Svar: Synes ikke hun hopper
Kære Dorthe
Tak for dit brev og velkommen til. Ingen spørgsmål er dumme spørgsmål, vi vil jo alle det bedste for vores børn og selvfølgelig skal man spørge. Altid hellere spørge en gang for meget end en gang for lidt :)
Det lyder som om at Isabella er rigtig fint med motorisk. Hun kan sidde selv uden videre støtte og hun strækker benene og står fint og med flade fødder, når du holder hende om livet. Det lyder som om at hun har god styrke i sin krop :)
For at få hende til at hoppe og komme igang med at bukke og strække sine ben, så vil det være rigtig godt, hvis du kunne cykle med benene. Du må gerne synge de gammeldags børnesange imens f.eks. "hjulene på bussen" og så samtidig cykle med hendes ben, bukke og strække dem så hun får dem bevæget.
Det vil også være rigtig godt, hvis du kunne prøve at ...
... lade hende støde fra med fødderne på dine hænder, så hun liggende på ryggen presses under fødderne (benene er her bukket) og hun strækker sine ben og presser fra på dine hænder. Så hun 'hopper baglæns' liggende på en madras på gulvet.
Hvis hun normalt gør sig meget stiv og ikke gerne bukker sine ben, så prøv også at kilde hende i siden og under hagen, for at få hende til at bukke lidt sammen. Det er også vigtigt at du tumler rigtig meget med hende, vender og drejer hende, hun må også gerne vende på hovedet og hjælpes med at slå luftkolbøtter i dine arme. Jo mere jo bedre.
Der er ikke noget i det du lige her fortæller som umiddelbart gør at hun skal undersøges ekstra. Prøv om du ikke ved at lave lidt af ovenstående øvelser kan få hende til at begynde at hoppe lidt mere :)
Rigtig meget held og lykke fortsat.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:
30. oktober 2025 | Udvikling | 12 mdr.
Hej Helen. Jeg har i et langt stykke tid været i tvivl om min søn adskiller...
27. oktober 2025 | Udvikling | 8 mdr.
Kære Helen. Tak for dig og alle dine svar:) Min datter er nu blevet 8...
5. september 2025 | Udvikling | 11 mdr.
Sproglig udvikling - pege og sige ord
Hej Helen. Min søn på 11 måneder, hverken peger eller siger ord. Jeg er i...
1. september 2025 | Udvikling | 15 mdr.
Ny i vuggestue og tandfrembrud
Kære Helen, Vores søn på 15 måneder startede i vuggestue i sidste uge. Vi...
21. august 2025 | Udvikling | 3 år
Kære Helen, Jeg skrev til dig for ikke så længe siden om vores dreng J på...
Viden om børn:
Vuggedød - uventet spædbarnsdød
Den egentlige årsag til vuggedød eller pludselig spædbarnsdød kendes ikke. Men man ved, at der er visse faktorer, som har betydning. i 1980erne døde over 100 spædbørn hvert år uventet under søvn og siden 1990erne er antallet faldet drastisk. I dag er det under 10 børn om året i Danmark, der rammes af vuggedød.
Faldet i vuggedød skyldes i høj grad følgende anbefalinger fra Sundhedsstyrelsen:
1. Læg altid barnet til at sove på ryggen. Hvis barnet sover på maven, er...
Omega-3 til gravide
Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.
Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af fosterets og spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse).
Derudover viser undersøgelser at Omega-3 har betydning for om graviditeten opnår normal længde og om barnet har en normal fødselsvægt.
Hvis du spiser 200-300 g. fisk om ugen, så er fedtsyrerne altid tilgængelige for dit...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







