Brev:
Morsyg dreng på 8 mdr.

Kaere Helen
Tak for en fantastisk brevkasse som har vaeret en stor hjaelp for mig der bor meget langt vaek fra Danmark!
Vores dreng er blevet 8 mdr og trives rigtig godt! Han har altid vaeret meget sammen med mig da vi ikke har haft nogen der kunne passe ham her i landet (ud over far). Vi er meget ude sammen med andre mennesker, er i flere moedregrupper mm og det elsker han. Han er meget grinende og elsker naar folk pjatter med ham - saa laenge han sidder paa mors arm.
Den sidste 1 1/2 maaned har han vaeret ekstra morsyg. Hvis han ikke kan se mig bare et oejeblik saa skriger han i vilden sky men bliver glad igen saa snart han er hos mig og smiler bredt til den der holdt ham selvom han lige har tudet. Den sidste uge er han begyndt ogsaa at graede hvis han bliver efterladt hos far som han ellers er meget glad for. Det gaar dog over hvis jeg er helt vaek.
Jeg ved det normalt for hans alder og jeg proever at imoedekomme det. Han sidder og leger ...
... i sin hoeje stol taet paa mig naar jeg laver noget andet, han sidder i slyngen og paa armen halvdelen af dagen saa min ene arm ligner en vaegtloefters, jeg laver tit - boeh med ham og forsikrer ham naar han er hos andre - men han skriger lige meget hvad hvis andre tager ham - ogsaa selvom det folk han kender godt.
Problemet er at jeg skal starte med at arbejde i april og er i Danmark hele marts saa vi er saa smaat begyndt at introducere ham til hende der skal passe ham. Det en han har set 2 gange om ugen hele sit liv da hun har gjort rent for os indtil nu. Han er glad for hende og smiler over hele fjaeset naar han ser hende - men vil som altid ikke holdes.
Jeg ved ikke hvordan jeg skal gribe det an for jeg synes det er rigtig svaert at han bliver saa ked af det. Har proevet at vaere vaek et par gange af 1/2 times varighed og han graeder naesten hele tiden.
Har du et par ideer til hvordan man kunne goere det?
Kaerlig hilsen
mor til bavianunge
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid
Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
Viden om børn:
Gylp
Når barnet spiser, sluger det ofte lidt luft, eller kommer til at spise for meget eller for hurtigt. Det resulterer i, at barnet ofte gylper efter et måltid, og det er helt normalt. Ofte er det, når barnet bøvser, at der kommer lidt mælk med op.
Hvis dit barn får flaske, kan du forsøge med en anden type flaskesut. Hvis hullet er for stort, så løber mælken for hurtigt. Du kan også forsøge at ændre spisestillingen, så dit barn sidder mere lodret, når det får mad.
Omega-3 til gravide
Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.
Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af fosterets og spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse).
Derudover viser undersøgelser at Omega-3 har betydning for om graviditeten opnår normal længde og om barnet har en normal fødselsvægt.
Hvis du spiser 200-300 g. fisk om ugen, så er fedtsyrerne altid tilgængelige for dit...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







