Brev:
Forstoppelse - 6 mdr.

Hej Helen
Så gælder det min yngste datter, som nu er 6 mdr. Vi gik igang med skemad, da hun var 5 mdr. og hendes dag ser således ud:
Kl. 5-6 Morgenamning og herefter sover videre
Kl. 7.30 Havregrød m. frugtmos
Kl. 9.30 Amning og herefter formiddagslur
Kl. 11.30 Øllebrød
Kl. 12.30-13 Amning og eftermiddagslur
Kl. 15 Frugtmos
Kl. 16 Amnning og sen eftermiddagslur (den springes nogen gange over, hvis den tidlige lur er kort, men så ammer jeg alligevel evt. sammen med frugtmosen
Kl. 17.30 Grøntsagsmos nu så småt med lidt kød/fisk - alt efter hvor godt hun spiser, så ammes der lidt her.
Kl. 19.30 Amning og puttes
Kl. 22-23 Amning, hvis hun vågner ellers som regel lidt senere
Til alle ske-måltider tilbydes hun vand af kop og hun drikker faktisk ganske pænt af det.
Problemet er, at hun ikke kommer af med noget ...
... afføring. Der gik en uge imellem først, så begyndte der at komme nogle hårde klumper lidt oftere, men stadig med dage imellem. Hun var i godt humør og spiste godt, men så begyndte hun at trykke uden at der kom noget og hun blev ked af det. Hvis der var gået et stykke tid siden sidste afføring, så spiste hun heller ikke så meget.
Min sundhedsplejerske anbefalede et lavement og det gav også den ønskede effekt, men hun får stadig forstoppelse, og nu har jeg prøvet 4 lavementer på en uge, og synes ikke det kan blive ved. Det første som kommer ud er mørkt og fast og så bliver det løsere derefter. Humøret stiger, når hun er kommet af med det. Alt frugtmosen, som jeg har givet hende, har været sveskemos dog indimellem æblemos på øllebrøden, men det ser ikke ud til at have en effekt.
Har du et forslag?
Med venlig hilsen
Sofies mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.
7.5 måneder datter meget knyttet til mig
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....
Viden om børn:
Bleskift
Et nyfødt barn skal have skiftet ble ofte, i begyndelsen er det mellem 6 og 10 gange i døgnet.
Før bleskift er det rigtig godt, hvis man har samlet de ting man skal bruge sammen, så det er klar: vaskefad, vaskeklude, rene bleer, håndklæde, undertøj osv.
Spæde børn kan ikke lide at få alt tøjet af, så når bleen skal skiftes, så vil dit barn være mere rolig, hvis du lader det beholde noget af tøjet på imens. Det er derfor smart med bodystockings og lignende som kan...
Udstyr til nyfødt - tjekliste
Når du er gravid og første gang besøger en babyudstyrsforretning, så kan du blive helt svimmel over alt det udstyr du kan købe. Tænk fremad når du skal vælge - meget babyudstyr er dyrt og bruges kun i kort tid. Derfor kan visse ting med fordel købes brugt, eller måske kan I låne eller arve. Det kan godt betale sig.
En tjekliste over babyudstyr, som kan være godt have have klar før fødslen:
- Autostol - nødvendigt, hvis I skal fragte baby i bil fra sygehuset og...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen
Så lykkedes det! Efter så mange måneder, er Johan faldet i søvn i sin barnevogn, op til flere gange.
Jeg har idag vækket ham en halv time før han plejer at vågne, og nu har han sovet 45 min. formiddag (barnevogn), og ligger nu pt. og sover middagslur (indtil nu en time). Så jeg kan slet ikke få armene ned:)
Vi ser om vi kan hoppe på togene i tide, tak for hjælpen:)
Venlig hilsen
Kathrine, mor til Johan på 6 måneder




