Annonce

Annonce

Svar: Gider ikke spise...


15. december 2009

Alder:
10 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Mette

Det kan naturligvis have noget at sige at din datter har været syg og i forbindelse hermed haft nedsat appetit. Det kan også spille ind at hun nu er startet i vuggestue og at hverdagen ændrer sig, overskuddet er et andet og hun koncentrere sig lige nu om alt mulig andet, - at være væk fra dig, finde ud af nye rutiner, lære nye børn, voksne osv. at kende, at lysten og overskuddet til at spise særlig meget ikke er særlig stort.

Men det er også sådan at børn naturligt i din datters alder ofte begynder at lukke munden for skeen, det handler sjældent om kræsenhed, men om at barnet vil spise selv. Det er altså udtryk for selvstændighed og egen vilje, ligesom hun sikkert også er begyndt at protestere over at skulle ligge på puslebordet og have skiftet ble eller bliver tydeligt sur, når du prøver at putte hende i flyverdragt :)

Det bedste du kan gøre er derfor at forsøge at servere mad som hun selv kan spise og her er det vigtigt at du sørger for så stor variation som muligt.

Det er godt at starte morgenen med grød som nu, men giv hende også gerne lidt frugtstykker eller små stykker af en bolle med smør og ost, som hun selv kan spise. Det samme gælder til frokost, det er rigtig godt med rugbrødshapsere - brug her smørbart pålæg af forskellig slags, gerne fiskepålæg eller brug grøntsagsmos for at få lidt ekstra i hende på den måde. Og server så stykker af forskellige typer ...


Annonce

... af mad ved siden af, det kan være kogte grøntsager som ærter, majs, gulerod, det kan være ½ hårdkogt æg, lidt rejer, muslinger, små stykker frikadelle (kød eller fiskedelle), godt kogte pastaskruer osv. Jo mere variation jo bedre er det.

Om eftermiddagen kan hun få lidt tykmælk med lidt frugtmos, revne æbler, rugbrødsdrys eller müsli (uden honning og chokolade) ligesom hun også her kan få ½ bolle med lidt smør og lidt ost. Du kan bage havregrynsboller - se i babykøkkenet, hvordan du gør det :)

Til aften skal hun så igen tilbydes variation og have det samme som I spiser. Du må gerne mose hendes kartofler med sovs og se om du kan få lov til at give hende lidt med en gaffel, men lad hende spise kødet i stykker selv. Prøv at finde en balance imellem at hun gerne selv vil og du gerne vil supplere for at sikre hende nok mæthed.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Du skal ikke fokusere så meget på hvad hun spiser, det kan godt være at hun den ene dag spiser majs og den næste dag er det så pastaen der glider ned - se på hendes indtag over flere dage og prøv at sammensætte kosten så der altid er noget fra alle fødevaregrupper, så er I på rette spor :)

Måske kan du få lov til at supplere hende med en godnatgrød inden sengetid - det synes nogle børn faktisk er vældig rart, - at sidde på mors skød og få lidt grød og du er sikker på at hun ikke går sulten i seng :)

Rigtig meget held og lykke fortsat og rigtig glædelig jul!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.

Uro ved måltider

Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.

Må børn under 1 år få nødder?

Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...

Læs hele brevet og Helens svar


8. marts 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Min søn på 11 måneder spiser ikke

Kære Helen, Jeg håber virkelig, du kan hjælpe mig, for jeg er en meget...

Læs hele brevet og Helens svar


7. februar 2025 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Det 3. måltid, hvornår?

Hej Helen Min dreng bliver 6 måneder den 18 februar, og har fået skemad i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Rødbede

Fra 6 mdr´s alderen kan du godt begynde at give dit barn rødbede, hvilket mange børn elsker og de kan give mosen en meget flot farve. Rødbeder kan også bages i ovnen sammen med andre rodfrugter.

Du skal dog være opmærksom på at rødbeder indeholder nitrat og derfor kun bør udgøre 1/10 af den portion mos, som barnet spiser. Alternativt bør de kun gives med ca 14 dages mellemrum.

Læs mere i Babylex

Spinat

Når børn er 6 mdr gamle må de gerne begynde at få lidt spinat.

Du skal dog være opmærksom på, at spinat indeholder Nitrat, og det bør derfor ikke fylde mere end 1/10 af portionen eller alternativt kun gives med 14 dages mellemrum.

Læs mere i min bog Helens bog om børn og mad

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Tak for dit gode svar sidst, som virkelig hjalp mig videre. Vi har valgt at beholde putteflasken lidt endnu :-)

Agnes mor


Annonce