Brev:
Vil ikke sove, opdragelse og spille wii
Hej Helen
Nu er det efterhånden ved at være længe siden jeg har skrevet til dig sidst. Men det er fordi det bare er gået så godt med vores dreng - han udvikler sig som han skal og er blevet rigtig god til at snakke og han forstår rigtig mange ting - nogle gange for meget :-)
Jeg skriver til dig nu, jeg han pludselig er begyndt ikke at vil i seng om aftenen... - han har siden han var et års tid sovet fra kl. 20 - 06 om morgenen uden at vågne - rigtig dejligt - MEN...når han ved at tiden nærmer sig, begynder han at finde alt muligt legetøj vi skal se og han vil lege med - nogle gange når vi så bærer ham op i seng begynder han at vride sig og vil bare ikke i seng.
Pt. kører vi skrigeture på ham efter bogen "godnat og sov godt" og det fungere egentlig også okay - han falder til ro efter ca. 30. min. MEN han er nu efter vi er begyndt at køre skrigeture, begyndt at vågne op om natten. Her kører vi igen efter bogen, men den anden nat var han vågen fra kl. 01 - 03. han holder nogle gange pauser på ca. 10. min, men starter så igen.
I nat vågnede han 3 gange. Han kommer altid i seng ved 20 tiden. Ved dagplejen sover han fra kl. 12.30 til ca. 15.30 eller mere, han får ikke længere formiddagslur, men vi har nu bedt dagplejen om kun lade ham sove i max. 2 timer. Når han har haft en hård nat og vågner vi 6 tiden tager vi ham ind i sengen til os og han sover tit videre hos os, men så når vi skal op ved 7 - 7.30 tiden er han svær at vågne.
Hvad kan vi gøre for at han ikke vågner om natten? er han måske inde i en tryghedsperiode lige nu? er det meget sjovere at være vågen end at sove lige i denne alder?
Et ...
... andet spørgsmål er hvordan vi opdrager ham til at sidde ordenligt og spise ved aftensbordet? hvis der er noget han ikke kan lide eller hvis han ikke er sulten (det er meget svært at få ret meget mad i ham til aften) så smider han bare maden ned på gulvet. Vi siger nej og skubber ham væk fra bordet og når han så bliver god igen, så prøver vi igen - gør han det så igen, tager vi han ned fra bordet - nogle gange så kommer han og vil op og spise igen og vi lader ham, men andre gange giver han sig til at lege igen.
Et sidste spørgsmål:
Vi har fået en nintendo wii - hvor han en 3 gange har set min mand spille golf - nu er vores dreng bare totalt bidt af det og snakker ikke om andet en golf, spille, mor, far, hullet (bolden skal ned i hullet) - vi har pakket den helt væk nu, da det tog helt overhånd med at han snakker om den, syntes vi. Han snakkede også om det i dagplejen, hvor dagplejemoderen havde sagt - nej, vi spiller ikke her - kan du gå ind og lege med de andre - så var han blevet så sur, at han havde banket sit hoved ind i væggen og været helt hysterisk.
Nogle gang siger han "spille" selvom vi har pakket wii´en væk - har han taget skade? er det derfor han pludselig ikke vil i seng og sove - det med at han ikke vil sove startede omkring det tidspunkt, hvor vi fik wiién.
Det skal også siges, at han er meget vildt med tegnefilm - teletubbies, byggemand Bob, Handy Manny, Mickey Mouses klubhus osv. måske er det for meget for ham at kapere????
Jeg håber at du kan give mig svar på mine spørgsmål.
Endnu engang mange tak for en super god brevkasse.
Med venlig hilsen
Den dejligste dreng i verdens mor :-)
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
10. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.
Kære Helen. Tak for alt din hjælp. Jeg har et spørgsmål vedrørende mit...
9. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.
Kære Helen . Mit barn er 18 mdr. hun leger rigtig fint. Hun kan også...
9. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.
Kære Helen. Mit barn er 18 mdr. hun kigger på andre børn og observerer på...
9. august 2025 | Diverse | 18 mdr.
Kære helen Jeg har et lidt spøjst spørgsmål. Men forleden da jeg...
2. maj 2025 | Sovevaner | 21 mdr.
Kære Helen, Vi håber, du kan hjælpe os med at skabe en kortere og endnu...
Viden om børn:
Kæledyr og børn
I rigtig mange børnefamilier har man en eller anden form for kæledyr, og det er ofte en hund, kat eller et andet kæledyr med pels.
Det kan være rigtig dejligt for børn at vokse op sammen med dyr, og det er lærerigt at skulle hjælpe til med at passe et dyr og sørge for,, at dyret har det godt. At skulle være med til at tage sig af et kæledyr lærer dit barn om ansvar. Det overordnede ansvar for kæledyret er dog dit. Du kan ikke regne med, at dit barn selv kan sørge for et kæledyr,...
Pusleplads til baby
Der er flere tusinde gange, du skal skifte dit barn, hvis det bruger ble i ca. tre år. Sørg derfor for at indrette en god pusleplads - altså et sted hvor barnet ligger trygt og godt, og hvor du ikke får ondt i ryggen af de mange bleskift.
- Sørg for at puslepladsen passer i højden til den person, som hyppigst skifter barnet.
- Sørg for at have alt, hvad du skal bruge inden for rækkevidde. Når dit barn ligger på puslebordet, må du af sikkerhedshensyn ikke gå fra...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...