Brev:
Dagplejestart - og natterod i stor stil

Hej Helen
Endnu et spørgsmål herfra:)
Liv er nu startet i dagpleje og er igang på 3 uge nu. Hun/vi har fået sådan en god start uden problemmer af nogen art.
Hendes søvnrytme om dagen har ændret sig rigtig meget, sikkert fordi hun får alle de nye indtryk, men hun har rykket hendes rytme så den passer til dagplejens normale rytme med mad og søvn:)
Hun er begyndt at krybe meget henover gulvet og triller stadig på livet løst. Men nu er hun begydt at møve sig frem med armene og gør anstand til at kravle, så tror ikk der går så længe endnu inden hun kravler.
Dog har hun den seneste tid sovet MEGET uroligt.
Hun er begyndt at vænne sig om på maven mange gange om natten og græder fordi hun ligger i den stilling. MEn hun sover indimellem også på maven.
Problemmet er at hun vågner mange gange og græder og snakker meget. SÅ vi får ikke meget søvn da vi ender med at forsøge at give hende lidt vand, skifte stilling eller tage hende over i vores seng. Det hjælper lidt når hun kommer over i vores seng, dog har vi svært ved at sove så da vi jo selvf. er bange for at mase hende i søvne eller andet hvis du forstår?!
Må hun sove med sele i sengen ligesom i barnevognen? Sys næsten det vil være synd.
Jeg tænker om det kan have noget at gøre med at hun er ved at være i kravlestadiet eller måske mangler mere mad. Hun er i forvejen småtspisende.
Vores dag/dagplejens dag ser således ud:
kl 4.30 120 ml MME - sover videre
kl 6 - står op
kl 7 - spiser havregrød ...
... + vand
kl 8 bliver hun afleveret og ca kl 8.45 puttet til formiddagslur(dagpleje giver hende vist lidt mos inden eller grød) og sover 1½ -2 timer.
kl 10.30 Frugtmos
kl 11.30 - frokost (grød + rugbrødshapser)
kl12.30 90 ml MME inden hun sover middagslur
Sover her ca 2 timer
kl 15 - frugtmos i dagplejen + evt en bagatal at tygge på -
bliver hentet ca 15.15 og når vi kommer hjem tilbyder jeg hende lidt frugtmos med blendet havregryn. HAr overvejet en ½ portion grød men så spiser hun ikk meget til aften.
kl 17 aftensmad - der spiser hun det samme som os, kartofler, grønt og kød, dog ikk så mget da det stadig tager lang tid for hende at tygge. Vi spiser tidligt da hun ellers er for træt til at spise efter opstart i dagplejen.
Har overvejet at forsøge med et lille måltid grød her også ( godnatgrød) ?????
kl 19 bliver puttet og får her 150 ml MME.
kl 23 150 ml Vælling
kl 4.30 120 ml MME.
Er der noget her vi kan gøre anderledes i løbet af dagen - mere mælk måske?? HUn har bare ikke ret meget lyst til mælken mere og drikker den kun lige med nød og næppe lige inden hun skal sove.
Hun får sammelagt 4 flasker i døgnet nu.
Vil du forklare mig hvordan det er med flasker og alder og hvor meget mælk???
Kan se det jo skal skæres ned efterhånden som de bliver ældre. Kan bare ikke får Liv til at drikke mere end max 150 ml til aften. De andre flasker skal jeg være heldig hvis hun tager ca 90-100 ml.
Ser frem til at høre fra dig og høre dine råd.
Hilsner Lise
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...
30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Vil ikke sove lur i barnevognen længere
Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...
27. oktober 2025 | Udvikling | 8 mdr.
Kære Helen. Tak for dig og alle dine svar:) Min datter er nu blevet 8...
24. oktober 2025 | Sovevaner | 8 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 8,5 måned med fuld fart på. Han rejser sig og...
23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...
Viden om børn:
Tilstoppet tårekanal
Mange nyfødte børn har en tilstoppet tårekanal. Barnet ser ud som om, at det har søvnklatter i øjenkrogen hele tiden, eller at øjnene konstant virker fugtige.
Tårekanalen er en tynd kanal, som løber fra den inderste øjenkrog til næsen. Det er bl.a. den, der får os til at snøfte, når vi græder.
Tårer er 'øjnenes sprinkleranlæg'. Tårerne løber i en konstant strøm fra øverste, yderste øjenkrog ned og renser øjnene. Øjenvipperne er en slags 'vinduesviskere', og...
Forkælelse - forkælede børn
Små børn kan kun fortælle dig, at de har brug for din hjælp ved at græde. Et lille barn kan ikke på anden måde give udtryk for, at det har behov for at blive taget op, blive skiftet, få mad, blive pludret med, krammet osv.
Derfor skal du altid reagere, når det lille barn græder. Det er en skrøne, at børn udvikler deres lunger, ved at få lov til at græde. Og det er heller ikke korrekt, at man forkæler et barn ved at reagere på dets gråd, tværtimod.
Små børn kan ikke...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.





