Annonce

Annonce

Brev:

Kan ikke få al den mad i hende


4. februar 2010

Alder:
6 mdr.

Kan ikke få al den mad i hende

Hej Helen

Bliver nødt til at skrive til dig igen, da jeg er noget frustreret over dine madplaner :0)

Jeg KAN simpelthen ikke få al den mad i hende som du anbefaler. Selvom hun kun får ½ dl grød/mos så har hun simpelthen ikke plads til den mælk hun skal have. Er det så bedre at jeg giver mindre mos/grød så der er plads til mælken???

Vores dag kan se sådan ud

Kl 7 vågner og drikker 170 ml MME

kl 10 grød (½-1 dl) + vand

kl 12 mos (grøntsager og kød) + lidt frugtmos til dessert

kl 14 Flaske (men drikker kun 40-100 ml)

kl 16 flaske (drikker 100 ml)

kl 18 Mos (grøntsager+kød) + lidt frugtmos til dessert og vand

kl 19 flaske (drikker mellem 100 og 200 ml)

kl 2 flaske (drikker mellem 40 og 140 ml)

Jeg synes hun får meget lidt mad og ...


Annonce

... mælk, og kan se på dine anbefalinger at det er meget mindre hun får end du anbefaler. Overvejer at fjerne grøden om morgenen for at give plads til mere mælk. Når jeg fjerner grøden kan jeg få hende op på ca 800 ml i døgnet.

Kan det værre at hun ikke har behov for mad endnu ved siden af mælken??

Hun vejer 9,2 kg og måler 74 cm, men jeg synes hun bliver lettere og lettere og nogen stor appetit har hun jo heller ikke. Hun voksede ellers så eksplosivt fra fødslen og frem til vi startede på grød/mos men nu står hun stille eller går nærmest tilbage.

Jeg er meget frustreret over mad-situationen fordi det slet ikke bare ligner dine anbefalinger, og fordi de lader til at hvis jeg giver grød og mos så får hun næsten ingen mælk...

Med venlig hilsen
en bekymret mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.

7.5 måneder datter meget knyttet til mig

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Stå selv

Mange børn kan slet ikke vente på at komme op i lodret stilling og vil allerede i 5-6 mdr´s alderen gerne trække sig op ved mors eller fars hænder. Når det lykkes er det dejligt med en hoppetur på mors og fars ben.

Vær dog opmærksom på at barnet skal være noget ældre før det er stærkt nok til selv at kunne holde sig oprejst. Først omkring 10 mdr´s alderen rejser de fleste børn sig ved møbler og andre faste steder.

At barnet vil stå, betyder ikke at barnet er parat...

Læs mere i Babylex

Lus hos børn

Rigtig mange familier oplever, at deres børn kommer hjem med lus, og det bedste du kan gøre er at kæmme dit barn. Kæmning gør du bedst således:

1. Først vasker du barnets hår almindeligt. Helt våde lus sidder stille, men hvis lusene er tørre eller kun let fugtige, så bevæger de sig rundt. Våde lus er derfor lettere at få fat i. Sæt barnet på en stol foran dig, så du sikrer dig en god arbejdsstilling. Det tager tid at kæmme hår.

2. Så kommer du en god portion balsam...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Hvor er det altså fedt, at kunne skrive alle sine dumme og til tider overflødige spørgsmål her, og så få et godt og brugbart svar fra dig.

Venligst Susan, mor til Anna 13 måneder


Annonce