Annonce

Annonce

Brev:

Raserianfald


18. januar 2010

Kategori:
Alder:
3 år, 2 mdr.

Raserianfald

Hej Helen

Jeg er den lykkelig mor til 2 dejlige drenge, J på 3 år og lille W på knap 4 måneder.

Efter vi har fået W har der været en tilpasningsperiode, hvor mor (mig) ofte er dum og jeg bliver afvist. Jeg havde forberedt os så godt jeg kunne på en reaktion inden W blev født, ved bla. at læse børnebøger om at blive storebror og vi har snakket meget om det. At det ikke altid er nemt at skulle dele, især mor, med en lillebror.

Jeg gøre mig en del umage med at lave mor ting med den store, men det svært når man bliver afvist, fx. skal du med ud og kælke, nej jeg vil være sammen med far ol. forsøg bliver blank afvist for far er meget sjovere. Og jeg bliver ved med at kæmpe for at mor er også god nok.

Jeg skal nok lige sige at J tidligere har været ørebarn og den gang udtrykte sit ubehag ved bla. bide de andre børn og min mand og mig. J er en meget følsom temperamentuld lille gut, og samtidig fremmelig i forhold til sin alder. han har længe kunne udtrykke sig sprogligt langt bedre end de andre børn i børnehaven. (og det har jeg fra pædagogerne, som jo ikke er mor stolt, som jeg er)

Han blev flyttet i børnehave da han var knap 2,5 år, og havde her igen en kort bide-slå-sparke periode, som vi klarede i samarbejde med pædagogerne i børnehaven.
Endnu en bide/slå/sparke periode fulgte, da han en onsdag i efteråret blev storebror og der samtidigt var et stort ...


Annonce

... ryk-ind af børn i børnehaven (14 børn kom til).

Nu nærmere vi os så mit problem eller problemer, jeg ved simpelthen ikke hvad jeg skal stille op, når han nægter at kommer i nattøjet, få børstet tænder, og blive puttet i seng.
Jeg har gjort det, at jeg tager ham i hoved og r.. og under skrig og skrål får tøj af, tøj på, ren ble og børstet tænder, men så bliver han jo endnu mere gal. Græder og kalder på far, kalder på hjælp, siger at jeg gør ham bange. (og det er bestemt ikke fordi jeg nyder det, jeg hader magtkampen, men jeg vil heller ikke have, at han skal vinde).

I aftes stak han mig så en på hovedet med knyttet hånd, fordi jeg prøvede at dysse ham ned, ved at fastholde ham, men det eskalerede helt vildt, han kastede næsten op og kunne ikke få vejret at raseri.
Til sidst blev jeg simpelthen nødt til at hente far, og så falder der rimmelig hurtigt ro over det hele.
Senere fik jeg lov til at læse godnat historie.

Men det hele efterlader mig med en klam smag i munden, fordi jeg føler mig sat til vægs af en 3 årig som diktere hvornår mor må, og far skal, og jeg hader magtkampene.
Sommetider kan han afledes og konflikten undgås, andre gange kører det bare helt af sporet.

Og jeg bliver bare så ked af det, fordi jeg vil gerne gøre det rigtige, men aner ærligt talt ikke hvad det er mere.

Jeg håber sådan du kan hjælpe os?

Hilsen den frusterede mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

9. maj 2025 | Sovevaner | 3 år, 2 mdr.

Middagslur - 3 år, 2 mdr.

Hej Helen Endnu et spørgsmål angående min datter på 3 år. Min datter...

Læs hele brevet og Helens svar


9. maj 2025 | Opdragelse | 3 år, 2 mdr.

Afhængig af sut - 3 år, 2 mdr.

Kære Helen Min datter på 3 år er utrolig afhængig af sin sut. Den og hendes...

Læs hele brevet og Helens svar


19. april 2025 | Opdragelse | 3 år, 3 mdr.

Hører ikke efter og sut

Hej Helen. Så er vi virkelig trådt ind i 3-års alderen med fulde kraft. Og...

Læs hele brevet og Helens svar


16. april 2025 | Opdragelse | 3 år, 1 mdr.

Hjælp til barn der er bange

Hej Helen Min datter på 3 år, er begyndt at være en smule bange om aftenen....

Læs hele brevet og Helens svar


28. marts 2025 | Opdragelse | 3 år

Børnehave og meget bestemt 3-årig

Kære Helen Jeg har skrevet før om vores familie, og er nu vendt tilbage til...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Jordemoder

En jordemoder er uddannet til at hjælpe gravide, fødende og nye familier. Når du bliver gravid, så skal du i første omgang kontakte din læge. Lægen vil herefter automatisk sørge for at give besked til dit fødested, og dermed en jordemoder, som så vil indkalde dig til undersøgelse.

Som gravid er du, så vidt det er muligt, tilknyttet een jordemoder i hele graviditetsforløbet. Du (og din partner) vil blive kaldt til samtale og undersøgelser løbende gennem hele graviditeten, og I...

Læs mere i Babylex

Svangerskab

Svangerskab er et andet ord for graviditet. Det betyder at en kvinde bærer et barn i sig, man kan sige at "hun er svanger" = "at hun er gravid". Man kan også sige "gennemføre svangerskabet", "afbryde svangerskabet", "først i svangerskabet" "sidst i svangerskabet" osv.

Svangerskab bruges ofte, når man taler om svangerskabsforgiftning. Se derfor "svangerskabsforgiftning".

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Det går bare rigtig godt med vores datter :) Vi har ingen kamp ved sengetid længere, hun er endelig begyndt at gå selv og hun stortrives.

Tak, Cecilies mor


Annonce