Brev:
Mælk, gedemælk

Hej Helen,
Jeg er ny her hos dig :) Vi bor i England og her er mine venners holdning til mad tit lidt anderledes. (Fish and chips landet :))
Jeg har en soen paa 14 mdr. Han er sund, glad og ret nem. Men min tvivl er, hvordan skal jeg planlaegge hans dagsrytme saa han spiser bedst.. (jeg kunne godt taenke mig han havde lidt mere fedt paa kroppen. han vejer ca. 9kg).
For tiden ser vores dage saaledes ud:
Vaagner kl. 06
(har tit lidt maelk i sin flaske som han drikker naar han vaagner)
Morgenmad kl 07
Han spiser groed med banan eller abrikos. Han faar lidt smoer og nogen gange lidt floede i. Ved 9 tiden spiser han resten af sin groed. (Har har altid spist smaa maaltider..) han faar et halv glas god appelsinjuice og vand.
ingen snack her!!
kl. 9.30 Putter jeg ham i barnevognen med en flaske (200ml gedemaelk) Jeg giver ham lidt af hvert: yogurt, floede, ost, havrefloede men proever at undgaa ko maelk, kun fordi jeg ikke selv mener at komaelk er egnet for menesker.. saa jeg giver ham gedemaelkspulver i flasken.
Han sover ca. 2 til 2 1/2 time og sover saa ikke mere iloebet af dagen... Jeg har overvejet om jeg skulle rykke hans lur til efter frokost... saa han ikke er saa traet ved aftensmads tid.. men har proevet det et par gange og syntes han bliver utrolig traet og spiser ikke rigtig frokost.. Jeg har svaert ved at vaegge ham efter 1 time og saa give ham en time senere paa dagen.. Saa er det fint med een lur i denne alder??
Frokost er ved ...
... 12-12.30 tiden... han er aldrig sulten lige naar han vaagner. Jeg laver tit aeggekage som han selv kan spise og jeg kan faa godt med groensager i, floede, ost og qunioa. Han faa tit en yogurt til desert
Han faar vand til frokost.
klokken er tit blevet 13.30-14 foer vi er faerdig med frokost.. saa ikke meget plads til snack.. hvis han skal naa at blive sulten til aften??
Jeg proever at faa en snack ind ved 15 tiden alt fra frugt, oellebroed, til en kiks.
Han spiser ingen sukker endnu!!
aftensmad er ved 17.30 tiden. Han er nu traet. (han skaber sig aldrig.. men jeg kan se han er traet) Den eneste maade jeg kan faa aftensmad i ham for tiden er foran tv'et med Bamse og kylling. Jeg ved det er meget forkert.. men jeg vil saa gerne have han faa et godt maaltid... saa spiser han normalt en god portion. Han faar til tider frugtmos til desert hvis kan kan spise mere...
Jeg prover nogen gange at give ham en lille groed snack foer vi gaar op og bader. men det er ikke saerlig tit det lykkes.. Han bader og kommer i seng ved 19 tiden med en 200ml gedemaelks flaske...
Saa han faar ca. 400 ml maelke erstatning og derudover ost, yogurt etc.
Saa min tvivl er for han nok mad?? skal jeg stoppe med at give ham flaske, saa han spiser mere ?? jeg syntes ikke der er tid nok paa dagen til mellem maaltider og snack... skal jeg lave hans soverytme om?? Eller skal jeg bare slappe af og tro paa naar folk siger boern sulter aldrig ??
Haaber du kan give mig et par gode raad.
Tak fra UK
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.
Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...
20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.
Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....
4. november 2025 | Opdragelse | 15 mdr.
Kære Helen. Vores datter er nu 15 måneder og har snart gået i vuggestue i 3...
30. oktober 2025 | Udvikling | 12 mdr.
Hej Helen. Jeg har i et langt stykke tid været i tvivl om min søn adskiller...
16. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.
Hej Helen Min søn er netop fyldt 1 år, og i den forbindelse havde vi tænkt...
Viden om børn:
Navlestreng
Navlestrengen forbinder dit barn og dig til hinanden, så længe barnet ligger inde i livmoderen. Navlestrengen går fra babys navle til moderkagen, og det via navlestrengen at dit barn får alt det, som barnet har brug for, når det skal vokse og udvikle sig i livmoderen.
Lige efter fødslen vil navlestrengen stadig forbinde dig og dit barn, og navlestrengen fungerer fortsat lidt. Man kan se, at den pulserer, så barnet får den sidste ilt fra moderkagen.
Når moderkagen...
Babyalarm
Babyalarmer kan give et fingerpej om at det lille barn sover godt eller er ved at vågne, men babyalarmer kan ikke bruges som babysitter og når man bruger en babyalram skal man altid tjekke sit barn ved selv at se på det.
Der er stor forskel på kvaliteten af de alarmer, der er på markedet og priserne svinger fra få hundrede kroner til langt over 1000kr.
De trådløse og batterikrævende alarmer er de mest populære i Danmark, fordi danske børn ofte sover udenfor. Vælger...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tusind tak! Jeg bliver simpelthen nødt til at fortælle dig, hvor stor en omvæltning dit seneste svar har gjort for vores familie.
Med min korte beskrivelse af vores liv, har du simpelthen set noget vi ikke har set; at hele vores dag bare er en lang irettesættelse af vores søn. Vi var simpelthen kommet ind i en skæld-ud-spiral; skæld-ud medfører mere skæld-ud. Vi blev opmærksomme på at vi begge to tog en dyb indånding inden vi gik ind af hoveddøren, for nu vidste vi skulle ind og skælde ud. Frygteligt, at vi ikke har kunne se at det ikke var en umulig unge, men en umulig måde at tackle ham på!
Så vi besluttede i samme øjeblik vi læste dit brev at vi kun ville snakke med vores søn og slet ikke skælde ud. Selvom det kræver lidt tålmodighed, så er det bare helt vildt hvad det har gjort. Han har simpelthen været så sød og vi har hygget os så meget de seneste dage. Han er selvfølgelig ikke et dydsmønster:-) men måden vi tackler det på nu er, gør at konflikten er lynhurtigt overstået og der bliver færre af dem.
Vi er jo i virkeligheden en familie med stort overskud, med et nært og følsomt forhold til vores drenge. Vi er bare kørt ud af et helt forkert spor og det var dig der skulle åbne vores øjne.
Tusind tak, Helen! Også en hilsen fra min mand, som iøvrigt sidder med tårer i øjnene hver gang han læser svar fra dig :-)
Med venlig hilsen
En familie på fire





