Svar: 3. måltid skemad
Kære Tine
Tillykke med lillebror :)
Jeg synes helt klart at du skal introducere en morgengrød frem for at give yoghurt om eftermiddagen med den alder din dreng har. Det er korrekt at han godt kan få lidt surmælksprodukt når han er 6 måneder gammel, men der er tale om max ½ dl. og som udgangspunkt skal han ikke have komælk før han er noget ældre. Når vi anbefaler komælk fra 6 måneder, så er det fordi I som familie så kan spise det samme, så hvis du laver en kartoffelmos med sødmælk eller du laver lidt sovs, så kan din dreng fint få lidt af det.
Hvis du ammer om natten kl. 02, så vil din dreng sandsynligvis fortsat have behov for mælk om morgenen kl. 7.30 og have behov for at starte dagen med det. Så må du rykke morgengrøden som en formiddagsmåltid inden luren i stedet for. Men de dage, hvor han først behøver bryst kl. 04 eller lidt senere, kan du sagtens starte dagen med grød kl. 7.30.
En plan for dagen, hvor du har ammet kl. 04 eller lidt senere, kunne se således ud:
Tidlig morgen 04/06: Ammes og sover videre
Morgen 7.30: Havregrød, vand af kop.
Formiddag 9.30: Frugtmos (jerntilskud), frisk blød frugt i hånden at sutte på, vand af kop
Ammes og puttes til formiddagslur
Frokost 12: Grøntsagsmos med kød eller fisk, suppleres med ristede rugbrødsbjælker i hånden (se i babykøkkenet her på siden hvordan du laver dem), agurk eller lignende at gumle på, vand af kop.
Ammes og puttes til middagslur
Eftermiddag 16: Ammes og tilbydes igen evt. lidt frugtmos og frisk frugt som om formiddagen, vand af kop.
Powernappen springes måske over
Aften 18: Grøntsagsmos med kød eller fisk, igen lidt brødskorper, agurk eller andet at gumle på, vand af kop.
Ammes og puttes til natten 19.30-20
Sen aften / tidlig ...
... nat: Amning efter behov
Hvis den sidste amning ligger f.eks. kl. 02, så kan du stadig vælge at amme tidlig morgen f.eks. kl 06 for at få din dreng givet mælk og samtidig er det tidsmæssigt helt okay i forhold til det 3. skemåltid.
Hvis du er nødt til at amme om morgenen mellem kl. 7-8 så flytter morgenmåltidet sammen med formiddagsmåltidet og så kan planen se således ud:
Morgen 7.30: Ammes og vågner med amning, dagen begynder
Formiddag 9: Havregrød med frugtmos, vand af kop og suppleres med lidt frisk frugt i hånden at sutte på.
Ammes evt. igen og puttes til formiddagslur 9.30-10
Frokost 12: Grøntsagsmos med kød eller fisk, suppleres med ristede rugbrødsbjælker i hånden (se i babykøkkenet her på siden hvordan du laver dem), agurk eller lignende at gumle på, vand af kop.
Ammes og puttes til middagslur osv. og dagen fortsætter som ovenfor.
Du kan altså godt være let fleksibel omkring morgenamning og morgengrød, hvis du føler at amning er nødvendigt for ikke at få brystbetændelse, så må du naturligvis amme :)
En anden mulighed er at du forsøger at amme din dreng sen aften inden du selv går i seng, så du får lagt det ekstra måltid ind der. Ved at amme kl. 23-24 (hvis du kan holde dig vågen) kan du være heldig at han begynder at kunne sove til næste morgen tidlig kl. 06, bliver ammet igen og derefter sover og vågner parat til grød kl. 8.
Lige nu sover han jo et rigtig langt stræk fra 20 til 02/04 altså faktisk 6-8 timer uden mælk og det kunne da være dejligt, hvis han kunne sove fra 23 til 06 i stedet for. Når du tager ham op om aftenen, så lægger du ham bare til brystet, de fleste børn vil kunne spise i søvne :)
Håber du kan bruge mine tanker og planer for dagen videre frem, held og lykke.
Rigtig god jul!
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få eksperternes anbefaling af den bedste hudpleje til babyer
Sundhedsplejersker, jordemødre og børnelæger peger på Olívy
Når det gælder pleje af babyers og småbørns hud, skal man ikke tage nogen chancer. Her er kun det bedste godt nok. Det er derfor værd at lytte til, hvad eksperter og fagfolk siger. Olívy baby care – diaper change bliver anbefalet af ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...
20. august 2026 | Kost og ernæring | 2 år, 9 mdr.
Hvordan får vi maden hen til spisebordet hjemme og i børnehave?
Kære Helen Vi har en dejlig datter, der sprogligt og motorisk er rigtig...
24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Madopstart og mad på rejse i 3 måneder
Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
Viden om børn:
C-Vitamin
Vitamin C findes i frisk frugt, grøntsager og kartofler. Danske børns indtag af vitamin C er normal tilstrækkeligt og Sundhedsstyrelsen anbefaler derfor ikke ekstra tilskud af vitamin C til mature børn.
Præmature børn, dvs. børn født før 37 uge har mindre depoter af jern, vitaminer og mineraler end mature børn. Det gælder især for de fedtopløselige vitaminer A, D, E, K, men også for C-vitamin.
På neonatalafdelingerne vil det præmature barn få ekstra tilskud af...
Bad, de første gange
Det spæde barn kan komme i bad ret hurtigt efter fødslen og ofte beder mange om at få hjælp til det første bad, imens man endnu er på barselsafsnittet.
Når I beslutter jer for at bade jeres barn, så er det rigtig godt at have nogle faste rutiner:
- Et babybadekar er en god idé, nogen vælger også at bruge en speciel babyspand. Det vigtigste er at karret er afgrænset i størrelsen, det giver barnet lidt tryghed.
- Det er en god idé at tilbyde barnet...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Jeg vil gerne, som så mange andre, takke dig for en helt usædvanlig god brevkasse. Som bosiddende i England har det betydet rigtig meget for mig at finde svar på dette og hint derhjemmefra. Jeg kan rigtig, rigtig godt lide din kærlige holdning til tingende, og det har virkelig hjulpet mig meget at læse dine omhyggelige svar.
Mange kærlige hilsner
Sanne, mor til dreng 5 måneder











