Annonce

Annonce

Brev:

Sove problemer - 7 mdr.


19. januar 2010

Kategori:
Alder:
7 mdr.

Sove problemer - 7 mdr.

Hej Helen,

Så har jeg endnu engang spørgsmål til dig. Dit råd omkring flaske hjalp og det lykkedes ham at tage flasken en dag da han lå på legetæppet - altså i omgivelser der ikke var "mad relateret" - tak for tippet. Han er nu udelukkende på flaske og grød da jeg skal på arbejde om 4 uger og far tager orlov.

Nu har vi problemer med at sove om aftenen. Han har altid været et meget uroligt barn. Arme og ben kører på ham og hans krop vil ikke rigtig finde ro.
Hidtil har vi kunne give ham sutten og ligge ham på siden for at prøve at få lidt ro på ham. Nu er han dog så stærk at han kæmper sig fri med det samme.

Jeg kan se på nogle af dine andre svar til andre mødre at han muligvis sover for meget i løbet af dagen. Han vågner kl ...


Annonce

... 5 og får flaske. Sover måske lidt videre til 6-6.30. Grød kl. 7. Flaske kl. 8. Puttes til formiddagslur kl. 9 når vi følger storesøster i vuggestue. Sover typisk 2 timer. Grød/mos kl. 12, flaske kl. 13.30. Puttes til lur kl. 14 og sover ca. 1½ - 2 timer. 17.30 grød/mos, 18.30 flaske, 19.30 flaske og puttes til natten.

Jeg syntes det er svært at få flere måltider ind da jeg syntes min dag er rimelig presset i forvejen med at skulle aflevere og hente min datter i vuggestue samtidig med at skulle nå at give ham en masse mad, flasker og få ham til at sove?
Om dagen falder han selv i søvn i barnevognen - jeg kører ikke med ham eller lign.

Nogle gode råd til hvordan vi får vores aften tilbage?

Venlig hilsen
En træt og irritabel mor :-)

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Suttekæde

En suttekæde er en kæde, som holder sutten ved barnet. Den fungerer ved at den sidder både på sutten og sættes fast i barnets tøj. Det kan være meget praktisk for forældrene, men kæden skal opfylde visse krav, for ikke at være farlig for barnet.

Sikkerhedsstyrelsen tester jævnligt suttekæder og det er desværre ikke alle suttekæder, der lever op til sikkerheden.

Det anbefales at:

- En kæde må ikke være mere end 22 cm lang, da barnet så kan få den...

Læs mere i Babylex

Passiv rygning og børn

Små børn er særligt sårbare overfor passiv rygning, da deres organer endnu ikke er færdigudviklede.

Vi ved i dag at børn, som udsættes for passiv rygning, bliver oftere syge, og ofte også rammes hårdere af sygdomme. Børn, som udsættes for passiv rygning, har langt større risiko for at udvikle astmatisk bronkitis, astma, lungebetændelse og mellemørebetændelse.

Undersøgelser viser også at børn, som udsættes for passiv rygning i fostertilstanden og efter fødslen, vil...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Min mand og jeg har så ofte talt om, at vi burde skrive til dig og fortælle, hvor fantastisk din brevkasse er.
Vi har aldrig selv skrevet til dig, men har fundet svar på så mange spørgsmål via dine svar til andre i lignende situationer.

Jeg beundrer dine evne til at formidle, og jeg elsker din tilgang til børn og forældre og alle de ting man sammen kommer igennem!
Dine svar stemmer så utrolig fint overens med præcis den måde, vi forsøger at være forældre på. Som førstegangs-forældre betyder det helt utrolig meget, at finde opbakning et sted man har tillid til og kan identificere sig med. Og det kan vi hos dig!

Det er så rart at have dine ord med i bagagen, hvis noget er svært eller andre synes, vi f.eks. burde skælde ud, når vores søn et par gange har haft det, du beskriver som fortvivlelses-anfald - er det så rart at kunne sige, at vi ikke er de eneste, der mener, det skal tackles helt anderledes.

Så kære Helen, tusind tak for dine altid inspirerende og varme svar - Tak for dig! Det er fantastisk at kunne søge råd og vejledning på alle tider af døgnet i din brevkasse!

De varmeste hilsner med ønsket om en rigtig god dag - uden tvivl også fra min mand.

Familien S


Annonce