Annonce

Annonce

Brev:

Far kan ikke give sut om natten


6. januar 2010

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Far kan ikke give sut om natten

Hej Helen

Håber du har haft en god jul og et godt nytår.

Det er jo ved at være lidt tid siden jeg sidst har skrevet, og det går stadigvæk godt med Tobias søvn. Dog er vi stødt på en lille ting som vi ikke helt ved om er tilfældighedder eller et problem.

Det har stortset altid været mig der putter Tobias, og smutter ind og giver ham sutten hvis hvis han vågner i løbet af aftenen/natten og savner den, det skal siges han stadig sover inde hos os.

Nu har jeg så et par gange sendt hans far afsted, og hvergang så kigger Tobias på ham med store øjne, og er så ellers vågen, og jeg kan bruge 30-60 minutter på at få ham til at sove igen, han er sjældet sur eller ked af det, han kan bare ikke sove.

Første gang det skete, viste det sig at han havde haft afføring, så er det jo forståeligt at han ikke lige ligger sig til at sove.

Anden gang, brugte jeg en time på at få ham til at sove, en halvtimes tid efter han var faldet i søvn, så kastede han op, og gjorde det ...


Annonce

... resten af natten, og den følgende dag. Så her gætter jeg på han var en smule dårlig og derfor ikke kunne sove.

Trejde gang var juleaften, men her gav faren i Tobias mange minutter til at falde i søvn, da hans far syntes det var enormt ærgeligt at han ikke var med til at pakke julegaver op.

Fjerde gang var så igår, og her blev han for første gang rigtig ked af det, han græd meget, og hver gang jeg fik ro på ham, så lagde han hovedet til siden og lukkede øjnene, men kort tid efter begyndte han bare at græde igen. det stod på i en time, indtil jeg gav ham hans kl. 23 flaske kl 22. og han faldt i søvn, i vores seng efter at have spist.

Jeg læner mig mest op af at det er tilfældigt at Tobias vågner når hans far kommer ind, men min mand er ret overbevist om at det er ham den er gal med. Så jeg har lovet at spørge dig om det er muligt at Tobias ikke kan finde ud af det når hans far kommer ind med sutten, og hvis det er tilfældet, hvad kan vi så gøre ved det?

Godt nytår
Mona

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.

Må børn under 1 år få nødder?

Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Sover kun 30 min ad gangen

Kære Helen Min søn er 5 måneder, og han er de sidste 1.5-2 måneder begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


8. marts 2025 | Sovevaner | 6 mdr.

Vågenperiode om natten

Kære sundhedsplejerske, Vores lille Luca på 6 måneder (på mandag) har altid...

Læs hele brevet og Helens svar


26. februar 2025 | Sovevaner | 6 mdr.

Urolig i aften- og nattetimer

Kære Helen, Først vil vi – som et par forholdsvis nyudklækkede...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sove inde

Når barnet sover inde, så er det sikreste at sove i egen seng, men i samme rum som forældrene - i hvert fald, når der er tale om et spædbarn. Det nedsætter risikoen for vuggedød.

Vælger du at sove sammen med dit barn, skal dit barn have ligeså meget plads, som hvis det sov i egen seng. Det skal have sin egen dyne og skal sove på en fast madras uden løse lagner, tæpper eller lignende.

Temperaturen skal være mellem 18-20 grader og barnet skal iklædes tøj, der passer...

Læs mere i Babylex

Epiduralblokade ved fødsel

En epiduralblokade bruges til fødende kvinder, når man ønsker at smertelindre dem fuldstændig under f.eks. udvidelsesfasen, hvorefter man så kan trappe bedøvelsen ned, og den fødende kan presse sit barn ud. Det kaldes også en rygmarvsbedøvelse.

Man har på danske fødesteder idag mulighed for at få en "walking epidual", hvor den fødende har mulighed for at bevæge sig lidt mere. Den tager toppen af smerterne, men er ikke så kraftigt bedøvende, som en egentlig epiduralblokade er.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Først og fremmest tusind tak for denne form for brevkasse - den er helt fantastisk for en 1. gangs mor som mig, som altid er bekymret for om jeg nu gør tingene godt nok:-) Så et tak herfra.

Helle, mor til dreng på 1 år


Annonce