Svar: Ammestop - 11 mdr.
Kære fortvivlede
Jeg er lidt i tvivl om hvor meget din søn egentlig spiser om dagen. Hvis han spiser store mængder af de 5 måltider han egentlig får, så kan det være godt nok, men egentlig tror jeg du skal give noget mere og ikke bare mælk om aftenen. Jeg skriver her et forslag til en dag, så du kan danne dig et indtryk i forhold til hans madindtag:
Morgen: Øllebrød med mælk
Formiddag: 1 bolle med ost og noget frugt
Frokost: Rugbrød med tilbehør af ærter, majs, pebberfrugt osv
Eftermiddag: En skål yoghurt med drys + bær + 1 bolle med ...
... smør og lidt frugt
Før aftensmad: En tallerken med lidt forskelligt grønt, som til frokost
Aften: Som du selv spiser
Sen aften eller dessert: en portion frugtgrød med mælk.
Jeg tror at hvis du får fyldt lidt mere i ham i løbet af dagen og aftenen og sådan noget som frugtgrød ligger let i maven og giver samtidig lidt fylde, så vil han forhåbentlig sove lidt bedre.
Med hensyn til sødmælk, så kan du give ham dette fuldt fra et års alderen. Hører han til de meget store børn, så kan du vælge at give letmælk i stedet.
Fortsat held og lykke.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:
24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for dine svar. Her lidt opfølgende spørgsmål: 1) Det gør...
20. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Afhængig af brystet til søvn, 3 måneder
Kære Helen Dette er mit første brev til dig, hvorfor du også får lidt...
28. august 2025 | Amning | 14 mdr.
Kære Helen. Tak for dine tidligere, meget dybdegående og brugbare svar....
Viden om børn:
Slik
Vær altid opmærksom på hvad I selv spiser. Barnet lærer af at se på jer og det I gør. Jeres vaner omkring slik, vil således smitte af på jeres barn.
Nogle tilbyder kun slik til festlige lejligheder, andre har en fast ugentlig slikdag. Der er ingen grund til at tilbyde jeres barn slik hver dag.
Babyer har heller ikke behov for slik og interesserer sig måske ligeså gerne for et sundere alternativ, som en brødskorpe eller et dejligt frisk bær.
Ifølge...
Bad, de første gange
Det spæde barn kan komme i bad ret hurtigt efter fødslen og ofte beder mange om at få hjælp til det første bad, imens man endnu er på barselsafsnittet.
Når I beslutter jer for at bade jeres barn, så er det rigtig godt at have nogle faste rutiner:
- Et babybadekar er en god idé, nogen vælger også at bruge en speciel babyspand. Det vigtigste er at karret er afgrænset i størrelsen, det giver barnet lidt tryghed.
- Det er en god idé at tilbyde barnet...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






