Brev:
Vågner tidligere og tidligere - 8 mdr.

Hej Helen,
Endnu engang tak for dine altid gode og gennemtænkte svar, vi har haft meget glæde af ang. vores datter på nu 8,5 måneder.
Vi har haft en del bøvl med mad og putning, men vil sige begge dele går godt nu. Hun spiser godt til, og er supernem at putte om aftenen. Om dagen sover hun 2 lure på mellem 45 min. og 1,5 time (den første fra ca. kl. 9.30 og den anden fra ca. kl. 13.30).
Men, hun er begyndt at vågne meget tidligt om morgenen. Tidligere var det mellem 6 og 7, og det var fint nok, men pludselig blev den kun 5.30, så 5 og imorges kun 4.30! Her er hun vågen og ikke til at få til at falde til ro, hverken når hun får en tår mælk (ammes), når hun putter, eller hvis hun bliver lagt tilbage i sin egen seng. Nej, hun er lysvågen, ligger og snakker og møffer rundt, og begynder til sidst at brokke sig eller græde, indtil man står op.
Disse "problemer" er kommet i takt med, at hun er begyndt at sove igennem, dvs. fra hun kommer i seng og så til måske 4-5 tiden. Før vågnede hun tidligere på natten (måske v. 1-3 stykker), og kom så ind til os og putte, hvor hun fik lidt mælk, og så sov til der v. 6-7 tiden, hvor hun ville op.
Vi har i en periode ...
... puttet mellem 18 og 19, og selvom 18 lyder af tidligt, så har hun været klar til at sove her, særligt, hvis eftermiddagsluren har ligget tidligt eller ikke har været så lang. De sidste par dage har vi dog prøvet at trække den til o. 19 for at se, om det havde en effekt. Det lader det dog ikke til. Måske snarere tværtimod? Er det putte-tidspunktet, den er gal med? Men er det så for tidligt eller for sent, vi putter hende...?
Hun vågner stadig en del om aftenen/natten og er ked af det, men hvor farmand som regel kan trøste hende hurtigt (jeg holder mig som regel i baggrunden, så hun ikke tror hun skal ammes), hvorefter hun lægger sig til at sove igen. Dette står indimellem på fra ca. 1 time efter hun er lagt i seng og så måske 3-4 gange natten igennem. Andre nætter sover hun uden afbrydelser til måske 1-3 stykker, eller i bedste fald dér til 4-5.
Synes det er svært at blive klog på, hvad vi skal gøre anderledes. Eller er det simpelthen fordi hendes søvnbehov ændrer sig? Hvor meget søvn dag og nat har babyer på hendes alder egentlig brug for?
Glæder mig til at høre, om du har nogle bud på vores situation. Rigtig godt nytår.
Med venlig hilsen.
Elisabeth
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.
7.5 måneder datter meget knyttet til mig
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...
Viden om børn:
Ruske
Lige meget hvor meget og hvor længe et barn græder, så må man aldrig begynde at slå eller ruske det. Et spædbarn som ruskes, kan få blødninger i hjernen og det kan medføre hjerneskade eller død.
Søg altid hjælp hos familie, venner, læge eller andre, hvis du oplever at dit barns gråd går dig så meget på, at du kan komme til at slå eller ruske dit barn. Det er vigtigt at søge hjælp! Og det er vigtigt at du taler med en du har tillid til og fortæller åbent og ærligt om, hvordan du...
Sushi til børn
Børn må gerne få sushi - men der er nogle ting du skal overveje:
- Fisken der bruges skal have været frosset ned til - 20 grader i mindst 24 timer. Der kan forekomme parasitter i fisk og disse dræbes ved frysning.
- Sushien skal fremstilles under hygiejniske forhold. Den bør spises samme dag som den er lavet og køber du den færdigpakket skal du være opmærksom på korrekt opbevaringstemperatur og holdbarhedsdato.
- Børn under 3 år må højst spise 25...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Tusind tak for din plan for dagen, både hvad angår søvn og mad. Det er lykkes os at overholde din plan og det har været guld værd. Nu sover vi alle sammen meget bedre om natten.
De sidste 3 uger, har han faktisk kunne sove fra kl. 20 til 06 hver nat - og det er fantastisk, før vågnede han en gang i timen!
Tak fra drengens forældre





