Brev:
Sygdom efter børnehavestart

Kære Helen
Vores tvillingedrenge begyndte i børnehave i en alder af 6 måneder, da barselsperioden i Holland, hvor vi bor, kun er 12 uger.
De er der tre timer, to gange om ugen. De er der primært for at socialisere med andre børn, og lære at der er andre end mor og far, der kan passe på dem,
I de første 1.5 måned blev de syge, hver gang de havde været af sted. Forkølelse, influenza, virus, mavepine, osv. Vi tog dem derefter ud i 1 måned omkring jul for at give dem tid til at blive rigtigt raske igen. De havde næsten ingen appetit under deres sygdom, og de tog næsten ikke på i vægt.
Efter en god måned hjemme, startede de i børnehaven igen (2 x 3 timer per uge igen). De ...
... begyndte med det samme, at blive syge igen - og det har nu stået på i 1 måned mere.
Det er hårdt at se de to små kæmpe med forkølelser og sygdom igennem så lang tid, og jeg er i tvivl om det er det hele værd.
De har jo hinanden at lege med. Jeg synes bare, at det ville være godt for dem, også at lære andre børn at kende - og lære at indgå i en gruppe, som de jo er nødt til i børnehaven.
Jeg er imidlertid urolig for, om deres immunforsvar bliver svækket af al den sygdom. De tager heller ikke ordentlig på, når de er syge. I børnehaven vil de faktisk stort set aldrig spise noget.
Jeg vil sætte stor pris på din professionelle mening.
På forhånd tak.
Med venlig hilsen
Michelle
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan siger du farvel til røde babynumser
Sådan siger du farvel til røde babynumser: Med forebyggelse frem for behandling
Sundhedsplejersker anbefaler at forebygge bleudslæt med Olívy
Er du i tvivl om, hvad der hjælper bedst mod rød numse og bleudslæt, er du ikke den eneste. Mange bruger salver og cremer til ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....
25. august 2026 | Amning | 10 mdr.
Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...
14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme
Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...
24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Madopstart og mad på rejse i 3 måneder
Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
Viden om børn:
Fødder
På grund af den trange plads i livmoderen, bliver mange børn født med indaddrejede fødder. Det kan være den ene fod eller begge. Små børn fødes også let hjulbenede. Det har ofte ingen betydning, og det retter sig efterhånden, som barnet bliver ældre. Nogle børn bliver født med klumpfod, også kaldet varusfod eller talipes equinovarus. Dette kræver speciel behandling.
Den sunde babyfod er bred og med en smal hæl. Barnet kan let sprede sine tæer. Alle børn er platfodet indtil...
Sikkerhed i hjemmet
Det er i hjemmet, at de fleste ulykker sker, og når dit barn begynder at kravle, rejse sig og bevæge sig rundt i hjemmet, så er det vigtigt at du sikrer dig, at jeres hjem er et trygt sted at færdes.
Dit barn skal have lov til at undersøge og opleve verden omkring sig. Derfor skal du sikre at dit barn kan gøre dette.
Alle rum kan være farlige og kan kræve et ekstra sikkerhedstjek - især skal du være opmærksom på køkkenet, badeværelset og stuen.
Gå...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Ja, så sætter jeg mig endelig ned og skriver et brev til dig :o)
Jeg har fulgt med i din fantastiske brevkasse fra før min datter, på snart 11 mdr, blev født og har tit kunne bruge et råd på vejen af dig, men det er som sagt først nu, at jeg får sat mig ned og skriver selv. Købte endda også din bog, selvom den (desværre) først udkom da min datter vist var ved at være en 4-5 måneder ;o) Ja, jeg betegner mig faktisk som lidt af en fan, he-he ;o)
Mange hilsner (og ja, jeg har altså også lyst til at give et knus) fra "Mor"









