigtige næringstoffer - som naturligt indtages via en almindelig sund...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tusind tak for dine tidligere svar som er virkelig brugbare.
Jeg er glad for din tilgang til barnet. Synes det kan virke meget frustrerende at der stilles store krav til de små og at der er en holdning til at man bare skal tage "kampen" med dem og dermed have sig et ulykkeligt barn. Så hvor er jeg glad for at have dig!
Med venlig hilsen
Pernille, mor til dreng på 6 måneder


