Annonce

Annonce

Svar: Morsyg, tigerspring


13. januar 2010

Kategori:
Alder:
7 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Udvikling.

Kære trætte og udmattede mor

Jeg har to piger her i huset, som ville elske at få en lillebror ... så hvad skal du have for ham ..? :o)

Jeg synes du skulle få tjekket om din dreng har ondt. Det kunne godt lyde som øreproblemer, når han vågner flere gange i timen om natten og græder, skriger - og generelt først falder til ro, når du tager ham op. Det er i hvert fald vigtigt at udelukke øreproblemer før noget andet.

Jeg tænker også at nu hvor han nærmer sig de 8 måneder, så har han måske brug for lidt flere udfordringer madmæssigt og det at du begynder at kunne give ham mere mad i hånden, mad han kan sidde med selv og gumle på, kunne måske motivere ham så meget til at spise og være ved bordet at du selv også kunne sidde der og I kunne spise sammen.

Du skriver at din dreng får flaske når han skal sove og tidlig morgen. Jeg kan ikke helt gennemskue hvor mange flasker i døgnet der her er tale om, men de fleste børn vil i din drengs alder have behov for 4 flasker dagligt og først i 8-9 måneders alderen vil 3 flasker være nok. Du skal derfor være opmærksom på om han klyngen sig til dig i dagtimerne, hans mindre overskue osv. kunne skyldes behov for mere mælk.

En plan for dagen ser således ud:

Tidlig morgen 05/06: Flaske og sover videre

Morgen 7.30: Havregrød, vand af kop

Formiddag 9.30: Frugtmos, frisk frugt i hånden, vand af kop

Formiddagslur ca kl. 10, sover ...


Annonce

... måske 45 minutter

Frokost 11.30-12: Grøntsagsmos med kød eller fisk, suppleres med ristede rugbrødsbjælker, agurk eller lignende at gumle på, vand af kop.

Flaske og puttes til middagslur ca kl. 13-13.30 - tidspunktet afhænger af hvor sen og hvor lang en formiddagslur han har taget, sover ca 2 timer.

Eftermiddag 16: En lille portion flerkornsgrød med frugtmos, frisk frugt i hånden at sutte på, vand af kop

Aften 18: Grøntsagsmos med kød eller fisk, mere og mere udgangspunkt i familiens mad, gerne ris med lidt sovs, indmaden af en frikadelle (kød eller fiskedelle) moset ned i grøntsagerne, laks, rødspætte eller lignende. Suppleres med kogte broccoli eller blomkålsbukker, en kartoffelbåd eller lignende at gumle på, vand af kop.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Flaske og puttes til natten ca kl. 19.30-20. Sover i sin egen seng

Sen aften 23-24: Flaske, som indtages mere eller mindre i søvne og sover herefter i egen seng til næste morgen tidlig

Som du kan se indgår der i denne plan 4 flasker fordelt over hele døgnet. Der er 3 store måltider skemad og to mellemmåltider, hvor han skal have mad i hånden at sidde med selv og gumle på.

Når din dreng pylrer så prøv om du kan sætte ham i den høje stol og give ham netop rugbrødsbjælker, frugt, agurk eller lignende i hånden. Det kan godt være adspredelse og mere mad og mælk han har brug for :)

Jeg håber du kan bruge dette lidt videre, fortsat held og lykke :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:

25. marts 2026 | Udvikling | 2 år, 1 mdr.

Opfølgning: Svære afleveringer i Vuggestuen

Kære Helen Tak for dit svar i mit sidste brev ang. vores nu 2 årige datter...

Læs hele brevet og Helens svar


19. februar 2026 | Udvikling | 16 mdr.

Favorit forældre

Hej Helen. Min søn har aldrig været meget glad for sin far. Min søn elsker...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Udvikling | 23 mdr.

Svære afleveringer i vuggestuen

Hej Helen. Vores datter på 23 måneder har gået i vuggestuen, deltid, siden...

Læs hele brevet og Helens svar


6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.

Motorisk uro og udvikling

Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...

Læs hele brevet og Helens svar


15. december 2025 | Udvikling | 1 mdr.

Gråd og ulvetime

Hej Helen Tak for sidste svar! Min dreng på 5 uger er pludselig begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Spinalbedøvelse

Spinalbedøvelse er en bedøvelsesform, som bruges ved blandt andet kejsersnit. Man lægger bedøvelsen ind via en kanyle, som føres ind i rygmarvskanalen og kvinden bedøves fuldt fra taljen og ned.

Bedøvelsen gør som regel ikke særlig ondt at få lagt, og det tager meget kort tid at lægge den. Spinalbedøvelse har den fordel at kvinden er vågen under kejsersnittet og derfor kan følge med i fødslen af barnet - og også se barnet med det samme, barnet kommer ud. Der sættes en skærm op,...

Læs mere i Babylex

Rodfrugter

Især i de kolde efterårs- og vintermåneder er rodfrugter rigtig gode. Rodfrugter er sunde, nærende og giver god smag til mange vinterretter og så har de farver og en naturlig sødme, som mange børn sætter stor pris på.

Pastinakker og jordskokker er lyse, gulerødder orange, og rødbeder har en farve, der kan variere fra det violette over i det vinrøde, alt efter hvordan de tilberedes.

Det danske klima er godt at dyrke rodfrugter i og det er som udgangspunkt en god idé...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Tusinde tak for dit svar. Det er rart at blive mindet om alt det positive ved børnehavestarten, det er jo det jeg skal forsøge at give videre ;-)

Tak fra Tina


Annonce