Brev:
Afføring sent om aftenen

Hej Helen.
Ja, Anton er nu blevet 2 år og det er efterhånden længe siden at jeg sidst har bedt om din hjælp :o)
Men synes det vil være rart lige at få en vurdering på om der er noget at stille op med følgende problemstilling:
Anton har vel afføring mellem 2-4 gange om dagen. Den er næsten altid løs, men fred nu være med det!
Problemet er egentligt, at han ved sengetid ikke vil sove, hvis han skal have afføring - men der kan gå op til 3 timer inden det kommer!!!
F.eks. i går var der hyl og skrig uden lige inde fra hans seng, da han kom i seng ved 19.30 tiden... Det endte med at han blev taget op og kom med ind i stuen. Kl. 22.15 var han klar til at få en ren blev og 10 min efter sov han!
Det skal lige siges at vi prøver til mange gange i løbet af sådan en aften... For når der går 3 ...
... timer, så er det jo ikke til at vide om det er fordi han skal have en ren ble senere!!!
Men han skal altså op kl. 06.30 dagen efter, så det er jo ikke mange timers søvn han får... Og det sker flere gange om ugen. Og vi kan jo ikke altid vide os sikre på, at det er derfor han hyler i sengen - andre gange er han jo bare hys :o)
Men så her til aften - ja der sover han jo bare sødt 2 min efter han er lagt...
Så det er ikke fordi jeg føler vi har et problem mht. putning/sengelægning - nej jeg synes det er svært at vide hvornår vi skal tage ham med ind til os igen, og hvornår vi ikke skal... Han er vitterligt ked af det de aftener, hvor han senere skal have en ren ble. Er det okay at tage ham op??
Hmm... måske det blev lidt forvirrende, men jeg håber du forstod essensen :D
Med venlig hilsen
Tine
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
28. januar 2026 | Udvikling | 23 mdr.
Svære afleveringer i vuggestuen
Hej Helen. Vores datter på 23 måneder har gået i vuggestuen, deltid, siden...
21. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 6 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse - nu vil jeg forsøge at spørge dig i håb om,...
26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.
Kære Helen Min datter er 23 mdr og bruger sut, mest til trøst og når hun...
26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.
Kære Helen Min datter er lige knap 2 år. Der er tydeligt, at hun er begyndt...
21. oktober 2025 | Opdragelse | 2 år, 4 mdr.
Kære Helen Vi oplever mange nedsmeltninger hos vores datter på 2 år og 4...
Viden om børn:
Frysning af babymad
Du kan fryse grøntsagsmos, frugt- og bærmos ned i mindre portioner. Rens grøntsager og frugter grundigt, kog sammen med lidt vand i en tykbundet gryde, blend med kogevandet og frys ned.
Mosen bør kommes i små bægre, der er beregnet til frysning af babymad og som er fri for skadelige stoffer.
Når grøntsags- eller frugtmosen skal bruges, bør den optøs direkte i gryden. Derved bevares vitaminer og mineraler bedst.
Grøntsagsmos kan du med fordel fryse...
Ører - øreproblemer hos baby og børn
Siden 2005 får alle nyfødte i Danmark tilbudt en screening for hørenedsættelse få dage efter fødslen. Hvis det viser sig, at barnet har en medfødt hørenedsættelse, er det vigtigt, at man får startet behandling så tidligt som muligt.
Mange børn vil have nedsat hørelse i en periode f.eks. på grund af mellemørebetændelse eller væske i mellemøret. Et barn, som gennem længere tid har nedsat hørelse, vil ikke reagere på lyde og vil have langsom eller manglende sprogudvikling. Hvis...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




