Annonce

Annonce

Brev:

Afføring sent om aftenen


9. januar 2010

Kategori:
Alder:
2 år, 2 mdr.

Afføring sent om aftenen

Hej Helen.

Ja, Anton er nu blevet 2 år og det er efterhånden længe siden at jeg sidst har bedt om din hjælp :o)

Men synes det vil være rart lige at få en vurdering på om der er noget at stille op med følgende problemstilling:

Anton har vel afføring mellem 2-4 gange om dagen. Den er næsten altid løs, men fred nu være med det!
Problemet er egentligt, at han ved sengetid ikke vil sove, hvis han skal have afføring - men der kan gå op til 3 timer inden det kommer!!!

F.eks. i går var der hyl og skrig uden lige inde fra hans seng, da han kom i seng ved 19.30 tiden... Det endte med at han blev taget op og kom med ind i stuen. Kl. 22.15 var han klar til at få en ren blev og 10 min efter sov han!

Det skal lige siges at vi prøver til mange gange i løbet af sådan en aften... For når der går 3 ...


Annonce

... timer, så er det jo ikke til at vide om det er fordi han skal have en ren ble senere!!!

Men han skal altså op kl. 06.30 dagen efter, så det er jo ikke mange timers søvn han får... Og det sker flere gange om ugen. Og vi kan jo ikke altid vide os sikre på, at det er derfor han hyler i sengen - andre gange er han jo bare hys :o)

Men så her til aften - ja der sover han jo bare sødt 2 min efter han er lagt...

Så det er ikke fordi jeg føler vi har et problem mht. putning/sengelægning - nej jeg synes det er svært at vide hvornår vi skal tage ham med ind til os igen, og hvornår vi ikke skal... Han er vitterligt ked af det de aftener, hvor han senere skal have en ren ble. Er det okay at tage ham op??

Hmm... måske det blev lidt forvirrende, men jeg håber du forstod essensen :D

Med venlig hilsen
Tine

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

25. marts 2026 | Udvikling | 2 år, 1 mdr.

Opfølgning: Svære afleveringer i Vuggestuen

Kære Helen Tak for dit svar i mit sidste brev ang. vores nu 2 årige datter...

Læs hele brevet og Helens svar


21. februar 2026 | Opdragelse | 2 år

Tilknytning - 2 år

Kære Helen. Min datter er lige blevet 2 år. Hun er umiddelbart glad for sin...

Læs hele brevet og Helens svar


18. februar 2026 | Sygdom | 2 år, 5 mdr.

Pudse eller puste næse - hvornår

Kære Helen Tak for dine altid gode svar! :) Vores datter er nu lige knap...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Udvikling | 23 mdr.

Svære afleveringer i vuggestuen

Hej Helen. Vores datter på 23 måneder har gået i vuggestuen, deltid, siden...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 6 mdr.

Lære at høre efter

Hej Helen Tak for din brevkasse - nu vil jeg forsøge at spørge dig i håb om,...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Arp

Arp er betegnelsen for nogle gulbrune skæl, som mange børn får i hovedbunden, på panden eller i øjenbrynene. Det er døde hudceller som bliver afstødt. Det smitter ikke og det har intet med hygiejne at gøre.

Arp i hovedbunden kan fjernes ved hjælp af en lusekam. Du kan med fordel massere lidt uparfumeret babyolie ind i barnets hovedbund. En let massage stimulerer blodcirkulationen i hovedbunden, hvilket er godt både for forebyggelse og helbredelse af arp.

Evt. arp...

Læs mere i Babylex

Røgede fisk og børn

Grillede og røgede fisk kan have et højt indhold af PAH (tjærestoffer), som kan være kræftfremkaldende. Derfor bør man ikke spise store mængder røget og grillet fisk, men det kan indgå som en del af en varieret kost.

Til børn er det en god idé at følge disse råd:

- Anvend så vidt muligt koldrøgning, fremfor varmt røgede fisk.

- Undgå røgeksponering af spiselige flader. På grillen bør fisken pakkes ind i folie.

- Vær opmærksom på at...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dine altid gode råd... Din hjemmeside er til stor hjælp. Især for os udenlandsdanskere som ikke har en sundhedsplejerske til rådighed på samme måde som man har i Danmark.

Tak, for alt det du gør.

Udlandsdanskeren


Annonce