Annonce

Annonce

Svar: Ændre på døgnrytme


6. februar 2010

Kategori:
Alder:
7 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Hej med dig

Tak for dit brev og din fine beskrivelse af din drengs rytme og dit ønske om at flytte det hele lidt. Det er fuldstændig korrekt, som du har tænkt og læst her på siden, at det hele skal flyttes lidt af gangen - hele dagen igennem, hvis du skal gøre dig forhåbninger om at sove bare en time mere om morgenen :)

Samlet set har din dreng brug for ca 14½ times søvn i døgnet med den alder han har nu. Nogle sover lidt mere andre lidt mindre, det er et gennemsnitligt tal. Det lyder som om at din søn får sit søvnbehov fint dækket ind. Han sover 10 timer om natten og sover 4-4½ time om dagen, nogle gange lidt mere. Det du gerne vil er at få ham til at sove en lidt længere nattesøvn og lidt mindre om dagen og for at eftermiddagen ikke skal blive for lang og han kan springe powernappen over sidst på dagen, så skal hans morgenlur ændres til en formiddagslur og hans middagslur ligge lidt senere end nu.

Når du flytter ham med 15 minutter af gangen, så betyder det at du i stedet for at putte ham kl. 8.30, først putter ham kl. 8.45, næste dag kl 9, så 9.15 osv. indtil du når det putte tidspunkt som du mener vil være passende.

Det er samtidig meget vigtigt at han ikke sover mere end han plejer om dagen. Når du begynder at putte ham senere, vil han naturligt blive mere træt og vil derfor godt kunne forlænge sine dagslure og det er vigtigt at han ikke får lov til at indhente den manglende søvn om dagen, - netop for at han begynder at forlænge den om natten.

En plan du kan arbejde hen imod ser således ud:

Tidlig morgen 05/06: Ammes og sover videre i mors ...


Annonce

... seng

Morgen 7-7.30: Havregrød, vand af kop.

Formiddag 9.30: Frugtmos (jerntilskud), frisk frugt i hånden, vand af kop.

Puttes til formiddagslur og sover her max 1 time

Frokost 11.30-12: Grøntsagsmos med kød eller fisk, suppleres med agurk, rugbrødsbjælker osv. som nu, vand af kop.

Ammes og puttes til middagslur ca 13-13.30, sover her 2½ time

Eftermiddag 16: En lille portion flerkornsgrød med frugtmos, frisk frugt i hånden, vand af kop.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Powernappen springes over

Aften 18: Grøntsagsmos med kød eller fisk og udgangspunktet bliver mere og mere jeres mad, ris med lidt sovs, indmaden af en frikadelle, en kartoffelbåd, lidt blomkål eller lignende i hånden at gnaske i selv. Vand af kop.

Ammes og puttes til natten ca kl. 19.30-20, sover i sin egen seng

Sen aften 23-24: Ammes rigtig godt fra begge bryster og kan herefter undvære amning indtil næste morgen tidlig, sover i sin egen seng indtil han har brug for amning kl. 05/06.

Det er derudover vigtigt at du begynder at trappe ud af amningerne, så han ikke bliver ammet hver gang han skal sove. I første omgang forsvinder amningen formiddag og eftermiddag og han lærer hun at sove uden at være afhængig af brystet. Om natten sover han i sin egen seng og også her lulles han videre i søvnen uden at få brystet i munden.

Amningen tidlig morgen i din seng er vigtig fordi det kan være en måde at få ham til at sove lidt videre på. Du skal derfor prøve at amme ham der, for på den måde at få hele rytmen til at flytte sig lidt.

Jeg håber at ovenstående hjælper dig videre på vej, fortsat held og lykke :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Sikring af familieliv med ked baby

Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Søvn og trivsel - 3 mdr.

Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....

Læs hele brevet og Helens svar


20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Dagsrytme - 3 måneder

Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Børnemad, færdiglavet

Færdiglavet babymos er lavet af kontrollerede råvarer og gjort holdbart ved varmebehandling. Det er intet ernæringsmæssigt i vejen med de færdiglavede børnemadsprodukter. Hjemmelavet mad er dog lige så godt.

Vær opmærksom på at færdiglavet børnemad let bliver for findelt i konsistensen og det er vigtigt at barnet stille og roligt vænnes til familiemad og også tilbydes mad, som kræver en vis tyggefunktion og som indeholder naturligt "mere bid".

Du kan finde...

Læs mere i Babylex

Vuggedød - uventet spædbarnsdød

Den egentlige årsag til vuggedød eller pludselig spædbarnsdød kendes ikke. Men man ved, at der er visse faktorer, som har betydning. i 1980erne døde over 100 spædbørn hvert år uventet under søvn og siden 1990erne er antallet faldet drastisk. I dag er det under 10 børn om året i Danmark, der rammes af vuggedød.

Faldet i vuggedød skyldes i høj grad følgende anbefalinger fra Sundhedsstyrelsen:

1. Læg altid barnet til at sove på ryggen. Hvis barnet sover på maven, er...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Når jeg føler mig dum, så skriver jeg til dig, hvor saglighed, oplysthed og empati mødes på det smukkeste. Tak for det!

Hilsen
Mor på 39


Annonce