Annonce

Annonce

Svar: Søvn og natlige amninger


30. december 2009

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Stinne

Det sker at børn i en periode før de flyder 6 måneder, sover rigtig godt og meget længe om natten uden at få mælk. Som forældre synes man naturligvis at det er fantastisk, at have et barn som sover 8 timer uden at behøve mælk og det er det også - man skal sørge for at nyde det! Men at barnet pludselig begynder ikke at kunne det, er faktisk normalt. Det er ikke fordi barnet nødvendigvis mangler noget, men hænger sammen med barnets udvikling og et naturligt behov for at maden/væsken bliver fordelt over 24 timer ...

I takt med at barnet begynder at få skemad, vil det være helt naturligt at barnet har brug for mælk på ydertidspunkterne. Og det er netop vigtigt at tilbyde dette, for at give plads til mere mad i maven i løbet af dagen. Lige nu hvor din datter er 6 måneder gammel, er hendes mælkebehov stadig meget stort og det er vigtigt at hun får 6 amninger/flasker i døgnet men der skal også være plads til skemaden og normalt vil det være sådan, at det er amningen midt nat der fjernes først (hvorved barnet lærer at sove igennem) og derefter fjernes amningerne om dagen en for en. De amninger der på sigt bibeholdes er altså amning tidlig morgen, inden middagslur, aften og sen aften. Det giver både plads til en sammenhængende nattesøvn (5-7 timer) og plads til skemad i maven.

At sove igennem i denne alder og det du / I kan forvente og arbejde på er, at sove fra ca midnat til næste morgen tidlig. Jeg er ikke helt klar over om du både ammer og giver flaske, og hvornår du gør hvad, derfor indeholder planen jeg sender dig begge dele.

En plan for dagen til et 6 måneders barn ser således ud:

Tidlig morgen 05/06: Ammes/flaske og sover videre

Morgen 7.30-8: Havregrød, vand af kop

Formiddag 9.30: Frugtmos (evt. jerntilskud), frisk blød frugt i hånden, vand af kop.

Ammes/flaske og puttes ...


Annonce

... til formiddagslur

Frokost 11.30-12: Grøntsagsmos med kød eller fisk, suppleres med ristede rugbrødsbjælker, agurkestænger eller lignende at gumle på, vand af kop.

Ammes/flaske og puttes til middagslur

Eftermiddag 16: Evt. en lille portion flerkornsgrød med frugtmos, frisk blød frugt i hånden, vand af kop - du kan også vælge at give lidt bryst eller flaske her, for at sikre mælkeindtaget og dermed unvære det om natten

Powernappen begynder at kunne springes over

Aften 18: Grøntsagsmos med kød eller fisk, suppleres igen med lidt brødskorper også at gumle på selv, vand af kop.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Ammes/flaske og puttes til natten ca 19.30-20

Sen aften 23-24: Ammes/flaske og sover herefter uden mælk til næste morgen tidlig.

Hvis hun har fået mad og væske som beskrevet ovenfor, så er hun dækket ind og behøver ikke noget midt nat. Det er her helt fint at lade far tage over, hvis hun ligger sammen med dig og dufter din mælk, vil hun naturligt ikke kunne forstå, hvorfor hun pludselig ikke må få den og da far har held med at få hende til at sove videre, så er det fint at lade far forsøge sig her :)

Det er som I kan se af planen helt naturligt at hun skal have mælk inden hun skal sove. Det betyder ikke at hun skal falde i søvn med flasken eller brystet i munden, men mælken er en vigtig del af putteritualet. Så du kan amme og du eller far kan putte hende derefter, eller I kan give en flaske og bruge den som en del af ritualet. Hun skal registrere hvor hun puttes og forventes at falde i søvn og altså puttes lige der, hvor hun er træt nok til at sove videre og ikke er spilvågen og bliver dybt ulykkelig!

Jeg håber at ovenstående tanker viser lidt om hvad I kan forvente og at planen giver jer en idé til, hvordan I kommer videre og hvad jeres datters behov er :)

Rigtig meget held og lykke og rigtig godt nytår!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.

Vil ikke sove i tremmeseng

Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...

Læs hele brevet og Helens svar


13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Mudrede nætter og manglende søvn

Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2026 | Sovevaner | 16 mdr.

Gråd ved putningen og nat

Hej Helen Min datter på 16 mdr har haft en rigtig god periode med søvn. Vi...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Slik

Vær altid opmærksom på hvad I selv spiser. Barnet lærer af at se på jer og det I gør. Jeres vaner omkring slik, vil således smitte af på jeres barn.

Nogle tilbyder kun slik til festlige lejligheder, andre har en fast ugentlig slikdag. Der er ingen grund til at tilbyde jeres barn slik hver dag.

Babyer har heller ikke behov for slik og interesserer sig måske ligeså gerne for et sundere alternativ, som en brødskorpe eller et dejligt frisk bær.

Ifølge...

Læs mere i Babylex

C-Vitamin

Vitamin C findes i frisk frugt, grøntsager og kartofler. Danske børns indtag af vitamin C er normal tilstrækkeligt og Sundhedsstyrelsen anbefaler derfor ikke ekstra tilskud af vitamin C til mature børn.

Præmature børn, dvs. børn født før 37 uge har mindre depoter af jern, vitaminer og mineraler end mature børn. Det gælder især for de fedtopløselige vitaminer A, D, E, K, men også for C-vitamin.

På neonatalafdelingerne vil det præmature barn få ekstra tilskud af...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Jeg vil lige sige mange tak for dit gode og præcise svar på mit spørgsmål om "Afbrudt søvn efter dagplejestart". Jeg fik lige præcis den vejledning, jeg manglede. Så tusind tak og fortsat god dag.

Kærlig hilsen
Victors stolte mor.


Annonce