Annonce

Annonce

Brev:

Mulige madproblemer og sovestillinger


27. januar 2010

Alder:
7 mdr.

Mulige madproblemer og sovestillinger

Hej Helen

Jeg har i lang tid fundet mange svar i dine svar til andre mødre som jeg kunne bruge. Men nu vil jeg også spørge :-)

Vi har en søn på 7 månder, 8,2 kg (fødsel 3490), 74 cm (fødsel 52). Det er vores første, så der er mange ting som er nyt. Han er utrolig glad og har faktisk aldrig rigtigt grædt.

Han bliver ammet 100% og det gør han stadigvæk da han ligsom ikke kan finde ud af spis vælling/grød. Det er her vi syntes at vi måske har et problem.

Han har i de først måneder af hans liv været vågen ca 2 gangen om natten og blevet ammet, men de sidste 4 månder er han kommet i seng omkring kl 20 og vågner først om næste morgen
kl ca 8 (hvilket vi er yderst taknemmelig for :-) Ellers ser dagen ca sådan ud:

Mellem kl 8-10 ammet ca 3 gange
kl 10 formiddagslur - ca 1-1½ time
Efter lur til ca kl 14 bliver der ammet flere gange (kender ikke præcist antallet)
Kl 14 lur ca 1½-2 timer
Efter denne lur bliver der ammet igennem :-) Regner med at han "hamster" mad til natten.

Det har været svært for mig at få indført lur i seng, da jeg ikke viste bedre i starten så jeg lod ham bare amme til han faldt i søvn og lod ham sove hos mig. Formiddagsluren er blevet
flyttet til hans seng, men nogle gange vil han ikke rigtig sove.
Jeg giver ham 15-20 minutter. Er det for lang tid og lade ham ligge ? hvis han stadigvæk er vågen så tager jeg ham op. Han er aldrig irriteret når han ikke sover med det sammen, men ligger bare og snakker/pludre.

Det er nu ikke fordi jeg er træt af at amme, og jeg tror da også han trives fint da han jo vokser og er glad og tilfreds og sover hele natten igennem. Vi ville jo også have far lidt på banen så han kunne give ham mad og have sjov oplevelser med det. Og så er det vel også ved at være tid til andet mad end min mælk. Vi har prøvet i ca 2 måneder at give ham skemad uden held.

I starten gjorde jeg det hver dag, men da ...


Annonce

... det gav samme resultat begyndte jeg at prøve 2-3 gange om ugen. Han har fra starten været interreseret i når vi spiser og åbnet munden når der var mad i nærheden af ham. Vi har prøvet at lave det selv, mose bananer og æbler, købt pulver der skal røres op med
vand og baby mad i glas, men intet bliver indenbords. Jeg har prøvet at sidde med ham eller han har siddet i hans skråstol eller højstol. Jeg har prøvet at sidde forskellige steder med ham endda prøvet foran fjernsynet med det tændt. Intet virker.

Vi han heller ikke få ham til at drikke af sutflaske, så han kan heller ikke få majsvælling. Han bruger ikke sut. Kan det være at han simpelhen ikke er parat til at spise med ske ?

Han er ellers (tror vi da) kommet langt med andre ting. Han har 7 tænder og kan krybe rigtig hurtigt og er begyndt at næste stå på alle 4 og gynge lidt. Han kan næsten sidde selv, men kan ikke helt holde ballancen. Da vi ikke vidste at han skulle ligge på maven når han var vågen lagde vi ham på
ryggen så han kunne se legetøjet på legetæppet. Derfor kunne han allerede som 3 måneder gammel vende sig fra ryg til mave.

Han har endnu ikke lært at rulle fra mave til ryg - og jeg tror ikke at han lære det da han slet ikke gider at ligge på ryggen mere da man kan se bedre og komme rundt når man er på maven :-) Det at han ikke kan komme om på ryggen fra maven giver os en del bekymringer når han sover.

Han sover stadigvæk i sin lift, selvom der faktisk ikke er rigtig plads til ham. Vi ved at han kan vende sig fra ryg til mave i søvne og hvis han lå i sin seng ville han måske
gøre det og vi ville ikke opdage det da vi også sover. Og han må jo ikke sove på maven - vel ?

Tilgængel virker hans søvn ret urolig her det sidste stykke tid, sikkert fordi han ikke rigtig har plads i liften til at skifte stilling. Hvad skal vi gøre ?

På forhånd tak og glæder mig til at læse dit svar.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Termin

Termin er betegnelsen for, hvornår man forventer at føde, når man er gravid.

Terminen fastsættes normalt til 40 uger efter man er blevet gravid. Termintidspunktet er således sluttidspunktet for graviditeten.

Man beregner normalt terminen efter første dag i den sidste menstruation.

Terminen bruges også til at vurdere, hvor langt du er henne i din graviditet. I løbet af graviditeten tæller man uger, således at man f.eks. siger at kvinder er 34+6 uger...

Læs mere i Babylex

Ammestillinger

Prøv dig frem med forskellige ammestillinger. Du kommer til at bruge mange timer på at amme og derfor er det vigtigt, at du gør dig det så behageligt som muligt.

Det er godt, hvis du kan hvile dig samtidig med at du ammer barnet og det er vigtigt, at du slapper af og ikke spænder i kroppen, hvis mælken skal løbe frit.

Sørg for god støtte til ryg og arme, når du sidder op, så du ikke får spændinger i skuldrene. Sid i en god stol, brug evt. puder i forskellige...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Jeg vil bare sige tusind tak for hjælpen! Det var et wake-up-call at få dit klare svar ... Dejligt at få at vide så entydigt at tingene ikke er i orden.

Alt går meget bedre nu, vi kan nemt aktivere ham, putning går stort set problemfrit nu og aflevering i vuggestue er også meget bedre. Det har været så godt at komme ud af den dårlige vane - jeg har bare ikke tidligere tænkt på at det var vaner der skulle ændres.

Tusind tak for hjælpen - det har betydet utrolig meget for os.

Med venlig hilsen
Rikke, mor til dreng på 21 måneder


Annonce