Svar: Ændre på døgnrytme
Hej med dig
Tak for dit brev og din fine beskrivelse af din drengs rytme og dit ønske om at flytte det hele lidt. Det er fuldstændig korrekt, som du har tænkt og læst her på siden, at det hele skal flyttes lidt af gangen - hele dagen igennem, hvis du skal gøre dig forhåbninger om at sove bare en time mere om morgenen :)
Samlet set har din dreng brug for ca 14½ times søvn i døgnet med den alder han har nu. Nogle sover lidt mere andre lidt mindre, det er et gennemsnitligt tal. Det lyder som om at din søn får sit søvnbehov fint dækket ind. Han sover 10 timer om natten og sover 4-4½ time om dagen, nogle gange lidt mere. Det du gerne vil er at få ham til at sove en lidt længere nattesøvn og lidt mindre om dagen og for at eftermiddagen ikke skal blive for lang og han kan springe powernappen over sidst på dagen, så skal hans morgenlur ændres til en formiddagslur og hans middagslur ligge lidt senere end nu.
Når du flytter ham med 15 minutter af gangen, så betyder det at du i stedet for at putte ham kl. 8.30, først putter ham kl. 8.45, næste dag kl 9, så 9.15 osv. indtil du når det putte tidspunkt som du mener vil være passende.
Det er samtidig meget vigtigt at han ikke sover mere end han plejer om dagen. Når du begynder at putte ham senere, vil han naturligt blive mere træt og vil derfor godt kunne forlænge sine dagslure og det er vigtigt at han ikke får lov til at indhente den manglende søvn om dagen, - netop for at han begynder at forlænge den om natten.
En plan du kan arbejde hen imod ser således ud:
Tidlig morgen 05/06: Ammes og sover videre i mors ...
... seng
Morgen 7-7.30: Havregrød, vand af kop.
Formiddag 9.30: Frugtmos (jerntilskud), frisk frugt i hånden, vand af kop.
Puttes til formiddagslur og sover her max 1 time
Frokost 11.30-12: Grøntsagsmos med kød eller fisk, suppleres med agurk, rugbrødsbjælker osv. som nu, vand af kop.
Ammes og puttes til middagslur ca 13-13.30, sover her 2½ time
Eftermiddag 16: En lille portion flerkornsgrød med frugtmos, frisk frugt i hånden, vand af kop.
Powernappen springes over
Aften 18: Grøntsagsmos med kød eller fisk og udgangspunktet bliver mere og mere jeres mad, ris med lidt sovs, indmaden af en frikadelle, en kartoffelbåd, lidt blomkål eller lignende i hånden at gnaske i selv. Vand af kop.
Ammes og puttes til natten ca kl. 19.30-20, sover i sin egen seng
Sen aften 23-24: Ammes rigtig godt fra begge bryster og kan herefter undvære amning indtil næste morgen tidlig, sover i sin egen seng indtil han har brug for amning kl. 05/06.
Det er derudover vigtigt at du begynder at trappe ud af amningerne, så han ikke bliver ammet hver gang han skal sove. I første omgang forsvinder amningen formiddag og eftermiddag og han lærer hun at sove uden at være afhængig af brystet. Om natten sover han i sin egen seng og også her lulles han videre i søvnen uden at få brystet i munden.
Amningen tidlig morgen i din seng er vigtig fordi det kan være en måde at få ham til at sove lidt videre på. Du skal derfor prøve at amme ham der, for på den måde at få hele rytmen til at flytte sig lidt.
Jeg håber at ovenstående hjælper dig videre på vej, fortsat held og lykke :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid
Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...
17. marts 2026 | Sovevaner | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger gode råd omkring putning. Vi er i gang med at træne...
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
11. marts 2026 | Sovevaner | 2 år, 9 mdr.
Selvstændighedsalder - 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Jeg skriver til dig om noget som er svært for mig, noget jeg...
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
Viden om børn:
Ufrivillig natlig vandladning
Når børn tisser i sengen om natten, så kalder man det ufrivillig natlig vandladning, sengevædning eller Enuresis. Og der kan være flere årsager til at børn tisser i sengen om natten.
1. Arvelighed. Hvis mor og/eller far har tisset i sengen om natten, så er sandsynligheden for at barnet kommer til det større.
2. Hormoner. Det antidiuretiske hormon (ADH) udskilles fra hjernen om natten og skal nedsætte urinproduktionen om natten. Men nogle børn er lidt længere tid...
Sele til barnevogn
Barnevognssele anvendes, når der er risiko for at barnet kan falde ud af barnevognen og barnet bør være under opsyn, når det er i sele. De fleste børn har brug for sele i barnevognen fra de er 6 måneder gamle - nogle børn lidt før.
Du bør altid vælge en barnevognssele som er DVN mærket (Dansk Varefakta Nævn). Selen skal spændes fast i barnevognens bund og den må ikke kunne trækkes løs.
Selvom barnet ligger i DVN mærket sele, skal der altid være opsyn med et barn...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Ja, så sætter jeg mig endelig ned og skriver et brev til dig :o)
Jeg har fulgt med i din fantastiske brevkasse fra før min datter, på snart 11 mdr, blev født og har tit kunne bruge et råd på vejen af dig, men det er som sagt først nu, at jeg får sat mig ned og skriver selv. Købte endda også din bog, selvom den (desværre) først udkom da min datter vist var ved at være en 4-5 måneder ;o) Ja, jeg betegner mig faktisk som lidt af en fan, he-he ;o)
Mange hilsner (og ja, jeg har altså også lyst til at give et knus) fra "Mor"








