Annonce

Annonce

Brev:

Mad og mælk - 9 mdr.


1. februar 2010

Alder:
9 mdr.

Mad og mælk  - 9 mdr.

Hej Helen.

Det er efterhånden længe siden, at du har hørt fra mig :) Det er kun et godt tegn, for det er generelt gået RIGTIG godt med Naja..

Nu hvor hun runder de 9 mdr har jeg dog nogle spørgsmål til indtag af mad og mælk. Det er nemlig sådan, at jeg er begyndt at løbetræne, og det har sat min mælke produktion ned. Derfor er der kun mælk til amning morgen og aften - hun gider ikke amningen om eftermiddagen længere, så vi trives begge med de 2 resterende amninger. Jeg har ikke lyst til, at hun skal til at have flaske nu - kun 3 mdr før den alligevel skal pilles fra hende igen :o)

Hendes dag ser ca sådan her ud, hun vågner alt imellem 6 og 7.30:

Morgen: Havregrød m/kanel eller frugtmos, lavet på ren mælk/MME spiser ca 1/2-3/4 dl, dertil vand i kop

Formiddag: Amning

Puttes til formiddagslur og sover 1 1/2-3 timer.

Middag: Rugbrødshapsere (bondebrød) med smørbart pålæg, grøntsagsmos (bliver tilbudt det, og spiser ganske lidt - det er normalvis hapserne der er sjove), vand i kop. Sidder selv med en riskiks eller andet. (Hvilke ideer har du til at sidde med selv - det skal være noget, som hun godt må tygge i, for hun har 5 tænder, så der bliver altså bidt stykker af - så det er ikke kun for at træne motorik og dulme ømme gummer, at hun får noget at sidde med!)

Eftermiddag: En lille portion sødmælksyoghurt med moset frugt i, gerne banan, som hun er helt pjattet med. Vand i kop til.

Puttes til eftermiddagslur og sover 1 1/2 time.

Aftensmad: Spiser stort set vores mad, pasta, frikadeller, lasagne, pasta med kødsovs, mosede kartofler med sovs, boller i karry, mosede grøntsager osv. Tit bliver pasta og ...


Annonce

... ris blendet sammen med sovs og MME, fordi hun ikke kan kapere det. Vand i kop til.

Aften: Godnatgrød, øllebrød m/MME. Får jernpulver iblandet i en lille del af det. Spiser godt, gerne 1 1/2 dl. Vand i kop til.

Amning ca 20.30 og godnat kl ca 21. Og så sover hun for det meste natten igennem, enkelte gange vågner hun og får en sut eller lidt vand, og skal måske lige have en krammer :o)

Lige for tiden bøvler vi med lidt maveproblemer, hun har lidt tynd og lys afføring. Hun spiser lidt mindre (vil ikke have brødhapsere og havregrød - kaster det op igen :(, men foretrækker frugt, øllebrød, yoghurt, lidt A38 m/frugtmos mm), men drikker og humøret er for det meste ok. Hun sover igennem, så hun har ikke ondt-ondt. Det er dog noget, jeg vender med lægen, hvis det fortsætter. Men normalvis har hun ingen problemer med maven.

Men når hun op på det mælk, som hun skal have, eller skal jeg - når maveproblemerne er på retur - igang med lidt sødmælk? Hvornår kan jeg lave hendes grød på sødmælk? Hun får ca 3 dl MME om dagen nu i maden + hun får en portion sødmælksyoghurt og så de 2 amninger. Lyder planen for dagen ellers nogenlunde alderssvarende?

Hun tager ikke så meget på. Hun er en lille aktiv pige på ca 8 kg og 75 cm (ved fødslen 4010 og 53 cm), men hun får selvfølgelig ekstra fedt stof i maden. Hun startede på kurven over gennemsnittet og ligger vel nu på gennemsnittet eller lige under, fuldstændig ligesom storesøster, så jeg er ikke så nervøs :o) Mine piger har været "store" ved fødslen, men de er ikke så store, når de vokser op :o)

Det var vist det, jeg havde for nu. Ser frem til dit svar.

Kærlig hilsen

Najas mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.

7.5 måneder datter meget knyttet til mig

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Donorhjælp

Hvis man ikke kan blive gravid på almindeligvis, så kan man benytte sig af en donor. Og i Danmark er der to muligheder:

1. Donor med sæd:
Kvinder der ikke har nogen mandling partner eller hvor den mandlige partners sædkvalitet ikke kan anvendes til befrugtning, har mulighed for at blive gravide med en sæddoner.

Sæddonation kan både være anonym og åben. På lægeklinikker vil den normalt være anonym, hvor man kan få åbne donorer på jordemoderklinikker.

Læs mere i Babylex

Sushi til børn

Børn må gerne få sushi - men der er nogle ting du skal overveje:

- Fisken der bruges skal have været frosset ned til - 20 grader i mindst 24 timer. Der kan forekomme parasitter i fisk og disse dræbes ved frysning.

- Sushien skal fremstilles under hygiejniske forhold. Den bør spises samme dag som den er lavet og køber du den færdigpakket skal du være opmærksom på korrekt opbevaringstemperatur og holdbarhedsdato.

- Børn under 3 år må højst spise 25...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Allerførst: Endnu en gang bøjer vi os i støvet for dig og din fantastiske rådgivning! Du skrev, at vi nok hellere måtte se at få den der natflaske sendt på pension - trods vores ængstelse ved at røre ved barnets vaner. Det tog.... 3 minutter, og hvis vores dreng kunne tale, ville han sige: "Tusind tak, Helen, fordi du fik far og mor til at smide den der elendige flaske ud, for det er meget hyggeligere at sidde på skødet og fedte med en banan og få en nat-historie". Bagefter lægger han sig ned og sover fuldstændigt som vanligt. Det er jo top!!!

Mor til Jens på 13 måneder


Annonce