Annonce

Annonce

Svar: Væskeindtag og forstoppelse


5. februar 2010

Alder:
5 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære urolige mor

Det er dybt frustrerende at have fornemmelsen af at ens barn har brug for mere væske og han så ikke vil have det .. jeg kan godt forstå du bliver urolig og naturligvis skal du tages alvorligt.

500ml i døgnet er ikke meget i forhold til hans alder og størrelse, men det er også vigtigt at se på hvordan han trives. Her er det naturligvis vigtigt at hans mave fungerer, at han tager på og at du oplever at han tisser og har våde bleer. Min bekymring går på at du ikke føler han har disse ting - han skal ikke have tørre bleer og jeg synes du skal tale med lægen om hvad et minimumsindtag skal være. Ellers må I indlægges og man må finde ud af, hvorfor han ikke indtager mere.

En logisk forklaring er dog forstoppelsesproblemer. Det er ikke usædvanligt at børn med forstoppelse indtager for lidt væske - det er meget logisk, når maven stopper føler man ikke lyst eller trang til at fylde mere derned. Det kan også forklare afvisningen af flaske, at jeres dreng egentlig gerne vil, men når han så har drukket 20ml, så presser det fordi der ikke er hul igennem og så afviser han - på trods af at han reelt har brug for det ... :( Det er en ond cirkel, for jo mindre han indtager, jo mindre kan der jo også komme igennem og jo mere hård mave får han.

Han må gerne få movicol, når lægerne har ordineret dette, men naturligvis ikke i ubegrænsede mængder ... Du skal dog ikke være bange for at han bliver afhængig, lige nu er det vigtigste at få gang i den mave, fordi det vil påvirke hans indtag af ...


Annonce

... mælk.

Prøv om skift mellem forskellige slags mme kan hjælpe. Nogle gange virker det at give en anden slags og give en ny smag. Du kan prøve med den syrnede grønne MME fra Beauvais eller prøve med NAN H.A. for at se om det hjælper ham lidt. Movicolen går jeg ud fra at du også giver i en flaske med kogt vand. Så får han også ekstra væske der.

Giv ham også gerne frugtmos af forskellig slags for at se om det kan sætte maven lidt igang. Du kan også prøve at købe nogle af de færdige grødprodukter som er tilsat probiotica, som kan have en gavnlig effekt på maven.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Hjælp ham også med at blive mobiliseret - han skal bruge sig selv, sparke med benene, trille, dreje, du skal cykle med hans ben osv. for at sætte gang i maven. Hvis han ligger for stille, dur det ikke - jo mere han bevæges, jo bedre virker hans mave også.

Det lyder som om at han spiser sine flasker godt, hvis han får dem i søvne. Du kan forsøge om du kan få ham til at drikke mere aften og nat, så han ikke indtager 150ml men i stedet indtager 180-200ml hver gang. Du kan også forsøge at give ham flaske i løbet af dagen, når han sover, for at se om du derved kan få en ekstra flaske i ham midt på dagen.

Prøv evt. med en flaske med større hul i flaskesutten eller flere huller - f.eks. en flaske beregnet til vælling, for at se om han drikker mere, hvis det løber lidt hurtigere. Men vigtigst af alt er det nok at holde gang i maven, så længe hans mave ikke fungerer, får du ham ikke til at indtage nok.

Håber du kan bruge dette videre, fortsat held og lykke :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Bug Buster

Bug Buster er en metode til at fjerne hovedlus. Joanna Ibarra fra den velgørende organisation Community Hygiene Concern i London har udviklet denne metode og princippet i i Bug Busting er, at du i en og samme arbejdsgang får tjekket for hovedlus og også får fjernet lusene.

Metoden bygger på viden om lusenes adfærd og udvikling og på benyttelse af tættekam, almindelig shampoo og hårbalsam. Behandling med insekticider er således overflødig.

Du kan købe "Bug Buster"...

Læs mere i Babylex

Navlestreng

Navlestrengen forbinder dit barn og dig til hinanden, så længe barnet ligger inde i livmoderen. Navlestrengen går fra babys navle til moderkagen, og det via navlestrengen at dit barn får alt det, som barnet har brug for, når det skal vokse og udvikle sig i livmoderen.

Lige efter fødslen vil navlestrengen stadig forbinde dig og dit barn, og navlestrengen fungerer fortsat lidt. Man kan se, at den pulserer, så barnet får den sidste ilt fra moderkagen.

Når moderkagen...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Fantastisk hjemmeside, fantastiske bøger og fantastiske meninger!

Kærlig hilsen
Mor til Elias, 7 måneder.


Annonce