Brev:
Vil ikke have mme mere

Kære Helen,
Så har jeg endnu engang et spørgsmål til dig, denne gang ang. Tristan mælkebehov.
Efter længe at have fået 200 ml mme til natten og derefter 200 ml igen sen aften, er Tristan nu nærmest stoppet med at ville have noget som helst. Vi giver stadig en flaske til natten, men ofte spiser han kun mellem 50 og 100 ml. Hvis han vågner om natten tilbyder vi endnu engang en flaske, men også her spiser han max 100 ml.
Vi giver ham fuld jern-dråbedosis hver dag, for at være sikker på han får jern nok og vi laver ligeledes havregrød om morgenen med mme. Han drikker rigtig meget af kop i løbet af dagen og kommer op på ca. 400-500 ml væske om dagen af kop, hvoraf ca. 350 af det er sødmælk og så er der jo de mellem 100-200 ml mme på flaske om natten, det der ...
... kommer i grøden (som vi jo ikke helt kan regne med, hvor meget han får) og vand så alt i alt vil jeg tro han får 700-800 ml dagligt af både vand, sødmælk og mme. Er det okay?
Han har aldrig været så glad for sin mme, og vil ikke have mme af kop. Synes bare det er så mærkeligt, at han lige pludselig ikke længere vil have sutteflaske, havde jo regnet med vi skulle kæmpe med at vænne ham fra de sidste 2 flasker :-)
Hvor længe skal han have jern og d-dråber?
OG han har været syg 3 gange siden dagplejestart, med forkølelse, opkast og lungebetændelse, og er stadig snottet (har faktisk været det uafbrudt), er det normalt og er det noget han "vokser" fra??
Glædelig jul!
Ps. Tristan er bare SÅ glad for sin dagplejemor og har nu været der i knap 2 mdr uden et klynk ;-)
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.
13 måneder og konstant dårlig søvn
Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.
Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...
Viden om børn:
C-Vitamin
Vitamin C findes i frisk frugt, grøntsager og kartofler. Danske børns indtag af vitamin C er normal tilstrækkeligt og Sundhedsstyrelsen anbefaler derfor ikke ekstra tilskud af vitamin C til mature børn.
Præmature børn, dvs. børn født før 37 uge har mindre depoter af jern, vitaminer og mineraler end mature børn. Det gælder især for de fedtopløselige vitaminer A, D, E, K, men også for C-vitamin.
På neonatalafdelingerne vil det præmature barn få ekstra tilskud af...
Gravid vitaminer
Når du er gravid, er det ekstra vigtigt at spise sund og varieret - det, du spiser og drikker under graviditeten, har betydning for dit barns udvikling i livmoderen.
Sundhedsstyrelsen anbefaler, at gravide tager et tilskud af folsyre, D-vitamin og jern. Desuden anbefales gravide at få tilstrækkeligt med kalk, enten gennem kosten eller som tilskud.
Folsyre: 400 mikrogram folsyre daglig fra graviditeten planlægges til og med 3 måneder henne. Dette tages i form af...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




