Svar: Er pylret når han vågner, 3 mdr gammel
Kære Urolige
Jeg kan ikke lade være med at tænke på om din søn måske har ondt i ørerne. Børn der har ondt i ørerne kan ofte vågne efter kort tid, med et skrig og gråd, da smerten i ørerne forværres, når man ligger ned. Gråden stopper dog, når man tager barnet op. Det kunne dog være en idé at du lige fik tjekket hans ører.
Derudover så tror jeg at din søn er pylret fordi han ikke sover nok. Når han vågner efter 15-20 minutter er han højst sandsynligt ikke udhvilet, men har brug for hjælp tilat finde roen igen og måske sove videre. Det kan derfor være en god idé at du gør det til en fast rutine at køre en tur med ham i barnevognen hver dag, for at se om han så ikke kan sove lidt længere og hans soverytme ændre sig lidt.
Hvis han har ondt i maven, så kan det være ...
... en god idé at du laver lidt mavemassage (to fingre rundt om navlen i cirkelbevægelser i urets retning) eller cykler med hans ben, når han er vågen.
Derudover så er det fint at du tilbyder ham brystet, som han så nogle gange tager. Det skal også bare være et tilbud og du skal ikke føle sig afvist, hvis han siger fra lige på det tidspunkt, så kan han die lidt senere.
Prøv bare at berolige ham med et 'såååå' 'såååå, lille skat' og ikke snakke for meget med ham eller forsøge øjenkontakt. Hold ham tæt til dig og gå evt lidt rundt med ham, hvis han er helt ulykkelig og se om du på den måde kan få ham til at falde til ro. Hvis han er træt, så orker han ikke den store kontakt og bliver derfor kun mere ulykkelig, hvis du forsøger dette.
Fortsat held og lykke med ham.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:
9. august 2025 | Diverse | 18 mdr.
Kære helen Jeg har et lidt spøjst spørgsmål. Men forleden da jeg...
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
29. april 2025 | Diverse | 10 mdr.
Kære Helen. Tak for dit sidste svar angående mad. Jeg synes, at det går...
Viden om børn:
CE-mærket
Se efter CE-mærket når du køber legetøj
Legetøj skal være CE-mærket. Det er en sikkerhed for at legetøjet opfylder en række krav til sundhed, sikkerhed og miljø. CE-mærket er fælles for Europa og det er Forbrugerstyrelsen, Sikkerhedsstyrelsen og Miljøstyrelsen, der holder øje med at reglerne for CE-mærkning overholdes. Der foretages løbende stikprøvekontroller for at kontrollere at det legetøj, vi kan købe til vores børn, er i orden.
Du skal også være opmærksom på...
Cykelstol
De fleste børn vil fra ca. 9 måneders alderen sidde så stabilt, at de begynder at kunne sidde i en cykelstol monteret på en voksencykel.
Vælg en stol som har justerbare fodstøtter og remme til at spænde fødderne fast, så barnets fødder ikke kan komme i klemme i hjulet. En frakkeskåner på hjulene, kan være en god idé at sikkerhedshensyn.
Cykelstolen skal være spændt fast til cyklens stel. Det er ikke sikkert nok, hvis den kun er spændt fast til bagagebæren.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Vi vil bare sige dig tusinde tak!! Det er uvurderligt, at du findes og giver så mange gode råd! Men det bedste er, at du er så anerkendende i dine svar om alverdens små og store problemer hjemme i de små familier. Det er en rigtig rar følelse, at man ikke behøver holde sig tilbage, når man skriver til dig, fordi du aldrig dømmer i dine svar. Så tusinde tak for en fantastisk brevkasse!
Hilsen drengens forældre