Brev:
Småtspisende pige

Kære Helen
Jeg skriver til dig fordi vi har en datter der lige er fyldt 1 år. Vi bekymrer os noget om hendes vægt og at hun ikke spiser særlig meget. Helt fra hun var spædbarn spiste hun kun hver 4-5. time og har hele tiden ligget meget lavt på vægtkurven og længde kurven. Fødselsvægt var 3000g og 48cm.
Laver lige en plan for dig så du kan se hvad hun spiser på en dag.
Morgenmad: brød med smør, ost og gerne lidt frugt. Ofte er det kun 5-6 mundfulde brød og det samme med frugt
Formiddag: MME flaske 200ml inden middagssøvn
Middag: Tilbydes mos, grød, rugbrød, ærter og spiser hvis vi er heldige 1dl men ofte meget mindre.
Eftermiddag: banan, vindruer, frugtmos. Hun kan vældig godt lide frugt så her spiser hun en fin portion. Ca 1 dl.
Får ofte MME 150ml også.
Aftensmad: hun kan godt lide selv at spise så hun får tilbudt forskellige grøntsager, kød, mælk af glas. Men her er vi også glade hvis hun spise 10-15 mundfulde.
Sengetid kl 19: Flaske MME med 200 ml.
Hun vejede for en måned siden 7,3kg og målte 71cm. ...
... Lægen var ikke bekymret, men kunne heller ikke komme med gode råd, andet end at fortsætte med at give hende flaskerne så hun får så mange kalorier som muligt. Synes bare at hun er så gammel nu, at hun burde spise mere fast føde og ikke alt det MME. Hun følger sin kurve men ligger på eller under 5% i vægt. Længden har vist hele tiden ligget på ca 20%.
Det skal lige siges at hun har nægtet at tage flaske til hun var 10 mdr, men herefter er hun blevet glad for den, og jeg er faktisk også glad for at hun får noget næring ind den vej. Men er det for meget? Hun får mellem 500 og 600ml pr. døgn.
Spisesituationerne er ret anstrængende da hun ofte skal afledes med legetøj i hånden osv, for at ville åbne munden og spise.
Selvom når det er lang tid siden hun har spist(4 timer) kan hun sagtens sidde og ryste på hovedet og vil ikke spise.
Skal vi være bekymrede for hendes vægt og længde? og jeg kunne godt tænke mig nogle gode råd til hvordan man evt. kan få hende til at spise mere og finde glæde ved at spise.
Med venlig hilsen
Anne
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.
13 måneder og konstant dårlig søvn
Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...
6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.
Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...
30. december 2025 | Sovevaner | 13 mdr.
Uro ved aftenputning - 13 mdr.
Kære Helen Jeg har en datter på snart 13 måneder. Hun har næsten lige...
Viden om børn:
Allergi børn
Børn fødes ikke med allergi, men alle børn kan få allergi, og det er vigtigt at forebygge allergi i hverdagen.
Allergi er ofte en arvelig sygdom, som tit knytter sig til astma, høfeber, børneeksem og fødevareallergi. Hvis forældre eller søskende har allergi eller har haft behandlingskrævende allergi, så vil risikoen for, at et nyt lille barn også får allergi være større. Men selvom I ikke har allergi i familien, vil der være 5-10% risiko for, at jeres barn udvikler allergi.
Regntøj
Børn der bor i Danmark har brug for regntøj, når de skal være udenfor og lege, og vejret er mildt og vådt.
Regntøjet skal være vandtæt, men uimprægneret. Det er en god idé at vælge regntøj af tekstil, nylon (polyamid) eller plasttypen polyurethan (PUR). Gå derimod uden om regntøj af PVC som er mistænkt for at være hormonforstyrrende.
Spørg evt. i forretningen og bed evt. om dokumentation fra producenten.
Regntøjet skal sidde godt uden at stramme. Det...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




