Annonce

Annonce

Svar: 3. måltid skemad


8. december 2009

Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Tine

Tillykke med lillebror :)

Jeg synes helt klart at du skal introducere en morgengrød frem for at give yoghurt om eftermiddagen med den alder din dreng har. Det er korrekt at han godt kan få lidt surmælksprodukt når han er 6 måneder gammel, men der er tale om max ½ dl. og som udgangspunkt skal han ikke have komælk før han er noget ældre. Når vi anbefaler komælk fra 6 måneder, så er det fordi I som familie så kan spise det samme, så hvis du laver en kartoffelmos med sødmælk eller du laver lidt sovs, så kan din dreng fint få lidt af det.

Hvis du ammer om natten kl. 02, så vil din dreng sandsynligvis fortsat have behov for mælk om morgenen kl. 7.30 og have behov for at starte dagen med det. Så må du rykke morgengrøden som en formiddagsmåltid inden luren i stedet for. Men de dage, hvor han først behøver bryst kl. 04 eller lidt senere, kan du sagtens starte dagen med grød kl. 7.30.

En plan for dagen, hvor du har ammet kl. 04 eller lidt senere, kunne se således ud:

Tidlig morgen 04/06: Ammes og sover videre

Morgen 7.30: Havregrød, vand af kop.

Formiddag 9.30: Frugtmos (jerntilskud), frisk blød frugt i hånden at sutte på, vand af kop

Ammes og puttes til formiddagslur

Frokost 12: Grøntsagsmos med kød eller fisk, suppleres med ristede rugbrødsbjælker i hånden (se i babykøkkenet her på siden hvordan du laver dem), agurk eller lignende at gumle på, vand af kop.

Ammes og puttes til middagslur

Eftermiddag 16: Ammes og tilbydes igen evt. lidt frugtmos og frisk frugt som om formiddagen, vand af kop.

Powernappen springes måske over

Aften 18: Grøntsagsmos med kød eller fisk, igen lidt brødskorper, agurk eller andet at gumle på, vand af kop.

Ammes og puttes til natten 19.30-20

Sen aften / tidlig ...


Annonce

... nat: Amning efter behov

Hvis den sidste amning ligger f.eks. kl. 02, så kan du stadig vælge at amme tidlig morgen f.eks. kl 06 for at få din dreng givet mælk og samtidig er det tidsmæssigt helt okay i forhold til det 3. skemåltid.

Hvis du er nødt til at amme om morgenen mellem kl. 7-8 så flytter morgenmåltidet sammen med formiddagsmåltidet og så kan planen se således ud:

Morgen 7.30: Ammes og vågner med amning, dagen begynder

Formiddag 9: Havregrød med frugtmos, vand af kop og suppleres med lidt frisk frugt i hånden at sutte på.

Ammes evt. igen og puttes til formiddagslur 9.30-10


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Frokost 12: Grøntsagsmos med kød eller fisk, suppleres med ristede rugbrødsbjælker i hånden (se i babykøkkenet her på siden hvordan du laver dem), agurk eller lignende at gumle på, vand af kop.

Ammes og puttes til middagslur osv. og dagen fortsætter som ovenfor.

Du kan altså godt være let fleksibel omkring morgenamning og morgengrød, hvis du føler at amning er nødvendigt for ikke at få brystbetændelse, så må du naturligvis amme :)

En anden mulighed er at du forsøger at amme din dreng sen aften inden du selv går i seng, så du får lagt det ekstra måltid ind der. Ved at amme kl. 23-24 (hvis du kan holde dig vågen) kan du være heldig at han begynder at kunne sove til næste morgen tidlig kl. 06, bliver ammet igen og derefter sover og vågner parat til grød kl. 8.

Lige nu sover han jo et rigtig langt stræk fra 20 til 02/04 altså faktisk 6-8 timer uden mælk og det kunne da være dejligt, hvis han kunne sove fra 23 til 06 i stedet for. Når du tager ham op om aftenen, så lægger du ham bare til brystet, de fleste børn vil kunne spise i søvne :)

Håber du kan bruge mine tanker og planer for dagen videre frem, held og lykke.

Rigtig god jul!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Psykisk udvikling børn

Lige fra dit barn bliver født, er det aktivt kommunikerende. Det har brug for at blive taget op, holdt om, trøstet og beroliget, snakket med, kærtegnet osv.

Børn vil altid have brug for at blive set og hørt. De har brug for at vide, at de har en vigtig plads i familien, og at det er dejligt at være sammen med dem. Barnets psykiske udvikling skal støttes, fra barnet er nyfødt og hjælpeløst, og til det vokser op og gradvist bliver mere og mere selvstændigt.

I en...

Læs mere i Babylex

Brystspænding

Brystspænding forekommer hos mange kvinder i graviditeten. Ofte er netop brystspænding meget tidligt i graviditeten, for mange kvinder, det første tegn på at de er gravide.

Brystspænding forekommer ofte også i forbindelse med at amning etableres. I begyndelsen producerer kroppen lidt ekstra mælk som vil regulere sig ind efter barnets behov, og samtidig kommer der også lidt ekstra væske i brystvævet.

Hvis brystspændingen i forbindelse med amning er meget smertefuld...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tusinde tak for en informationsrig hjemmeside og nogle virkelig fantastiske bøger om børn! Jeg har erhvervet mig hele din bog-serie og efter at have læst dem, bruger jeg dem stadig ofte som opslagsværk. Tak for dem!

Venlig hilsen
Cecilie


Annonce